[responsive_menu]

Glista ludzka u dzieci – objawy i leczenie

glista ludzka u dzieci objawy przyczyny leczenie

Zakażenie glistą ludzką to przypadłość zwykle dotycząca dzieci, które jeszcze mimo znajomości higieny osobistej w ferworze zabawy zapominają o utrzymaniu czystości rąk. Jak rozpoznać objawy  zakażenia pasożytem? Jakie są metody zwalczania glisty ludzkiej?

Glista ludzka u dzieci

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Glista ludzka to pasożyt z grupy nicieni, który jest znacznie większy od owsika. Zakażenie glistą ludzką zwykle dotyczy dzieci, które często wkładają ręce do buzi bez wcześniejszych czynności związanych z higieną. Czym zatem jest glista ludzka, jak wnika do organizmu oraz jak działa?

Wnika do organizmu poprzez wodę, jedzenie, brud, na których znajdują się jaja glisty ludzkiej. W dalszej kolejności przedostają się z układem krwionośnym do płuc, gdyż do kolejnego etapu rozwoju potrzebują tlenu. Dojrzewając w płucach dostają się do krtani, gdzie połknięte trafiają do żołądka i jelita cienkiego. Tam uzyskują dojrzałość płciową i rozmnażają się, składając jaja, które wydalane z kałem mogą zarażać jeszcze przez okres do 5 lat. Warto wspomnieć o trzech etapach inwazji glisty ludzkiej na organizm:

  1. wędrówka larw charakterystyczne dla tego stanu są stany zapalne i krwawienia oraz objawy przypominające uszkodzenie wątroby, ścian pęcherzyków płucnych;
  2. objawy i komplikacje związane z wędrówką, gdzie mogą znaleźć się w oku, uchu;
  3. obecność dojrzałej glisty w jelicie okres, w którym następuje zatrucie organizmu.

Głównymi źródłami, gdzie mogą znajdować się jaja glisty ludzkiej to: owoce i warzywa, ziemia, woda, zwierzęta i piasek np. w piaskownicy.

Glista ludzka objawy u dzieci

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

U dzieci objawy są dość niespecyficzne. U dorosłych również jest problem w rozpoznaniu pasożytów. Zwykle objawami są:

  • uporczywy ból gardła oraz powracające infekcje dróg oddechowych,
  • obniżony apetyt, utrata masy ciała oraz niedokrwistość,
  • kłopoty ze snem, ataki lęku oraz zgrzytanie zębami podczas snu,
  • bóle brzucha oraz uporczywe wzdęcia i zaparcia,
  • zmiany skórne np. wypryski.

Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie objawów pod kątem obecności pasożytów i przeprowadzenie diagnostyki w tym zakresie.

Diagnostyka polega przede wszystkim na obserwacji i trzykrotnym badaniu kału. Ponadto można przeprowadzić badania na przeciwciała obecne w krwi, jednak wyniki te są nie zawsze prawdziwe, dlatego też warto wykonać oba badania. Przy diagnostyce należy pamiętać, że obecność glisty ludzkiej jest stwierdzana po 23 miesiącach po zarażeniu, gdyż wtedy larwy są zdolne do wydalania jaj.

Glista ludzka – leczenie u dzieci

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Obecność jaj glisty ludzkiej świadczy o zakażeniu. Konieczna jest wizyta lekarska, w której lekarz poda leki przeciwpasożytnicze, powodujące obumarcie i wydalenie glist. Stosowany do tego jest m.in. Pyrantelum. Substancją czynną jest pyrantel, który działa na nicienie poprzez blokowanie ich przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, a w konsekwencji powoduje porażenie pasożyta w świetle przewodu pokarmowego. Skuteczne leczenie dotyczy form dojrzałych oraz formy we wczesnym stadium.

Wskazane jest również stosowanie preparatów ziołowych, które często mają podobną skuteczność do preparatów farmaceutycznych np. Para farm- preparat ziołowy.

Warto także pamiętać o naturalnych metodach zwalczania glisty ludzkiej np. spożywanie porów, pestek dyni, słonecznika czy kiszonek (sok z kiszonej kapusty, ogórków kiszonych), które poprzez swoje właściwości wpływają na obumieranie glisty ludzkiej i w konsekwencji jej wydalenie. Ponadto dla dzieci polecana jest marchwianka, czyli świeży sok z marchwi na czczo czy też sok z ananasa. Skuteczne działanie wykazuje również żurawina oraz dodatek goździków do potraw. Mieszanka z pestek dyni, mleka sojowego i cebuli spożywana przez kilka dni może prowadzić do obumarcia glisty ludzkiej.

Przy sposobach leczenia warto wspomnieć o profilaktyce, która jest kluczowym elementem. Przede wszystkim dbanie o higienę sanitarną i osobistą, mycie pod bieżącą wodą owoców i warzyw, odprowadzanie ścieków zgodnie z zasadami miejskimi oraz kontrola czystości miejsc, gdzie bawią się dzieci. Warto tutaj wspomnieć, o tym iż przedszkolak zakażony jajami glisty ludzkiej może uczestniczyć na zajęcia z uwagi na brak możliwości zarażenia przy zachowanych podstawowych zasadach higieny.Zazwyczaj proces leczenia jest długotrwały.

Ponadto zakażenie glistą ludzką nie powinno być wskazaniem do odrobaczania całej rodziny. Takie działania powinny być poprzedzone badaniem kału, ponieważ leki przeciwpasożytnicze mają silne działanie i powodują obciążenie wątroby (metabolizm takiego leku jest wydłużony).

Podsumowując zakażenie glistą ludzką to zwykle przyczyna nieodpowiedniej higieny, nie tylko osobistej. Ważne jest szybkie powiązanie objawów z ewentualnym zarażeniem oraz dokonanie diagnostyki w tym kierunku. Jeśli chodzi o metody leczenia warto wspomagać się naturalnymi sposobami z uwagi na dość silne działanie leków farmaceutycznych, które prowadzą do obciążenia np. wątroby.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Glista ludzka u dzieci – objawy i leczenie

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.