[responsive_menu]

Owsiki u dzieci ich objawy oraz sposoby leczenia. Domowe sposoby na owsika u dzieci

owsiki u dziecka objawy, leczenie

Owsica to powszechny problem przedszkolaków, która nie zdiagnozowana w odpowiednim momencie może powodować liczne zagrożenia. Jakie objawy towarzyszą owsicy i czy można sobie poradzić z owsikami w warunkach domowych?

Owsik ludzki to nicień barwy białawej. Pasożytuje wyłącznie w organizmie człowieka, w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym, a także w końcowym odcinku jelita cienkiego. Owsiki żywią się treścią jelitową wyssaną z przewodu pokarmowego. Występuje zarówno płeć męska owsików – po zapłodnieniu jaj umierają, jak i płeć żeńska – składają jaja w odbycie. Samica owsika może złożyć nawet do 12 tysięcy jaj, z których powstają larwy wędrując z odbytu z powrotem do jelita.

Znając procesy życiowe owsika w organizmie niezwykle ważna jest świadomość oraz wiedza dotycząca źródeł możliwego zarażenia się tymi pasożytami. Zarażenie może nastąpić przede wszystkim przez kontakt z osobą, która jest już zakażona. Zakażenie może także nastąpić przez kontakt z różnego rodzaju rzeczami, które wcześniej zostały użytkowane przez osobę zarażoną. Warto tutaj zaznaczyć, że chodzi tutaj o osoby zakażone, które mają odruch drapania się w okolicach odbytu, jednocześnie nie stosując odpowiednich zasad higieny. Zarażenie może nastąpić przez kontakt z pościelą osoby zarażonej, ręcznikami, deską klozetową. Częstym  miejscem bardzo podatnym na możliwość zakażenia owsikami jest basen z uwagi na fakt, że owsiki do życia potrzebują wody basen oraz kąpieliska są miejscem, gdzie łatwo się zarazić.

Objawy i diagnostyka

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Zakażenie owsikami jest dla wielu dzieci bardzo bolesne. Ich obecność świadczy o:

  • pojawieniu się drobnych ran w okolicach odbytu wynikających z ciągłego swędzenia i drapania;
  • zmianie wyglądu stolca oraz o występowaniu powracających infekcji bakteryjnych;
  • bólach i zawrotach głowy oraz o bezsenności;
  • większego zmęczenia fizycznego oraz osłabienia psychicznego.

W zaawansowanym oraz przedłużającym się w czasie zakażeniu może wystąpić zapalenie wyrostka robaczkowego czy nawet spowolniony wzrost, zmiany w wyglądzie oczu, zmniejszenie ilości włosów.

Obecność owsików można sprawdzić już w domu poprzez obserwację kału. Ponadto niezbędna jest wizyta u pediatry, który zleci wymaz z okolicy odbytu oraz badanie kału. Przy zakażeniu owsikami należy zbadać wszystkich członków rodziny, którzy przez kontakt z dzieckiem również mogą być nosicielami.

Leczenie owsików u dzieci

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Leczeniem owsików powinna być objęta cała rodzina. Należy pamiętać, że leczenie przedszkolaków powinno odbywać się w domu. Dodatkowo należy wyprać pościel, bieliznę i ręczniki. Zaleca się również ich wyparzenie bądź wygotowanie. Jeśli chodzi o leczenie farmaceutyczne należy podać leki z substancjami czynnymi, które będą powodować unieczynnienie oraz w konsekwencji ich śmierć i wydalenie wraz z kałem. Stosowany do tego jest m.in. Pyrantelum Medana. Substancją czynną jest pyrantel, który działa na nicienie poprzez blokowanie ich przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, a w konsekwencji powoduje porażenie pasożyta w świetle przewodu pokarmowego. Skuteczne leczenie dotyczy form dojrzałych oraz formy we wczesnym stadium. Niezwykle ważna jest higiena osobista, której zasady powinny być przestrzegane na każdym kroku.

Domowe sposoby na owsika u dzieci

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Warto także wspomóc farmakologiczne leczenie domowymi sposobami, które polegają na zastosowaniu:

  • wyciągu z pestek grejpfruta – jest on dostępny w aptekach w postaci płynu lub tabletek. W przypadku płynu należy dodać 10 kropel do szklanki wody, działanie wyciągu związane jest z obecnością glikozydów oraz bioflawonoidów i witaminie C;
  • octu jabłkowego z dodatkiem wody taka mieszanina powoduje wytworzenia się środowiska o kwaśnym pH, które ogranicza i w konsekwencji zabija owsiki;
  • czosnku – jego silne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze zwalczają owsiki. Warto podawać w formie pasty bądź podawać rozgnieciony czosnek z odrobiną miodu;
  • kapusty i marchwi – posiadają składniki odżywcze oraz są bogate w siarkę, która ogranicza ich rozwój, rozmnażanie i w konsekwencji powoduje ich zanik;
  • octu działa odkażająco poprzez przemywanie miejsc zakażonych (okolic odbytu) mieszaniną z octu.

Stosowanie wyżej wymienionych metod powinno być dopasowane odpowiednio do stanu zdrowia, stanu fizjologicznego. W przypadku dzieci powyżej 3 lat takie kuracje nie powinny przynieść negatywnych efektów zdrowotnych. Jednak warto skonsultować tego typu środki z pediatrą, który zna historię chorobową dziecka.

Podsumowując, owsica u dzieci jest problemem, który dotyczy całej rodziny. Warto zatem dbać o higienę osobistą oraz kontrolować jej przestrzeganie u dzieci. Zakażenie jest często trudne do wyleczenia i powinno odbywać się w domu, ograniczając do maksimum uczęszczanie do przedszkola, co często wiąże się z dłuższą nieobecnością i brakiem kontaktu z rówieśnikami. Warto zatem zapobiegać, a w razie zakażenia jak najszybciej podjąć stosowne działania.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

[1] Siemionowa N., 2008. Szkoła Zdrowia – Uwolnij się od pasożytów I żyj bez nich! – Hartigama. [2] Dąbrowski J., 1999. Schorzenia pasożytnicze przewodu pokarmowego człowieka : pasożyty, leki, zioła , Lublin. [3] Derda M., Hasan E., 2014. Pasożyty- zagrożenie nadal aktualne. Probl Hig Epidemiol. 95(1): 6-13.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.