[responsive_menu]

Czym jest fascjoloza? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Oskar Puk

W ciągu całego życia na człowieka czeka wiele niebezpieczeństw. Może on paść ofiarą nie tylko drapieżników, ale także owadów, robaków, bakterii, wirusów i pierwotniaków. Jednym z nich jest motylica wątrobowa, płaziniec (robak) będący pasożytem, czyli organizmem wykorzystującym ciało gospodarza, np. człowieka, czerpiąc z niego tlen i substancje odżywcze [1][2].

Czym jest fascjoloza? Jaki pasożyt wywołuje fascjolozę?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Fascjoloza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez motylicę wątrobową (łac. Fasciola hepatica), czyli płaskiego robaka z grupy płazińców. Motylica wątrobowa rozmnaża się w wątrobie człowieka powodując jej uszkodzenie. W wątrobie pasożyt ten składa jaja, które z żółcią są transportowane do jelit i wydalane z kałem. Larwy motylicy wątrobowej mogą się dostać nie tylko do wątroby, ale także do innych części ciała, np. skóry, oczu, płuc, czy mózgu, gdzie się rozwijają do mierzącej około 5 cm postaci dorosłej [1][2].

Występowanie fascjolozy

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Motylica wątrobowa występuje na pięciu kontynentach: Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Oznacza to, że na tych kontynentach może wystąpić fascioloza. Do zarażenia dochodzi najczęściej latem i jesienią, w okolicy płytkich zbiorników wody słodkiej [2].

Przyczyny fascjolozy

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Przyczyną fascjolozy jest wspomniany płaziniec – motylica wątrobowa. Dostaje się ona do organizmu człowieka najczęściej poprzez spożywanie surowych roślin wodnych do których są przyczepione larwy.

Zapamiętaj:

Ze względu na rozwój motylicy w wątrobie najczęstszym objawem jest ból pod prawym łukiem żebrowym.

Następnie z jelit poprzez żyły, larwy trafiają do wątroby, gdzie motylica dojrzewa i się rozmnaża. Jej jaja razem z żółcią trafiają do jelit i są wydalane z kałem, który może trafić do wody, a jaja zainfekują bytujące tam ślimaki. To właśnie w ciele ślimaka z jaj rozwijają się larwy, które pływają w wodzie i przyczepiają się do roślin, które są spożywane przez człowieka (zarówno rośliny, jak i sama woda) [1][2].

Objawy fascjolozy

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Ze względu na rozwój motylicy w wątrobie najczęstszym objawem jest ból pod prawym łukiem żebrowym. Organizm człowieka próbuje zwalczyć pasożyta, dlatego na początku zarażenia (w trakcie wędrowania larw z jelita do wątroby) może pojawić się gorączka, dreszcze, nudności i wymioty oraz utrata masy ciała i ogólne osłabienie.

Czy wiesz że:

przewlekłą fascjoloza może być przyczyną nowotworu dróg żółciowych?

W badaniach laboratoryjnych podwyższeniu ulegnie liczba białych krwinek, a później najprawdopodobniej pojawią się wykładniki niewydolności wątroby. Zarówno dorosłe postacie, jak i larwy mogą zatkać drogi żółciowe wywołując żółtaczkę i ból kolkowy po posiłkach, kiedy to żółć jest intensywnie wydzielana do przewodu pokarmowego, aby ułatwić trawienie. Jeśli larwy zawędrują w inne części ciała mogą wywołać objawy miejscowe, np. zaburzenia widzenia, jeśli trafią do oka, czy kaszel i trudności w oddychaniu, jeśli trafią do płuc. Należy jednak pamiętać, że w znacznej ilości przypadków przebieg choroby jest bezobjawowy [1][2].

Leczenie fascjolozy

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

W leczeniu klasycznej fascjolozy stosuje się leki przeciwpasożytnicze – triklabendazol. Jeśli motylica znajdzie się w innych częściach ciała może być konieczna operacja polegająca na mechanicznym usunięciu pasożyta. Zarówno farmakoterapia, jak i zabiegi prowadzą do wyleczenia fascjolozy.

Fascjoloza, choć często przebiega bezobjawowo, może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu w postaci niewydolności dotkniętych chorobą narządów. Motylica wątrobowa może być szczególnie niebezpieczna, gdy znajdzie się w mózgu. Najważniejsza jest prewencja, więc aby zapobiegać zarażeniu należy unikać surowych roślin słodkowodnych i wody z zanieczyszczonych zbiorników [1][2].

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Gajewski, P., & Augustynowicz-Kopeć Ewa. (2014). Interna Szczeklika: podręcznik chorób wewnętrznych 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna. Cox, F. E. G., Topley, W. W. C., & Wilson, G. S. (2005). Parasitology. London: Hodder Arnold.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.