Woskowina uszna, potocznie zwana również woszczkiem to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Fizjologicznie jest ona samoistnie usuwana z przewodu słuchowego, jednak nawet u 10% dzieci występuje jej zaleganie. Wtedy niezbędne jest jej regularne usuwanie.
Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie uszu niemowlaka?
Źródło: https://barwydzwieku.com.pl/wp-content/uploads/2015/03/ucho-941×500.jpg
Starając się usunąć nadmiar woskowiny często zapominamy o funkcji, jaką pełni, czyli ochronie przewodu słuchowego zewnętrznego przed uszkodzeniami. Ponadto ma ona właściwości antybakteryjne. Nadmiar woskowiny może przyczyniać się do problemów ze słuchem, powodować szumy uszne. Mogą wystąpić również ból głowy i zawroty głowy. Jednak małe dziecko nie zakomunikuje wymienionych wyżej objawów rodzicom, za to może być niespokojne, płaczliwe, marudne. Zalegająca substancja może utrudnić bądź całkowicie uniemożliwić lekarzowi ocenę błony bębenkowej, co jest istotne przy podejrzeniu stanu zapalnego uszu.
Jak czyścić uszy niemowlaka z woskowiny?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie wolno używać patyczków kosmetycznych do czyszczenia przewodu słuchowego. W ten sposób można zranić skórę przewodu, doprowadzając do zapalenia, a co gorsza przebić błonę bębenkową uszkadzając delikatne struktury ucha środkowego. Może to skutkować nawet trwałym upośledzeniem słuchu. Patyczki kosmetyczne mogą spełnić rolę tylko przy utrzymaniu higieny małżowiny usznej. Do usuwania nadmiaru woskowiny wskazane jest stosowanie preparatów specjalnie do tego przeznaczonych – kropli i spray’ów do uszu.
Jak często czyścić uszy niemowlaka?
Pielęgnacja uszu niemowlaka powinna być wykonywana regularnie. Skórę za uszami należy czyścić codziennie. Jest to miejsce, gdzie często gromadzi się brud oraz resztki pokarmu spływające podczas karmienia po brodzie. Preparaty przeznaczone do usuwania nadmiaru woskowiny należy stosować jeden lub dwa razy w tygodniu.
Czym czyścić uszy niemowlaka?
Małżowiny uszne oraz okolicę za uszami można umyć tak, jak resztę ciała dziecka – namydloną gąbką i spłukać je wodą. Nie trzeba obawiać się, jeśli odrobina wody przedostanie się do środka.
Czy wiesz że: używanie patyczków higienicznych celem oczyszczenia przewodu słuchowego może być nie tylko niebezpieczne, ale także paradoksalnie zwiększać produkcję wydzieliny?
Ich moczenie jest przeciwwskazane w przypadku infekcji uszu. Po kąpieli należy osuszyć uszy, najlepiej przy pomocy miękkiego ręcznika. Higienę zakamarków małżowiny usznej najłatwiej utrzymać używając patyczków kosmetycznych. Można nimi usunąć widoczną w zakamarkach woskowinę, jednak nie wolno wkładać ich do wnętrza przewodu słuchowego. Dostępne są także patyczki dla niemowląt, które różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych szerszą końcówką.
Jaki preparat do czyszczenia uszu dla niemowląt?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci kropli, spray’ów przeznaczonych do higieny uszu dziecka. Część z nich dedykowana jest dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia. Ich skład opiera się przede wszystkim na olejkach roślinnych (np. olejek migdałowy, oliwa z oliwek, olej jojoba).
Zapamiętaj: Pielęgnacja uszu niemowlaka powinna być wykonywana regularnie. Skórę za uszami należy czyścić codziennie.
Dodatek może stanowić ekstrakt z rumianku czy też witamina E. Warto przeczytać skład i unikać produktów zawierających konserwanty, czy parabeny. Preparat najlepiej zaaplikować do uszu przed kąpielą. Stosowanie ich ma na celu rozpuszczenie zalegającej wydzieliny, zapobieganie powstawaniu korków woskowinowych. Ponadto zmniejsza ryzyko zalegania wody w przewodzie słuchowym w czasie kąpieli.
Regularna higiena uszu jest ważna w każdym wieku. Delikatne uszy dziecka wymagają równie delikatnego traktowania. Warto stosować się do kilku prostych reguł:
- Zakazane jest stosowanie patyczków higienicznych do oczyszczania przewodu słuchowego.
- Małżowiny uszne powinny być myte przy pomocy wody i mydła w czasie każdej kąpieli, a następnie dokładnie osuszone.
- Z zanieczyszczeniami gromadzącymi się w zakamarkach poradzą sobie patyczki higieniczne, ale trzeba pamiętać o zasadzie nr 1!
- Skóra za uszami powinna być pielęgnowana codziennie.
- Wskazane jest stosowanie kropli lub spray’ów przeznaczonych do higieny uszu jeden lub dwa razy w tygodniu.