[responsive_menu]

Zespół TORCH – zakażenia wrodzone, ich objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zakażenia u kobiet ciężarnych oraz płodów są bardzo trudnym zagadnieniem w ginekologii i położnictwie. Opieka nad ciężarną powinna składać się z codziennej profilaktyki chorób oraz edukacji pacjentki. Zakażenia o różnej etiologii manifestują się podobnymi objawami w tej grupie pacjentek, dlatego tak ważne jest doświadczenie lekarza.

Co to jest TORCH?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Jest to powszechnie przyjęty międzynarodowy skrót utworzony z pierwszych liter czynników zakaźnych wywołujących toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię i zakażenia wirusami opryszczki. Zespół ten dotyczy chorób i objawów wywołanych u płodu, jednakże aby wirus zaatakował płód musi znajdować się w organizmie ciężarnej. Każda z tych chorób może oczywiście dotknąć również kobietę nie ciężarną. Bycie w ciąży podczas zakażenia taką chorobą jest dodatkowo niebezpiecznie, gdyż atakuje ona płód.

T – Toxoplasma gondii wywołujące toksoplazmozę,
O (ang. others-inne) – kiła, listerioza, wirusowe zapalenie wątroby i zakażenie HIV,
R – Rubella virus wywołujący różyczkę,
C – wirus cytomegalii,
H – Herpes simplex virus wywołujący opryszczkę.

Zespół TORCH – objawy

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Objawy zależą od poszczególnej choroby, a ich przebieg u płodu może przebiegać bezobjawowo albo pełnoobjawowo. Do najczęstszych objawów należą wcześniactwo, żółtaczka oraz powiększenie wątroby i śledziony – hepatosplenomegalia. W zależności w którym trymestrze doszło do zakażenia objawy będą inne. Jeżeli do zakażenia doszło na początku ciąży, może dojść do śmierci płodu oraz samoistnego poronienia albo niedorozwoju płodu.

Czy wiesz że:

najczęstszą chorobą zakaźną wrodzoną jest CMV- cytomegalia i jest ona najczęstszą przyczyną zaburzeń rozwojowych u dzieci?

Zakażenia w ostatnim okresie ciąży mogą skutkować sepsą i przedwczesnym porodem oraz zaburzeniami rozwojowymi dziecka. Może również dojść do zapalenia płuc u płodu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zmian skórnych- wybroczyn, pęcherzyków oraz wysypek plamisto-grudkowych. Wrodzone zakażenie cytomegalii, które dotyka 1-2% dzieci w 90% przebiega bezobjawowo, natomiast najczęstszym objawem są zaburzenia w układzie nerwowym i czerwonokrwinkowym, głuchota oraz padaczka. Takie dzieci mają 3-4 razy większe ryzyko zachorowania na najczęstszą białaczkę u dzieci – ALL- ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Zespół TORCH – przyczyny

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Źródłem zakażenia jest matka. Płód, aby żyć musi dostawać od matki potrzebne składniki odżywcze, niestety tą samą drogą – przez łożysko – dostają się także wirusy oraz bakterie. Te drobnoustroje atakują płód i powodują niebezpieczne choroby.

Zespół TORCH – diagnostyka

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

W przypadku zakażeń wrodzonych diagnostykę możemy prowadzić już w ciąży. Diagnostyka polega na badaniu poziomu przeciwciał w surowicy matki. Przeciwciała to białka układu odpornościowego, które powstają po kontakcie z patogenem.

Zapamiętaj:

Zespół TORCH jest to międzynarodowy skrót utworzony z pierwszych liter czynników zakaźnych wywołujących toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię i zakażenia wirusami opryszczki.

Określenie poziomu konkretnej klasy przeciwciał we krwi, mówi nam czy zakażenie było w przeszłości, jest teraz albo nigdy nie wystąpiło. Przeciwciała wytworzone w płodzie, przechodzą do krążenia matki. Kobiecie łatwiej pobrać krew niż płodowi, dlatego stosuje się taki rodzaj diagnostyki, który jest jak najmniej inwazyjny. Wyniki te niestety mogą być często fałszywie dodatnie i mogą spowodować niepokój ciężarnej. Najlepszym i najdokładniejszym sposobem wykrycia choroby jest wykrycie materiału genetycznego wirusa we krwi. Aby wykryć zakażenie u dziecka i określić czy jest to zakażenie wrodzone czy nabyte, należy zbadać dziecko w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Zespół TORCH – leczenie

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Leczenie zależne jest od rodzaju zakażenia i jest to zwykle leczenie szpitalne. Dodatkowo jest ono bardzo trudne, gdyż wiele z tych chorób przebiega bez objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Ważnym postępowaniem u kobiet w ciąży są szczepienia przeciwko różyczce. Profilaktyka przed zakażeniem toksoplazmozą polega na higienie i ograniczeniach jedzeniowych – zakaz jedzenia surowego mięsa.

Zakaźne choroby wrodzone to bardzo ważne zagadnienie w pediatrii i położnictwie. Ich wczesne wykrycie może uratować życie i zdrowie przyszłego dziecka. Podczas ciąży bardzo ważna jest profilaktyka chorób oraz systematyczne kontrole u lekarza.

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 3,67
Zespół TORCH – zakażenia wrodzone, ich objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/74582,okoloporodowe-zakazenia-wirusowe https://www.mp.pl/pediatria/wideo/219198,zakazenia-wrodzone-z-grupy-torch.html Położnictwo i ginekologia- G. Bręborowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.