[responsive_menu]

Czym jest skala Apgar i co mówi o stanie nowonarodzonego dziecka?

Autor: Marta Sawina

Podczas porodu najważniejszy jest czas. To on decyduje o wielu czynnikach wpływających na dziecko. Szybka reakcja zespołu medycznego pozwala uniknąć wielu zdarzeń niepożądanych. Wprowadzenie skali Apgar bardzo ułatwiło pracę neonatologów i położników oraz pozwoliło na szybką ocenę stanu klinicznego noworodka. Co warto wiedzieć o wspomnianej skali? O czym świadczą jej poszczególne oceny?

Co to jest skala Apgar?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Skala Apgar jest stosowana do oceny stanu ogólnego noworodka bezpośrednio po urodzeniu. Opracowała ją w 1952 roku Virginia Apgar. Ocenie podlegają: czynność serca, czynność oddechowa, napięcie mięśniowe, zabarwienie skóry i reakcja na bodźce. Stan noworodka jest oceniany w 1., 3., 5., i 10. minucie życia. Dziecko minimalnie może dostać 0 punktów, a maksymalnie 10.

W jakim celu stosuje się skalę Apgar?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w medycynie wykorzystujemy właśnie skalę Apgar? Otóż odzwierciedla ona stan fizjologiczny dziecka w danym czasie, dzięki czemu szybko można ustalić wstępny stan kliniczny zaraz po urodzeniu.

To nie wszystko. Skalę Apgar można stosować także podczas zabiegów resuscytacyjnych noworodka, służy wtedy ona jako wskaźnik odpowiedzi dziecka na zastosowaną interwencję.

Ocena zdrowia dziecka skalą Apgar

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Ocenę dziecka w skali Apgar przeprowadza lekarz neonatolog. 

Oceniana cechaPunktacja 
012
Czynność sercaBrakPowolna < 100 ud./min> 100 ud./min
Czynność oddechowaBrakPowolna, nieregularnaPrawidłowa, płacz
Napięcie mięśnioweCałkowita wiotkośćSłabe napięcie mięśniCzynne ruchy
Zabarwienie skórySine/bladeTułów zaróżowiony, kończyny sineRównomierne zaróżowienie
Reakcja na bodźce
· Drażnienie nozdrzy cewnikiem
· Drażnienie podeszwy stóp
· Brak
· Brak
· Grymas
· Słabe poruszanie
· Kaszel, kichanie
· Płacz

Wyniki:

0 – 3 pkt ocena zła,

4 – 6 pkt ocena średnia,

7 – 10 pkt stan dobry.

Zalety skali Apgar

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Główną zaletą skali Apgar jest to, że dzięki niej możliwa jest szybka ocena stanu klinicznego noworodka. Jest ona także przydatna podczas resuscytacji noworodka, jednak w tym przypadku zalecane jest stosowanie rozszerzonej wersji tej skali.

Czy wiesz że:

przedłużający się drugi okres porodu i związane z tym działanie leków opioidowych mogą powodować niższą skalę Apgar u dziecka?

Niska punktacja jest sygnałem dla zespołu medycznego do natychmiastowej interwencji. Wynik co najmniej 5 w piątej minucie życia jest wskazaniem do przeprowadzenia badania gazometrycznego w próbce krwi pobranej z tętnicy pępowinowej pobranej z zamkniętego zaciskami odcinka naczynia. Celem tego badania jest wykluczenie zagrażającym życiu zaburzeniom równowagi kwasowo-zasadowej. 

Wady skali Apgar

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Ilość punktów przyznawanych dziecku na podstawie skali Apgar jest oceną subiektywną.

Zapamiętaj:

Skala Apgar to narzędzie służące do oceny stanu dziecka po porodzie.

Wyniki między położnymi, anestezjologami i lekarzami innych specjalności różnią się. Nie jest to także skala dokładna i precyzyjna. Skala Apgar jest często niewłaściwie stosowana do przewidywania wystąpienia zaburzeń neurologicznych u dziecka. Należy pamiętać, że na ilość przyznanych punktów może wpływać wiele czynników, m.in.:

  • zastosowanie znieczulenia lub sedacji u matki,
  • wady wrodzone noworodka,
  • wiek ciążowy,
  • uraz,
  • zmienność oceny pomiędzy badającymi.

Podsumowując, dotychczas skala Apgar jest najlepszą skalą szybkiej oceny noworodka. Pomimo licznych sporów na temat jej skuteczności, nadal pozostaje najczęstszą używaną skalą na świecie. Ułatwia ona wstępne rozpoznawanie zaburzeń u noworodków. Wykazano, że na podstawie niskiej punktacji w skali Apgar (0–3 punktów po 1. minucie) nie można przewidzieć w indywidualnym przypadku wystąpienia powikłań lub zgonu u noworodka. Ryzyko to w wzrasta, gdy noworodkowi przyznaje się niską punktację w 5 minucie życia.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 3,00
Czym jest skala Apgar i co mówi o stanie nowonarodzonego dziecka?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. „Skala Apgar obecnie” Marita Przedpełska-Winiarczyk, Wojciech Kułak 2. „Wpływ znieczulenia zewnątrzoponowego na przebieg porodu” Magdalena Świątek-Zdzienicka, Elżbieta Nowacka, Robert Jarzębski, Romana Krawczyńska-Wichrzycka 3. Skala Apgar – opinia ACOG i AAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.