Wygodne pozycje do karmienia piersią – którą wybrać?

Autor: Anna Kominko lekarz

Każda mama zastanawia się nad szeregiem aspektów związanych z opieką nad swoim noworodkiem, a potem dzieckiem starszym. Wybór nie jest prosty w dobie atakujących nas z każdej strony informacji, rad i najnowszych doniesień. Przez to nawet doświadczeni rodzice mogą być zdezorientowani. W takich sytuacjach należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem, oficjalnymi wytycznymi i rzetelnymi badaniami, ale także często zwrócić uwagę na własne preferencje oraz to co lubi nasze dziecko. Jedną z takich kwestii jest karmienie piersią, a w tym wybór odpowiedniej pozycji w trakcie tej czynności.

Która pozycja do karmienia piersią jest najlepsza?

W tej kwestii mamy szeroki wybór pozycji i powinniśmy kierować się kilkoma kwestiami. Nie ma tutaj znaczenia, czy dziecko urodziło się poprzez cesarskie cięcie, czy też siłami natury. Kluczowe jest wybranie pozycji przede wszystkim wygodnej dla matki oraz dziecka, szczególnie, że karmienie zajmuje kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt minut.

Czy wiesz że:

to właśnie wybór niewłaściwej pozycji w trakcie karmienia jest najczęstszą przyczyną problemów z karmieniem dziecka, które może powodować jego nieprawidłowy wzrost, niedożywienie, a także uszkodzenie brodawek sutkowych matki?

Wszystko zależy od budowy anatomicznej matki, a także wieku dziecka (a zarazem jego wielkości i wagi) oraz warunków otoczenia. W pierwszych dobach życia dziecka wybiera się zwykle pozycje siedzącą, choć może być to trudne i bolesne po cięciu cesarskim – wtedy należy skłonić się ku pozycjom leżącym – na plecach lub boku. W każdej pozycji należy pamiętać o prawidłowej stabilizacji ramion i bioderek dziecka. Nie należy ograniczać dziecku możliwości ruchów głowy ani ciała, tak więc nie powinno być ono szczelnie zawinięte.

Karmienie piersią – pozycja klasyczna

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

W tej pozycji matka stabilnie opiera się o podłoże, plecy o oparcie fotela, a łokcie i przedramiona o podłokietniki. Brzuch dziecka styka się z brzuchem matki. Ucho, bark i biodro noworodka znajdują się w jednej linii, a dłoń matki podtrzymuje je na wysokości bioder. Druga dłoń przytrzymuje pierś od boku lub dołu, nie dotykając przy tym brodawki.

Źródło: Neonatologia i opieka nad noworodkiem – Katarzyna Kosmala, Ewa Musialik-Świetlińska, Katarzyna Pietras

Karmienie piersią – pozycja krzyżowa

Matka powinna siedzieć tak samo jak w pozycji klasycznej, natomiast ramię przeciwne niż pierś podtrzymuje dziecko, a główka podparta jest dłonią matki, druga dłoń może manewrować, by odpowiednio przystawić dziecko do piersi. Pozycję te preferuje się u wcześniaków, dzieci mających problemy ze ssaniem, o osłabionej sile mięśniowej i chaotycznie ssących.

Źródło: Neonatologia i opieka nad noworodkiem – Katarzyna Kosmala, Ewa Musialik-Świetlińska, Katarzyna Pietras

Karmienie piersią – pozycja leżąca na boku

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Matka układa się na wybranym boku z głową i plecami podpartymi poduszkami.

Zapamiętaj:

Każda mama powinna indywidualnie dobrać pozycję, tak by była ona dla niej komfortowa, a dziecko chętnie i bez trudności ssało pierś.

Między kolana również można włożyć poduszkę, dla zwiększenia wygody. Brzuch matki i dziecka stykają się, a główka jest nieznacznie uniesiona na wysokość piersi. Mama obejmuje niemowlaka ramieniem lub podpiera się jego ciało poduszką. Nie zaleca się by karmiąca podpierała głowę na łokciu.

Źródło: Neonatologia i opieka nad noworodkiem – Katarzyna Kosmala, Ewa Musialik-Świetlińska, Katarzyna Pietras

Karmienie piersią – pozycja spod pachy / futbolowa

Mama siedzi oparta jak w pozycji klasycznej, a brzuch dziecka skierowany jest do jej boku. Nóżki znajdują się pod pachą, ciało opiera się o przedramię, a głowa spoczywa na dłoni matki. Jest to pozycja preferowana po cięciu cesarskim, dla kobiet z dużym biustem oraz dzieci słabo ssących.

Źródło: Neonatologia i opieka nad noworodkiem – Katarzyna Kosmala, Ewa Musialik-Świetlińska, Katarzyna Pietras

Karmienie piersią – pozycja leżąca na plecach

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Kobieta znajduje się w leżeniu na wznak, z podpartym ramieniem. Kolana powinny być ugięte, by wygodnie oprzeć stopy o podłoże. Dziecko ułożone jest wzdłuż matki lub skośnie. Jest to pozycja umożliwiająca idealny kontakt skóra do skóry, wygodna także po cięciu cesarskim.

Każda mama powinna indywidualnie dobrać pozycję, tak by była ona dla niej komfortowa, a dziecko chętnie i bez trudności ssało pierś. Pozycje można zmieniać zależnie od potrzeb, warunków w których dochodzi do karmienia oraz dostosowywać wraz z wzrostem dziecka. Jeżeli pojawiają się wątpliwości zawsze warto skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Neonatologia i opieka nad noworodkiem - Katarzyna Kosmala, Ewa Musialik-Świetlińska, Katarzyna Pietras Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem - Redakcja: Monika Salamończyk, Anna Łozińska-Czerniak, Ewa Dmoch-Gajzlerska Neonatologia - Redakcja: Jerzy Szczapa Wszystkie ryciny pochodzą z książki: Neonatologia i opieka nad noworodkiem - Katarzyna Kosmala, Ewa Musialik-Świetlińska, Katarzyna Pietras

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.