W dobie epidemii COVID-19, poszukujemy skutecznych rozwiązań, które mogłyby nas uchronić przed chorobą, zbierającą coraz większe żniwo na całym świecie. Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie: “czy powinienem nosić maseczkę ochronną?”. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie z dnia 9 kwietnia odpowiedziało nam na to pytanie. Już od 16 kwietnia, każdy kto będzie poruszał się w przestrzeni publicznej ma obowiązek zakrywania ust. Jest to decyzja, na którą czekało wiele osób i kolejny krok, który pomoże nam w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Czy maseczka może nas uchronić przed zakażeniem? Jakie maseczki powinniśmy nosić?
Do czego służą maseczki ochronne?
Noszenie masek w dobie epidemii w krajach azjatyckich stało się codziennością i wiąże się to z odpowiedzialnością społeczną za zdrowie drugiego człowieka. Czy Europejczycy na pewno nie powinni nosić maseczek, skoro odsetek zachorowań w wielu państwach w Europie już jest znacząco wyższy niż w Azji? Wiele państw między innymi Słowacja, czy Czechy już wprowadziły obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych, a wkrótce do tego grona dołączy również Polska. Jednakże głównym problemem nie jest już dylemat “nosić czy nie”, ale braki tych i wielu innych środków ochrony osobistej. WHO (ang. World Human Organization) jasno zaleca noszenie maseczek osobom z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych, czy osobom, które sprawują opiekę nad osobami chorymi. Ponadto jeśli podejdziemy do tematu racjonalnie w grupie osób, które powinny ją zakładać znajdą się również seniorzy oraz osoby z chorobami przewlekłymi, gdyż to właśnie oni są głównie narażeni na ciężki przebieg choroby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, aby maseczek używać przede wszystkim prawidłowo, a ponadto w taki sposób, aby nie marnować zasobów, które są w dzisiejszych czasach bardzo cenne. Poniżej instrukcja jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z maseczki ochronnej.
Grafika własna – stworzona na podstawie zaleceń WHO.
Maseczki ochronne – czy warto kupić?
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej, w której znajduje się nasz kraj, gdy codziennie na ekranach naszych telewizorów, laptopów ukazują się liczby, o których jeszcze tydzień temu nawet byśmy nie pomyśleli, a wzrost zachorowań rośnie z dnia na dzień na pewno nie powinniśmy tracić czujności. Według ekspertów szczyt epidemii wciąż jest jeszcze przed nami. Zachoruje jeszcze wiele osób, być może już choruje, a nawet jeszcze o tym nie wie i te osoby mogą przebywać obok nas w sklepie, na stacji benzynowej, czy w aptece.
Czy wiesz że: prawidłowe mycie rąk, detergentem powinno trwać nie krócej, niż 30 sekund?
Maseczki według WHO mają stanowić ochronę dla osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia. Czy warto, aby nosiły je osoby, które nie mają objawów? Warto. Maska stanowi w tym przypadku głównie barierę fizyczną przed aerozolem wydobywającym się z ust osób podczas kaszlu, czy kichania. Chroniąc siebie, nie tylko poprawiamy nasz komfort psychiczny, ale chronimy innych ograniczając rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Jednak jeśli nie masz maseczki, usta możesz zakryć szalikiem, bądź chustą. Mając maskę nie możemy zapominać o innych podstawowych środkach ochronnych, jak częste mycie rąk lub odkażanie ich żelem zawierającym alkohol.
Rodzaje maseczek ochronnych
Maseczki jednorazowe
Maseczka jednorazowa jak sama nazwa wskazuje służy do jednokrotnego użytku. W aptece aktualnie możemy dostać różnej jakości maseczek tego typu. Zazwyczaj są wykonane z włókniny, bądź fizeliny z gumką zakładaną na ucho. Niestety zdolność filtracyjna takiej maski nie uchroni nas przed wirusem, jednak będzie stanowić to fizyczną barierę ochronną.
Maseczki bawełniane
To maska wielokrotnego użytku, którą możemy uszyć sobie i swoim bliskim w domu nawet jeśli nie posiadamy szczególnych zdolności krawieckich (;-)) odpowiednio uszyta i założona, może stanowić ochronę w trakcie zakupów, czy podczas spaceru z psem. Do takiej maski możemy włożyć również filtr węglowy, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie. Po użyciu maseczkę możemy wrzucić do pralki i wyprać w temperaturze minimum 60 stopni, a następnie wyprasować i znów z niej skorzystać.
Maseczki medyczne (chirurgiczne)
Wykonana z włókniny propylenowej, 3 warstwowa ma za zadanie ochronę błon śluzowych przed infekcjami przenoszonymi drogą kropelkową oraz zanieczyszczeniami (tj. pyły). Tego typu maseczki posiadają wewnętrzna warstwę filtracyjną, której zdolność filtracyjna jest na poziomie 95%. Takie maseczki mają jakość potwierdzoną certyfikatami.
Maseczki antysmogowe
Maseczki filtrujące, inaczej nazywane również półmaskami. Unia europejska podzieliła tego typu maski na trzy klasy FFP1, FFP2 i FFP3. Maska FFP1, ma niską zdolność do ochrony, jej skuteczność filtracyjna jest na poziomie 80%, natomiast maska FFP2 jest już średniej zdolności do ochrony, a skuteczność filtracyjna jest na poziomie 94%. Jak się można domyślić najskuteczniejsza wśród tego typu masek będzie FFP3, o zdolności filtracyjnej na poziomie 99%. Do tej pory tego typu maski może było kupić wyłącznie w sklepach budowlanych lub z odzieżą BHP, aktualnie coraz częściej pojawiają się w aptekach.
Zapamiętaj: Noszenie masek w dobie epidemii w krajach azjatyckich stało się codziennością i wiąże się to z odpowiedzialnością społeczną za zdrowie drugiego człowieka.
Maseczki z filtrem HEPA
Zawierają filtr typu HEPA, który filtruje 99,97% cząsteczek o średnicy 0,3 mikrometra. Są również zalecane jako maseczki antysmogowe. Wydają się zdecydowanie lepszą barierą zabezpieczającą, niż typowa maseczka chirurgiczna, bądź jednorazowa.
Czy maseczki ochronne jednorazowe chronią przed wirusami?
Zdolność filtrująca jednorazowych maseczek jest na poziomie mikrometrów, natomiast wirus jest wielkości nanometrów, a więc dużo mniejszy, dzięki czemu może łatwo przenikać przez maseczkę. Co warto wiedzieć o wirusie, to to że nie jest to cząstka, która samodzielnie przedostanie się, wejdzie na naszą maseczkę, gdyż poza organizmem człowieka wirus nie wykazuje żadnych zdolności życiowych dlatego, aby przedostać się do organizmu konieczna jest droga kropelkowa, bądź dotknięcie powierzchni, na której może on się znajdować. Maseczka uniemożliwi nam dotykanie twarzy brudnymi rękami, na których wirus może się znaleźć.
Jak uszyć maseczkę ochronną?
Aby uszyć maseczkę wystarczy nam odrobina bawełnianego materiału, gumki i maszyna do szycia. Najlepiej przedstawia to poniższy tutorial:
W dobie epidemii z jaką przyszło się mierzyć całemu światu, każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: “Czy robię wszystko aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby?”, “Czy przestrzegamy norm sanitarnych wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia i WHO?”. Jeśli chcemy jak najszybciej zakończyć epidemię powinniśmy wszyscy zachować maksymalne środki ostrożności, zadbać o swoje zdrowie, chronić siebie i swoich bliskich.