Letni, wakacyjny okres zwiększa szanse na potencjalny kontakt z kleszczem. Coraz częściej do ugryzienia dochodzi nie tylko w lasach czy dużych parkach, ale także w domowych ogródkach. Pacjenci mają obawy co do samodzielnego usunięcia kleszcza, szczególnie jeśli znajduję się on w miejscu trudno dostępnym lub gdy sytuacja dotyczy dzieci. Na szczęście na rynku aptecznym istnieje wiele przyrządów pomagających w skuteczny i bezpieczny sposób usunąć kleszcza.
Jak usunąć kleszcza?
Kleszcze, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, mogą być nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób. Najpopularniejszym pajęczakiem tej grupy jest kleszcz pospolity (łac. Ixodes ricinus). Rokrocznie rośnie liczba pacjentów w różnym wieku zgłaszających się do przychodni po ugryzieniu przez kleszcza. Niestety, jedna z najpopularniejszych chorób odkleszczowych – borelioza w wielu przypadkach rozwija się miesiącami, a pierwsze objawy są praktycznie niezauważalne oraz mylone z innymi jednostkami chorobowymi. Również bezbolesność ugryzienia sprawia, że kleszcz może nie zostać usunięty i pozostawać w skórze przez wiele dni, powodując rozwój stanu zapalnego i przenosząc liczne choroby. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie rodzaje przyrządów są dostępne na rynku?
Czy wiesz że: kleszcze mogą powodować boreliozę, która daje objawy nawet wiele lat po ukąszeniu?
Przyrząd do usuwania kleszczy
- Pęseta. Stanowi bardzo starą, jednak nadal popularną metodę usuwania kleszczy. Jest szeroko rozpowszechnionym i łatwym do nabycia przyrządem, dostępnym nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach. Jednak, aby prawidłowo usunąć kleszcza za pomocą pęsety należy mieć dużą wprawę, stąd szczególną popularnością cieszy się ona wśród wykwalifikowanej kadry medycznej.
- Lasso do usuwania kleszczy. Przyrząd charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją. Jest niewielki oraz poręczny. Jak nazwa wskazuje, wyglądem przypomina lasso i jest zakończony pentelką. Kleszcza usuwa się za pomocą złapania go w pętli i mocnego pociągnięcia. Ten prosty mechanizm zabezpiecza przed przedostaniem się bakterii zawartych w ślinie pajęczaka do krwiobiegu podczas usuwania. Znajduje zastosowanie w usuwanie kleszczy u ludzi ze skóry owłosionej oraz u zwierząt.
- Kleszczołapki. Jest to bardzo wygodna metoda usuwania kleszczy. Przyrząd jest niewielki. Zmieści się w każdej kosmetyczce czy apteczce. Insekta należy umieścić pomiędzy ząbkami kleszczołapek. Następnie poprzez uniesienie przyrządu i jego przekręcenie w obie strony należy usunąć kleszcza ze skóry. Zestaw zawiera dwa rozmiary łapek dobieranych w zależności od wielkości kleszcza.
- Szczypce. Dużą zaletą jest niewielki rozmiar, który umożliwia zabranie go na wakacje lub trzymanie w plecaku podczas wycieczek w miejsca, gdzie ryzyko ugryzienia jest większe. Kleszcza należy usunąć zdecydowanym ruchem łapiąc go w szczypce. Owłosienie lub sierść mogą ograniczyć zastosowanie ze względu na możliwość dodatkowego usunięcia włosów i związany z tym ból, jednak ze względu na dużą popularność jest często stosowany zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
- Anty-kleszcz. Przyrząd działa na zasadzie pompki ssącej i charakteryzuje się innym mechanizmem niż pozostałe. Nadaje się do usunięcia insekta, ale także do aspiracji jadu kleszczy, szerszeni czy też innych owadów. Wyglądem przypomina strzykawkę. Należy ją przyłożyć do miejsca ugryzienia i przyciskając do skóry, przyciągnąć tłok do siebie. Jest skuteczny i zabezpiecza przed przedostaniem się toksyn do organizmu. Jednak nie zawsze można go zastosować ze względu na brak możliwość stworzenia warunków próżni w miejscach zgięć, w okolicach narządów płciowych czy na skórze silnie owłosionej.
- Zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy. Jego charakterystyczną cechą jest kompleksowość oraz wielofunkcyjność. Zestaw zawiera następujące elementy: kleszczołapki w dwóch rozmiarach dobieranych w zależności od wielkości kleszcza, specjalny aerozol zamrażający kleszcza oraz probówkę, w której można przechowywać wyciągniętego kleszcza i przekazać do analizy laboratoryjnej w kierunku chorób przenoszonych przez insekty. Funkcją aerozolu jest zahamowanie wydzielania śliny przez kleszcza, uniemożliwiając zainfekowanie organizmu podczas usuwania. Dodatkowo metoda zabezpiecza przed uszkodzeniem pasożyta, co minimalizuje szanse pozostawienia fragmentów kleszcza w miejscu ugryzienia.
Zapamiętaj: Jeśli nie wiesz jak usunąć kleszcza lub boisz się to robić - udaj się do najbliższej przychodni.
Najlepszą metodą na uniknięcie powikłań, które niesie za sobą zakażenie toksynami przenoszonymi przez kleszcze jest zabezpieczenie się przed potencjalnym ugryzieniem. Pomoże w tym odpowiedni ubiór oraz stosowanie preparatów odstraszających podczas letnich wycieczek do lasów czy parków. W przypadku, gdy już dojdzie do ugryzienia, należy zadbać o prawidłowe zdezynfekowanie skóry, samego przyrządu, a także odpowiednie usunięcie kleszcza. Na rynku istnieje wiele przyrządów, o które warto powiększyć swoją wakacyjną apteczkę.