Każdy świeżo upieczony rodzic boryka się z tysiącem problemów i wyborów każdego dnia. W co ubrać niemowlaka, jak się nim zajmować, czym karmić. Problemy te często nie znikają nawet, gdy nie jest to pierwsze dziecko, ale również przy kolejnych. Jesteśmy bowiem atakowani z każdej strony wszelakimi poradami, nowymi zaleceniami i wytycznymi pochodzących z przeróżnych źródeł. Ciężko zatem odnaleźć się w tym wszystkim, zwłaszcza, że niektóre z porad zdają się wykluczać. Jedną z takich sytuacji jest wychodzenie z niemowlęciem na spacer. Może on nie raz spędzać rodzicom sen z powiek. Kiedy wyjść i na jak długo? W co ubrać dziecko? Te pytania i wiele innych pojawia się w głowach mamy i taty.
Kiedy pierwszy spacer z niemowlakiem?
Wszystko zależy od dziecka. Od tego w jakim stanie przyszło na świat, czy jest wcześniakiem, cz dzieckiem donoszonym? Czy choruje na jakieś choroby przewlekłe lub już zdołało złapać infekcję? A nawet od tego kiedy się urodziło. Dzieci urodzone w miesiącach letnich mogą zdecydowanie wcześniej wychodzić na zewnątrz, gdyż zwykle sprzyja temu ładna pogoda i ciepła temperatura na zewnątrz. Za to niemowlaki zimowe muszą czasem poczekać dłużej, aż warunki atmosferyczne będą sprzyjające.
Czy wiesz że: przy temperaturze poniżej -10 stopni nie powinniśmy wychodzić z dzieckiem na spacery? Za górną granicę przyjmujemy +30 stopni Celsjusza.
Generalnie jednak im szybciej tym lepiej. Dziecko dzięki spacerom trenuje swoją odporność, styka się z większą ilością alergenów, co sprawia, że niejako szybko przyzwyczaja się do nich i zmniejsza to jego szanse na zachorowanie na alergię. Jeżeli temperatura na dworze jest podobna jak ta w domach, spacery można rozpocząć niemal od razu – kilka dni po urodzeniu (zwykle około tygodnia). Jeśli natomiast na dworze jest zimno, można stopniowo dziecko przyzwyczajać do takiej temperatury poprzez tak zwane werandowanie, czyli zostawianie dziecka ubranego w wózku przy otwartym oknie, czy wystawianie go na chwilę na balkon czy do ogrodu. Zaczyna się to zazwyczaj po ukończeniu przez dziecko dwóch tygodni. Powinno rozpocząć się od 15 minut i stopniowo wydłużać ten czas.
Jak ubrać niemowlaka?
Podstawową zasadą w zimie jest ubranie niemowlaka w jedną warstwę więcej niż dorosłego odczuwającego komfort cieplny. Większe dzieci zwykle powinno ubierać się już podobnie jak dorosłych. Lepsze dla dziecka jest delikatne wychłodzenie niż przegrzanie. Dodatkowo można przykryć dziecko lekkim kocykiem. Wybór ubranka jest indywidualny – może być to kombinezon bądź śpiworek. Dodatkowo ubieramy dziecku czapkę, rękawiczki. Ważne jest by obserwować dziecko, a jego temperaturę sprawdzamy zwykle na karku, nie na nosie czy rączkach, które zimą mogą być chłodne. W okresie ciepłym musimy pamiętać o nieprzegrzewaniu dziecka – należy ubrać je lekko, minimalnie grubiej niż dorosłego, pamiętając, że w wózku pod gondolą czy daszkiem dochodzi do nagrzania powietrza i jego zmniejszonej cyrkulacji, a więc wzrostu temperatury. By chronić dziecko przed słońcem należy zaopatrzyć się również w czapkę z daszkiem albo okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV – ma to na celu ochronę wrażliwych oczu dziecka przed promieniowaniem.
Najlepsza pora dnia na spacer
Zimą wychodzimy w porach najcieplejszych, czyli w okolicy południa. Jeżeli jest zimno spacer powinien trwać 30-40 min i stopniowo można go wydłużać. Latem natomiast unikamy godzin między 11 a 16, gdyż wtedy nasłonecznienie jest największe, a noworodek powinien unikać narażenia na promieniowanie słoneczne. Jeżeli jest ciepło, wtedy nie ma ograniczeń co do czasu spaceru. Inaczej jest w upały – wtedy należy ograniczać wyjścia, by uniknąć przegrzania maluszka. Jeśli warunki są odpowiednie na spacery możemy wybierać się codziennie, gdyż są one korzystne dla dziecka, wspomagają jego rozwój psychiczny i hartują organizm.
Jak przygotować skórę dziecka przed spacerem?
Skóra człowieka jest w pełni rozwinięta dopiero od 4. roku życia. Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż dorosłego człowieka (około ⅕), komórki zrogowaciałe nie znajdują się tak blisko siebie, gruczoły skóry nie podjęły jeszcze w pełni swoich funkcji, warstwa hydrolipidowa jest słabo wykształcona. Przez to funkcja ochronna skóry nie jest dostatecznie rozwinięta. To oznacza, że z preparatów stosowanych zewnętrznie wchłaniane są substancje, które w zasadzie nie przeniknęłyby przez skórę dorosłego człowieka.
Zapamiętaj: Podstawową zasadą w zimie jest ubranie niemowlaka w jedną warstwę więcej niż dorosłego odczuwającego komfort cieplny.
Generalnie niemowlęta konsekwentnie powinny być chronione przed słońcem i przebywać w cieniu. Gdy nie jest to możliwe, należy chronić je przed słońcem za pomocą przewiewnego ubranka, na twarz i dłonie nanosić mleczko z filtrem co najmniej 20 SPF. Taki produkt powinien zawierać filtr mineralny, a nie chemiczny, najlepiej bez wody w składzie. Smarujemy nim dziecko kilkanaście minut przed wyjściem, by zdążył zadziałać. Latem wybieramy preparaty lekkie, by pod tłustą warstwą nie kumulowało się ciepło, przeciwnie zimą powinniśmy skłaniać się ku tłustym kremom. Dodatkowo powinno chronić się dziecko przed promieniowaniem poprzez kapelusze, czy parasolki, jednak nie wolno pod żadnym pozorem przykrywać go pieluchą niezależnie od tego jak przewiewna zdaje się być.
Dzieci szybko adaptują się do życia poza łonem matki i nie ma sensu ich przegrzewać. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego ubrania, dostosowania czasu spaceru do pory dnia, nasłonecznienia i temperatury. Wcześniaki zwykle w okresie osiągnięcia swojego należnego wieku (czyli, gdyby urodziły się o czasie) również szybko przystosowują się i można wtedy rozpocząć z nim spacery tak samo jak z pozostałymi. Również lekka infekcja nie jest przeciwwskazaniem do spaceru, unikamy go jednak w przypadku gorączki. Najlepiej jednak każdorazowo upewnić się u swojego pediatry, jeśli dziecko jest chore, czy może ono wychodzić na spacery. Jedną z istotnych kwestii jest też zwrócenie uwagi na stan powietrza przed wyjściem. Powinniśmy unikać dni, kiedy normy są bardzo przekroczone, jednak nie można dać się zwariować. W niektórych miejscach Polski oznaczałoby to nie wychodzenie z domu, dlatego należy zachować w tym rozsądek. Wybierać dni o mniejszym zanieczyszczeniu, a po powrocie umyć dziecku buzię, rączki, zabawki. Warto też wtedy wybrać się na spacery poza miasto, jeśli tylko mamy taką możliwość.