[responsive_menu]

Ząbkowanie u dzieci – czyli kiedy pojawią się pierwsze ząbki?

Śledzenie rozwoju dziecka jest ważne dla każdego rodzica. Patrzenie jak dziecko stawia pierwszy krok, jak mówi pierwsze słowo i jak w buzi dziecka pojawi się pierwszy ząb. Kiedy można spodziewać się pierwszego mleczaka? Jak pomóc dziecko przy ząbkowaniu oraz czego nie robić?

Ząbkowanie u dzieci

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Ząbkowanie u dzieci to długotrwały etap, zaczynający się około 6 miesiąca życia, a kończący koło 30 miesiąca życia. Zęby mleczne, czyli pierwsze zęby każdego człowieka zostają z nami do 13 roku życia, kiedy to ostatni ząb mleczny ustępuje miejscu stałemu. W każdej połówce łuku zębowego znajdują się dwa siekacze, jeden kieł i dwa trzonowce. Razem 20 zębów mlecznych. Pamiętajmy, że chociaż zęby mleczne wypadają, należy o nie dbać i myć codziennie. Zepsute zęby mleczne, mogą powodować zepsucie znajdujących się pod nimi, zębów stałych.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Wyrzynanie się zębów jest długotrwałe i zaczyna się długo przed pojawieniem się zębów na dziąśle. Proces ten zaczyna się tworzeniem zęba wewnątrz kości, następnie dochodzi do penetracji błony śluzowej i ząb jest wtedy wyczuwalny przez błonę śluzową. Ostatni etap, nadkostny, trwa średnio 2 miesiące. Cały proces kończy się, gdy ząb osiągnie powierzchnię kontaktową z zębem przeciwstawnym. Etap który możemy sami zaobserwować nazywany jest ząbkowaniem. Pierwsze ząbkowanie rozpoczyna się około 6. miesiąca życia dziecka. Wiek dziecka może się różnić, gdyż wpływają na niego różne czynniki: genetyczne, środowiskowe oraz hormonalne.

Objawy ząbkowania u niemowlaka

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Objawy ząbkowania to zwykle nadmierne ślinienie się, niepokój, rozdrażnienie oraz niespokojny sen. Dzieci często wkładają do buzi rączki albo różne przedmioty i je gryzą. Może również dojść do powstania zmian na dziąsłach w miejscu wychodzenia zębów, zmian zapalnych, zasinień, a nawet lekkiego krwawienia. Chociaż ząbkowanie może przebiegać bezobjawowo, czasami dzieci mogą mieć stan podgorączkowy, a nawet gorączkę. Podwyższona temperatura u naszej pociechy, nie jest jednak bezpośrednio związana z ząbkowaniem, a z infekcją, która może się rozwinąć. Zwykle jest ona spowodowana ułatwioną transmisją zarazków poprzez częstsze wkładanie rzeczy do buzi przez niemowlaki.

Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Podczas ząbkowania dziąsła mogę dziecko boleć oraz swędzieć. Na ich powierzchni mogą pojawiać się zaczerwienienia albo zasinienia. Jeżeli dojdzie do zapalenia dziąsła, pojawia się mały krwiak, który pęka albo podczas snu albo karmienia. Ból oraz zmiany na dziąśle mogą spowodować pogorszenia apetytu niemowlaka.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Aby pomóc dziecku podczas ząbkowania można masować dziąsła palcem, silikonową szczoteczką do zębów albo nasączonym zimnym rumiankiem albo miętą, gazikiem.

Zapamiętaj:

 Aby pomóc dziecko podczas ząbkowania można masować dziąsła palcem, albo silikonową szczoteczką do zębów.

Bardzo użytecznym jest schłodzony wcześniej w lodówce gryzak. Jest to najlepsza rzecz do gryzienia przez dziecko, dlatego że łatwo się je dezynfekuje, przez co można zachować odpowiednią higienę. Dodatkowo zimny gryzak działa znieczulająco i zmniejsza ból dziecka. W aptece dostępne są specjalne preparaty dla ząbkujących dzieci. Patrzmy jednak na ich składy i korzystajmy z rozwagą. Wybierajmy takie zawierające wyciąg z aloesu, pantenol, witaminy, glicerynę, kwas hialuronowy.

Szkodliwe preparaty na ząbkowanie

Najlepsze okazje na Cyber Monday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Podczas ząbkowania nie należy stosować leków przeciwbólowych ogólnoustrojowych, podawanych doustnie albo doodbytniczo. Nie jest to zasadne. Szkodliwymi preparatami dla dzieci będą takie, które zawierają alkohol.

Czy wiesz że:

 jest 20 zębów mlecznych?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o jego szkodliwości dla dzieci. Amerykańska Agencja Żywności i Leków na listę szkodliwych preparatów wpisała również takie ze środkami znieczulającymi, takimi jak lidokaina i benzokaina. Substancje te mogą wywołać drgawki, drżenia, a nawet uszkodzenie mózgu po przedawkowaniu. Dodatkowo po połknięciu znieczulają gardło i zwiększają ryzyko zadławienia. Dostępne są również produkty homeopatyczne. Są one nieprzebadane, oparte o pseudo-naukę i kłamstwo. Nie należy ich stosować.

Rozwój dziecka to etap rodzicielstwa, który może być dla rodziców trudny. Ząbkowanie, które trwa wiele miesięcy jest bardzo częstym powodem bezsenności rodziców i wielkiej frustracji. Pamiętajmy, że ten etap przechodzą wszyscy ludzie i nie da się go przyspieszyć. Korzystajmy jednak z wiedzy pediatrów jak go nam ułatwić i zniwelować ból naszej pociechy.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Ząbkowanie u dzieci – czyli kiedy pojawią się pierwsze ząbki?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/95503,objawy-zabkowania https://www.mp.pl/artykuly/61098,pytania-do-ekspertow-zabkowanie https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52700,jak-zmniejszyc-dolegliwosci-zwiazane-z-zabkowaniem https://pediatranazdrowie.pl/szkodliwe-preparaty-na-zabkowanie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.