[responsive_menu]

Rodzaje udaru mózgu: krwotoczny, niedokrwienny, lewo i prawostronny. Objawy, przyczyny i leczenie udaru mózgu

Autor: Sylwia Machej

Choroby naczyniowe mózgu są najczęstszymi chorobami neurologicznymi dorosłych a częstość ich występowania związana jest z wiekiem i towarzyszącymi chorobami takimi jak miażdżyca czy przebyte zawały serca.

Udar mózgu

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Jest to nagłe wystąpienie ogniskowych (zlokalizowanych) lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwających dłużej niż 24 godziny spowodowanych przyczynami naczyniowymi związanymi z mózgowym przepływem krwi.

Udar mózgu krwotoczny

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Udar krwotoczny możemy podzielić na krwotok śródmózgowy i krwawienie podpajęczynówkowe. Większość krwotoków powstaje z małych tętnic unaczyniających mózg. Powstają względnie szybko a ich przebieg bywa różny, mogą się samoistnie zatrzymać lub przedłużać się powodując ucisk i obrzęk mózgu.

Udar mózgu niedokrwienny

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Jest to najczęściej występujący typ udaru. Powstaje w wyniku zakrzepu naczynia lub zatoru czyli zablokowaniu jego światła uniemożliwiającego prawidłowy przepływ krwi. Rezultatem tego jest martwica tkanki zaopatrywanej przez dane naczynie.

Udar mózgu lewostronny

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Gdy ognisko udarowe znajduje się po lewej stronie mózgu to objawy występują po prawej stronie ciała. Osoby z niedowładem prawostronnym uzyskują lepsze wyniki po rehabilitacji niż osoby z niedowładem lewostronnym.

Udar mózgu prawostronny

Energy Boost to linia, która rozświetli i rozjaśni skórę oraz pomoże w walce z przebarwieniami. Regularnie stosowana ujednolici koloryt oraz ochroni przed fotostarzeniemDowiedz się więcej >

Gdy ognisko udarowe jest zlokalizowane w prawej półkuli mózgu to objawy pojawią się po lewej stronie ciała.

Objawy udaru mózgu

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Objawy zależą od umiejscowienia ogniska udarowego. Udar zlokalizowany w obszarze unaczynienia małych tętnic przeszywających wzgórze i pień mózgu powoduje tylko niedowład lub zaburzenia czucia w dwóch z trzech obszarów (twarz, kończyna górna, kończyna dolna). Udar obejmujący cały przedni obszar unaczynienia mózgu spowoduje niedowład połowiczy lub porażenie połowicze w dwóch lub trzech obszarach (twarz, kończyna górna, kończyna dolna), afazję (utrata zdolności mowy) i niedowidzenie połowicze, udar obejmujący część przedniego unaczynienia mózgu spowoduje objawy ruchowe lub czuciowe w jednych lub dwóch z trzech obszarów lub tylko afazję. Udar obejmujący tylny obszar unaczynienia mózgu wywołuje objawy uszkodzenia móżdżku (zaburzenia równowagi).

Przyczyny udaru mózgu

Energy Boost to linia, która rozświetli i rozjaśni skórę oraz pomoże w walce z przebarwieniami. Regularnie stosowana ujednolici koloryt oraz ochroni przed fotostarzeniemDowiedz się więcej >

Przyczynami zatoru tętnic są przeważnie choroby serca ale mogą być związane z zakrzepowymi lub ropnymi procesami w każdej części ciała. Urazy płuc lub przedostanie się pęcherzyków azotu do krwi przy nagłej zmianie ciśnienia atmosferycznego (choroba kesonowa) są przyczynami zatorów powietrznych. Zatory tłuszczowe powstają w wyniku rozległych urazów kości, którym przeważnie towarzyszy zmiażdżenie. Zatory mózgowe u dzieci są najczęściej związane z reumatycznym uszkodzeniem serca lub z bakteryjnym zapaleniem wsierdzia. U osób w średnim wieku lub starszych zator jest związany najczęściej z migotaniem przedsionków lub zakrzepem naczyń wieńcowych. Przyczyną krwotoku śródmózgowego jest najczęściej nadciśnienie tętnicze a krwawienia podpajęczynówkowego pęknięcie tętniaka.

Leczenie udaru mózgu

Energy Boost to linia, która rozświetli i rozjaśni skórę oraz pomoże w walce z przebarwieniami. Regularnie stosowana ujednolici koloryt oraz ochroni przed fotostarzeniemDowiedz się więcej >

Ogólnym leczeniem jest zabezpieczenie czynności życiowych (wspomaganie oddychania i leczenie zaburzeń czynności serca), kontrola ciśnienia tętniczego, wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych, kontrola glikemii, obniżenie temperatury ciała (jeśli przekracza 37,5 st. Celsjusza). W przypadku udaru niedokrwiennego stosuje się leki takie jak: kwas acetylosalicylowy (prewencyjnie przed lub po udarze), leki trombolityczne (alteplaza-do 4 godzin po udarze w leczeniu zamkniętym we wlewie kroplowym), heparynę niefrakcjonowaną. Krwawienie podpajęczynówkowe wymaga chirurgicznego zaopatrzenia uszkodzonego naczynia. Dużą rolę w przywróceniu utraconych funkcji odgrywa rehabilitacja obejmująca codzienną fizjoterapię i rehabilitację zaburzeń mowy.

Udar a wylew

Wylew to potoczna nazwa udaru krwotocznego.

Wraz z wiekiem organizm człowieka staje się podatniejszy na występowanie chorób naczyniowych w tym udaru mózgu. Nagłe wystąpienie niedowładów, problemów z mową, widzeniem czy utrzymaniem równowagi powinno skłonić do pilnego kontaktu z lekarzem aby możliwie jak najszybciej postawić właściwą diagnozę co w przypadku udaru jest bardzo ważne.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 4, średnia: 5,00
Rodzaje udaru mózgu: krwotoczny, niedokrwienny, lewo i prawostronny. Objawy, przyczyny i leczenie udaru mózgu

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. W. Bruhl, R. Brzozowski, Vademecum Lekarza Ogólnego, Warszawa, PZWL, 1990 2. P. Gajewski, Choroby Wewnętrzne na Podstawie Interny Szczeklika, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2013 3. D. Flis, A. Bejer, Wpływ wybranych czynników klinicznych i demograficznych na postępy w reedukacji równowagi i chodu osób po udarze mózgu, Postępy Rehabilitacji (4), 31-39, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.