[responsive_menu]

Syllogomania, czyli patologiczne zbieractwo – jak sobie z nim radzić?

Podstawą wielu rodzajów hobby jest kolekcjonowanie różnych przedmiotów – znaczków pocztowych, monet, pocztówek, porcelanowych figurek czy też świec. Wyszukiwanie kolejnych eksponatów do kolekcji przynosi satysfakcję, a powiększanie się zbiorów jest powodem do dumy dla kolekcjonera. Pasja polegająca na zbieraniu różnych przedmiotów jest także doskonałą okazją do poznawania osób o podobnych zainteresowaniach oraz wymieniania się z nimi brakującymi okazami. Czy zatem to niewinne zainteresowanie może przerodzić się w zaburzenie psychiczne? Kiedy mówimy o patologicznym zbieractwie oraz czym się ono charakteryzuje?

Co to jest syllogomania?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Syllogomania, czyli inaczej patologiczne zbieractwo, jest to zaburzenie psychiczne polegające na nadmiernym nabywaniu i gromadzeniu różnego rodzaju przedmiotów, które przez innych są postrzegane jako bezużyteczne lub bezwartościowe. Osoby cierpiące na patologiczne zbieractwo mają problem z dzieleniem się posiadanymi rzeczami, a także z wyrzucaniem ich, bez względu na ich aktualną wartość (przeważnie są to przedmioty zupełnie bezwartościowe, jak np. ulotki). Syllogomania w Amerykańskiej Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych DSM-V stanowi odrębną diagnozę.

Częstość występowania syllogomanii w populacji światowej szacowana jest na 2-6%. Zaburzenie to z podobną częstością dotyczy mężczyzn i kobiet, a jego początek zwykle ma miejsce już w młodości. Wraz z wiekiem objawy zbieractwa nasilają się i stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Objawy syllogomanii

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Podstawowym objawem syllogomanii jest nadmierne gromadzenie przedmiotów, których składowanie w domu prowadzi do utrudnienia podstawowych czynności życiowych, takich jak przemieszczanie się, sprzątanie, higiena, a nawet sen. Do najczęściej gromadzonych artykułów należą darmowe próbki, gazetki reklamowe, ulotki, puszki oraz zepsute sprzęty, wyrzucone przez innych ludzi. Początkowo mogą być to także kupowane w dużych ilościach książki, ubrania lub narzędzia, ale wraz ze zmniejszaniem się możliwości finansowych chorego, profil gromadzonych artykułów zmienia się. Bardzo rzadko zdarza się, że gromadzone przedmioty pochodzą również z kradzieży. Typową cechą syllogomanii jest fakt, że chory ma trudności w pozbywaniu się zgromadzonych przedmiotów, niezależnie od ich rzeczywistej wartości. Przykładowo, tak samo trudno jest mu się rozstać z telewizorem, jak z dołączonymi do czasopisma próbkami kosmetyków.

Początkowo gromadzenie dużej ilości zbędnych przedmiotów przez chorego nie wzbudza podejrzenia najbliższych – sądzą, że szybko się tym znudzi lub dojdzie do wniosku, że większość z tych rzeczy nigdy się nie przyda i postanowi się ich pozbyć. W przypadku syllogomanii tak się jednak nie dzieje – pacjent zaczyna znosić do domu coraz większe ilości bezużytecznych przedmiotów, co początkowo powoduje irytację ze strony rodziny, a w późniejszym okresie prowadzi do konfliktów i opuszczenia przez najbliższych. Gromadzone artykuły drastycznie ograniczają przestrzeń życiową pacjenta – ma on utrudniony dostęp do podstawowych sprzętów, takich jak toaleta, lodówka czy kuchenka, przez co praktycznie przestaje z nich korzystać. Prowadzi to do tego, że zaniedbuje on własną higienę, sprzątanie oraz gotowanie.Trudności w prowadzeniu napraw i konserwacji, wynikające z zastawienia całego mieszkania stertami przedmiotów, mogą skutkować odłączeniem gazu lub elektryczności. Zaniedbania te powodują problemy ze zdrowiem i negatywnie wpływają na życie zawodowe pacjenta – często traci on pracę, przez co ma więcej na czasu na poszukiwanie nowych “zbiorów” i zaczyna gromadzić jeszcze więcej przedmiotów niż dotychczas.

Znoszenie do domu ogromnych ilości bezużytecznych przedmiotów nie uchodzi uwadze otoczenia – zbieractwo staje się przyczyną konfliktów z sąsiadami, którym często przeszkadza nieprzyjemny zapach dochodzący z mieszkania “zbieracza”. Składają oni skargi na chorego do administracji budynku lub do lokalnych władz, co w części przypadków skutkuje procedurą eksmisji.

Syllogomania wpływa na każdy aspekt funkcjonowania chorego – przez to zaburzenie tracą oni rodzinę, pracę, a nawet przysłowiowy “dach nad głową”. Patologiczne zbieractwo prowadzi do upośledzenia społecznego i zawodowego funkcjonowania pacjenta oraz skrajnego obniżenia jakości jego życia.

Przyczyny syllogomanii

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Przyczyny występowania patologicznego zbieractwa mogą być różnorodne, a w wielu przypadkach nie udaje się jednoznacznie ustalić podłoża tego zaburzenia u danego pacjenta. Rozwój syllogomanii może wynikać z:

  • otępienia lub innego rodzaju uszkodzenia mózgu np. w wyniku urazu, zwłaszcza w obszarze płatów czołowych mózgu. W takim przypadku patologiczne zbieractwo może wynikać z braku umiejętności określania wartości rzeczy oraz niezrozumienia skutków swojego postępowania przez pacjenta;
  • zaburzeń osobowości, takich jak osobowość anankastyczna oraz osobowość lękliwa;
  • osobistych doświadczeń życiowych – u części pacjentów, patologiczne zbieractwo może rozwinąć się jako “mechanizm obronny”, czyli sposób radzenia sobie z trudnymi przeżyciami np. śmiercią bliskiej osoby lub chorobą;

Ponadto u ponad połowy osób cierpiących na syllogomanię współwystępuje depresja lub zaburzenia lękowe.

*płaty czołowe – część mózgu odpowiedzialna za kontrolę tzw. wyższych czynności psychicznych, do których zaliczamy myślenie abstrakcyjne, planowanie, rozumienie i przewidywanie konsekwencji własnych działań, analizę i kontrolę stanów emocjonalnych oraz podejmowanie decyzji.

*osobowość anankastyczna – zaburzenie osobowości charakteryzujące się perfekcjonizmem, przesadną dbałością o porządek i nadmierną kontrolą w kontaktach międzyludzkich.

Rozpoznanie syllogomanii

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Diagnozowaniem i leczeniem syllogomanii zajmują się psychiatrzy. Rozpoznanie patologicznego zbieractwa można postawić w oparciu o następujące kryteria:

  • trudności w pozbywaniu się lub dzieleniu posiadanymi rzeczami, bez względu na ich wartość materialną. Chory odczuwa silną potrzebę zatrzymania przedmiotów, a próby pozbycia się ich są dla niego źródłem cierpienia;
  • niemożność pozbywania się zgromadzonych rzeczy skutkuje akumulacją dużej liczby przedmiotów – zajmują one tak dużą przestrzeń, że
    normalne użytkowanie domu staje się praktycznie niemożliwe;
  • objawy powodują znaczne cierpienie u pacjenta oraz upośledzenie społecznych i zawodowych aspektów jego funkcjonowania;
  • objawy zbieractwa nie wynikają bezpośrednio z symptomów innych zaburzeń psychicznych np. urojeń towarzyszących schizofrenii lub zaburzeń poznawczych w otępieniu.

Pewną diagnozę syllogomanii można postawić na podstawie spełnienia przez pacjenta wszystkich powyższych kryteriów.

Zapamiętaj:

Patologiczne zbieractwo prowadzi do upośledzenia społecznego i zawodowego funkcjonowania pacjenta oraz skrajnego obniżenia jakości jego życia.

Leczenie syllogomanii

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Chorzy najczęściej zgłaszają się do lekarza z powodu zaburzeń towarzyszących syllogomanii, takich jak depresja i zaburzenia lękowe, a problem patologicznego zbieractwa nie jest przez z nich z reguły zgłaszany. W innych przypadkach, to rodzina chorego nakłania go do poszukiwania specjalistycznej pomocy, gdyż zbieractwo bardzo negatywnie wpływa także na ich codzienne życie.

Leczenie syllogomanii jest procesem trudnym i długotrwałym, gdyż jego podstawą jest uświadomienie pacjentowi, że nadmierne gromadzenie przedmiotów świadczy o istniejącym zaburzeniu psychicznym. Chorzy bardzo często mają ograniczony wgląd we własny stan – pomimo obiektywnych dowodów, że jest przeciwnie, osoba z syllogomanią jest przekonana, że prezentowane przez nią zachowania (gromadzenie bezużytecznych rzeczy, trudności z pozbywaniem się ich) nie stanowią żadnego problemu. Z tego względu, podstawę terapii syllogomanii stanowi psychoterapia w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Celem psychoterapii jest uświadomienie pacjentowi, że nadmierne gromadzenie przedmiotów jest istotnym problemem, który bardzo negatywnie wpływa na jakość jego życia i relacje z otoczeniem. Pacjent analizuje wspólnie z terapeutą, co mogło u niego wpłynąć na rozwój patologicznego zbieractwa oraz modyfikuje swój sposób myślenia i dotychczasowe przekonania. W przypadku syllogomanii psychoterapia jest procesem wieloetapowym, nierzadko trwającym nawet kilka lat.

Czy wiesz że:

odmianą syllogomanii jest patologiczne zbieractwo zwierząt, polegające na trzymaniu w domu dużej liczby różnego rodzaju zwierząt (najczęściej psów lub kotów), bez zapewnienia im odpowiedniego wyżywienia i opieki weterynaryjnej, co prowadzi do chorób oraz śmierci czworonogów?

Ze względu na częste współwystępowanie depresji i zaburzeń lękowych u pacjentów z syllogomanią, w leczeniu farmakologicznym tego zaburzenia najczęściej wykorzystywane są leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Syllogomania, czyli patologiczne zbieractwo, to zaburzenie charakteryzujące się uporczywym gromadzeniem ogromnej liczby przedmiotów (zwykle bezużytecznych) oraz trudnościami w pozbywaniu się ich. “Zbiory” stopniowo wypełniają przestrzeń życiową pacjenta, uniemożliwiając mu korzystanie z większości pomieszczeń mieszkalnych. Zaburzenie to prowadzi do niekorzystnych następstw emocjonalnych, finansowych, społecznych i prawnych zarówno dla samego chorego, jak i dla jego najbliższych. Syllogomania nie powinna być społecznie postrzegana jako “dziwactwo” czy też nietypowe hobby, lecz jako zaburzenie psychiczne, prowadzące do głębokiego upośledzenia funkcjonowania chorego, które należy diagnozować i leczyć na jak najwcześniejszym etapie.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Syllogomania, czyli patologiczne zbieractwo – jak sobie z nim radzić?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.