Zaparcia u dzieci mogą pojawiać się już w 4. miesiącu życia dziecka. Mogą one stanowić poważny problem, który może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co powoduje zaparcia u dzieci i jak sobie z nimi radzić?
Zaparcia u dzieci – przyczyny, objawy
Zaparcia u dzieci stanowią nie lada wyzwanie dla rodziców. To problem, który może mieć różne podłoże. Zazwyczaj 95% zaparć jest o podłożu czynnościowym, natomiast tylko 5 % to zaparcia związane z alergiami lub innymi chorobami współistniejącymi typu mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa [1].
Do objawów należą wypróżnienia rzadsze niż 2 razy w tygodniu, oddawanie twardych stolców, popuszczanie oraz ból przy defekacji. U wielu dzieci występuje tzw. postawa retencyjna (dziecko przerywa zabawę, zastyga w bezruchu, zaciska pośladki, krzyżuje nogi, a po ustąpieniu uczucia parcia wraca do zabawy). Zazwyczaj postawa ta powraca do momentu wypróżnienia się. U 50% dzieci cierpiących na zaparcia obserwuje się domieszki krwi w stolcu.
Przyczyny zaparć mogą być inne u każdego dziecka. Jednak zazwyczaj za główne przyczyny zaparć podaje się świadome powstrzymywanie się od wypróżniania związane z bólem czy dyskomfortem, co prowadzi do zaparć nawykowych. Kolejną przyczyną jest zmiana sposobu żywienia dziecka. To przejście z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym czy też rozszerzanie diety o nowe produkty, co jest kolejnym etapem rozwoju w życiu. [2]. Inne czynniki żywieniowe dotyczące również starszych dzieci to mała ilość wypijanych płynów i niedobór błonnika spowodowany dietą ubogoresztkową [3].
Domowe sposoby na zaparcia u dzieci
Domowe sposoby na zaparcia u dzieci nie są sposobami, które łatwo wprowadzić w życie. W przypadku zaparć nawykowych należy ustalić odpowiednią porę defekacji, która powinna nastąpić po posiłku. Wówczas jelita są w fazie wzmożonej pracy, a także następuje wzmocnienie odruchów poszczególnych odcinków jelita. Warto więc pomyśleć o regularnym treningu defekacyjnym [4].
Domowe sposoby to nic innego jak spożywanie odpowiednich produktów, które poprzez swój skład poprawiają pracę jelit oraz wpływają na konsystencję mas kałowych. Jednak warto zaznaczyć, że sposoby te powinny być dostosowane do wieku dziecka.
Niemowlęta do 1 roku życia
W przypadku dzieci do 1 roku życia warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu z uwagi na fakt, że mleko modyfikowane będące podstawą żywienia części niemowląt jest ciężkostrawne. Jest ono główną przyczyną zaparć u niemowląt- jeśli problem jest nawracający wówczas warto pomyśleć z lekarzem o zmianie mleka z uwagi na złą reakcję organizmu bądź ewentualne alergie. Zazwyczaj przy karmieniu piersią zaparcia nie występują. W przypadku dzieci powyżej 6 miesiąca życia, u których już wprowadzono rozszerzanie diety, warto podać mus z suszonych śliwek czy też z czarnych jagód, które powinny pomóc w zaparciach niemowlęcych. Ponadto można podawać tarte jabłko. Warto także podać w postaci kisielu siemię lniane, który dzięki błonnikowi poprawi motorykę jelit. W przypadku ziół warto zachować umiar, gdyż u małych dzieci mogą powodować przyzwyczajenie organizmu i rozleniwienie pracy jelita, a w konsekwencji obniżenie zdolności metabolicznych organizmu. Pomocne u takich maluszków będą napary z kopru włoskiego. Probiotyki podawane systematycznie regulują pracę jelit, dlatego warto podawać je w postaci preparatów aptecznych, a wraz z rozszerzaniem diety wprowadzać produkty fermentowane, które zawierają bakterie mlekowe korzystne dla funkcjonowania układu pokarmowego.
Dzieci powyżej 1 roku życia
Dzieci powyżej 1 roku życia są na etapie, gdzie większa część produktów została wprowadzona, zatem łatwiej jest pomóc dziecku poprzez spożycie różnego rodzaju produktów. W okresie letnim warto zwrócić uwagę na działanie dobroczynne truskawek, które poprzez zawarty w nich enzym bromelinę ułatwiają trawienie [5]. Ponadto kiszona kapusta oraz sok z kiszonek zawierające żywe kultury bakterii oraz dużą ilość błonnika wpływają pozytywnie na motorykę jelit. Pomocne są także suszone śliwki, jabłka oraz buraki, a nawet tzw. marchwianka – samodzielnie przygotowany sok z marchwi.
Dieta przy zaparciach u dzieci
Dieta powinna być bogatoresztkowa, w której podaż błonnika będzie dostosowana do masy ciała dziecka. Zalecane spożycie błonnika pokarmowego u dzieci zdrowych wynosi 0,5 g/kg/mc., ale nie więcej niż 35 g/d. [6]. Dieta powinna składać się z 5 posiłków, podawanych o stałych porach. Należy pamiętać o zwiększonej ilości płynów (np. woda mineralna, kompot i sok), które powodują zmianę konsystencji stolca na bardziej płynny i ułatwiający wypróżnianie.
Produkty zalecane to:
- pieczywo czerstwe, razowe, żytnie,
- jaja gotowane na miękko, na parze,
- gotowany lub duszony dorsz, sandacz,
- chude mleko do 2%, chudy ser twarogowy,
- chude wędliny z kurczaka, indyka,
- wszystkie owoce szczególnie te zawierające drobne pestki np. winogrona, kiwi, poziomki, truskawki, suszone owoce,
- warzywa surowe np. marchew bądź gotowane np. pomidor, papryka, szpinak, sałata,
- kasze gruboziarniste,
- galaretki z owoców, musy, soki,
- ziołowe przyprawy.
Produkty niepolecane:
- wyroby cukiernicze np. bułki słodkie,
- mąka pszenna, kukurydziana,
- tłuste mięso,
- wysokosłodzone dżemy owocowe,
- warzywa smażone, wzdymające np. bób, kapusta, z okrasą,
- czekolada, kisiele tradycyjne,
- przyprawy typu musztarda ocet, sól,
- napoje gazowane, słodzone,
- tłuste mleko i przetwory z niego,
- ryby smażone [4].
Podsumowując zaparcia u dzieci to rozległy problem, który występuje coraz częściej. Związany jest ze sposobem żywienia lub z problemem dyskomfortu i bólu podczas defekacji. Warto wprowadzić zmiany w diecie i obserwować dziecko. W przypadku braku poprawy warto poradzić się lekarza.
Syn zaczął mieć zaparcia jak poszedł do przedszkola. Teraz jest w drugiej grupie i już nieco rzadziej się to zdarza ale bardzo muszę w domu zwracać uwagę, żeby więcej pił i codziennie dostaje szklankę soku wyciskanego. To bardzo pomaga. Sporadycznie, jak już jednak nie może się załatwić 3-4 dni to podaję eva/qu bambini czopek, który działa miejscowo, nie przeczyszcza a syn bez bólu się wypróżnia. Podaję też probiotyki ale tylko w okresie zachorowań od jesieni do wczesnej wiosny. Podobno też dobrze działają na jelita.
Te czopki na zaparcia są całkowicie bezpieczne dla dziecka, ja też je aplikuję jak zachodzi taka potrzeba. Czopki nie przeczyszczają jak większość środków na zaparcie, wywołują tylko fizjologiczne wypróżnienie, co nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych.