[responsive_menu]

Co to jest przetoka pęcherzowo-jelitowa? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Przetoka to patologiczne połączenie między co najmniej dwoma narządami wewnętrznymi. Istnieje wiele rodzajów przetok, a jednym z nich jest przetoka pęcherzowo-jelitowa, czyli wytworzenie się nieprawidłowego kanału pomiędzy jelitem, a pęcherzem moczowym. Jakie są objawy, przyczyny oraz leczenie przetoki pęcherzowo-jelitowej?

Co to jest przetoka pęcherzowo-jelitowa?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Przetoka pęcherzowo-jelitowa jest nieprawidłowym kanałem komunikującym jelito z pęcherzem moczowym. Może być powikłaniem w przebiegu wielu chorób. Przetoka pęcherzowo-jelitowa występuje częściej u mężczyzn, ponieważ u kobiet macica ogranicza w pewnym stopniu bezpośredni dostęp pęcherza moczowego do jelit. Nieleczona może prowadzić do nawracających zakażeń dróg moczowych, nerek oraz ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych.

Przetoka pęcherzowo-jelitowa – objawy

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Objawy przetoki pęcherzowo-jelitowej mogą być dla pacjentów bardzo stresujące i uciążliwe. Najczęstszym objawem przetoki są objawy dyzuryczne, czyli ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Chorzy zgłaszają również zmiany w wyglądzie moczu, który staje się mętny, często występuje z domieszką powietrza (pneumaturia) lub kału. Wymienione symptomy powodują znaczne obniżenie jakości życia pacjentów.

Przetoka pęcherzowo-jelitowa – przyczyny

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Przetoki pęcherzowo-jelitowe zwykle dotyczą jelita grubego, a najczęściej występują w konkretnym jego odcinku, esicy. Są przede wszystkim następstwem chorób zapalnych jelit i otrzewnej. Ich rzadszą przyczyną są nowotwory złośliwe jelita, pęcherza moczowego i kobiecych na­rządów płciowych. Niekiedy przetoki mogą powstawać w następstwie urazu. Najczęściej diagnozuje się pojedyncze przetoki pęcherzowo-jelitowe, jednak zdarzają się także mnogie.

Przetoka pęcherzowo-jelitowa – diagnostyka

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Rozpoznanie przetoki pęcherzowo-jelitowej może być trudne, ponieważ objawy często bywają niecharakterystyczne. Jej obecność można potwierdzić za pomocą wlewu doodbytniczego z barytem, jednak nie zawsze udaje się uwidocznić przetokę, która może stawać się widoczna tylko okresowo. Często do potwierdzenia diagnozy wykonuje się cystoskopię, która polega na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego i wzrokowej ocenie błony śluzowej wewnątrz pęcherza moczowego. W diagnostyce przydatna jest również tomografia komputerowa, która może uwidocznić kanał przetoki oraz powietrze znajdujące się w pęcherzu moczowym.

Czy wiesz że:

cystoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu cystoskopu, czyli rurki z kamerą do cewki moczowej i pęcherza? Cystoskopia umożliwia lekarzowi ocenę stanu pęcherza moczowego i ujść moczowodów. Oprócz diagnostyki przetoki pęcherzowo-jelitowej pozwala na rozpoznanie i różnicowanie stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego.

Przetoka pęcherzowo-jelitowa – leczenie

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Leczenie przetok polega na jak najszybszym zamknięciu oraz odtworzeniu ciągłości ściany przewodu pokarmowego. W przypadku przetoki jelitowo-pęcherzowej najlepszą metodą leczenia jest chirurgiczna resekcja zmienionego odcinka jelita z jednoczesną rekonstrukcją ściany przewodu pokarmowego. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest sigmoidektomia, czyli wycięcie esicy.

Zapamiętaj:

Przetoka pęcherzowo-jelitowa jest nieprawidłowym kanałem komunikującym jelito z pęcherzem moczowym. Może być powikłaniem w przebiegu wielu chorób.

Podsumowując, przetoka pęcherzowo-jelitowa to schorzenie, które może prowadzić do powikłań w postaci ciężkich zakażeń. W przypadku wystąpienia objawów takich jak np. ból i pieczenie podczas oddawania moczu czy zmiana wyglądu moczu należy zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest przetoka pęcherzowo-jelitowa? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.