[responsive_menu]

Zespół suchego oka – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zespół suchego oka jest niewątpliwie stosunkowo częstym i dokuczliwym problemem. Epidemiolodzy szacują częstość jego występowania na 10-17% populacji, co oznacza, że statystycznie częściej, niż co dziesiąta osoba dorosła może być dotknięta tym schorzeniem. Jego rozpoznawaniem i leczeniem zajmują się lekarze okuliści. Aby skorzystać z konsultacji lekarza specjalisty chorób oczu w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarza rodzinnego.

Co to jest zespół suchego oka?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Zespół suchego oka jest objawem klinicznym, wynikającym z niedostatecznego wydzielania łez, bądź nieprawidłowego ich składu. Gałkę oczną człowieka powleka tzw. film łzowy, na który składają się wodnista wydzielina produkowana w gruczołach łzowych, śluz wydzielany przez spojówkę (błonę powlekającą od wewnątrz powieki oraz gałkę oczną), tłuszcz wydzielany przez gruczoły łojowe. Wszystkie trzy składowe odgrywają ważną rolę w ochronie przedniej powierzchni oka. Powłoczka tłuszczowa zapobiega zbyt szybkiemu parowaniu łez oraz zapewnia „poślizg” przy ruchach powiek. Warstwa wodna nawilża i dostarcza tlen rogówce (zewnętrznej warstwie gałki ocznej), natomiast komponenta śluzowa stabilizuje film łzowy – mówiąc potocznie trzyma go w ryzach.

Zespół suchego oka – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Efektem zaburzeń wymienionych wyżej składowych filmu łzowego jest wysychanie rogówki i spojówki, czyli zewnętrznej „tarczy” oka. Dolegliwości z tym związane mogą być zarówno bardzo dokuczliwe, uniemożliwiające normalnie funkcjonowanie, bądź miernie nasilone. Najczęściej pacjenci skarżą się na pieczenie oka i jego kłucie. Uczucie suchości, choć często występuje, może być nieobecne z powodu wytwarzania dostatecznej ilości łez, lecz o nieprawidłowym ich składzie. Innymi objawami są uczucie piasku w oku oraz przekrwienie spojówki oka.

Zespół suchego oka – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Zespół suchego oka jest objawem, tzn. sam w sobie nie jest chorobą, lecz swoją przyczynę ma często u podłoża różnych schorzeń. Najczęściej udaje się ją ustalić po zbadaniu pacjenta, zebraniu wywiadu dotyczącego stylu życia, zażywanych leków bądź chorób współwystępujących. Objawy u kobiet nasilają się w okresie przedmiesiączkowym lub w czasie menopauzy. Suche oko może być spowodowane oparzeniem okolicy oka i wtórnym uszkodzeniem komórek produkujących film łzowy. Choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, zespół Sjögrena), dermatologiczne (choroby pęcherzycowe prowadzące do oddzielania się poszczególnych warstw skóry – również w okolicy oczu i wtórnego bliznowacenia spojówki) należą do częstych schorzeń, w przebiegu których pacjent ma objawy okulistyczne.

Czy wiesz że:

karbomer stosowany w preparatach do oka utrzymuje się na gałce ocznej do 45-90 min? Aby pozbyć się objawów należy podobne środki stosować co najmniej kilkukrotnie oraz przed snem.

Uszkodzenia w obrębie układu nerwowego mogą powodować niedomykanie się powiek i nadmierne wysychanie łez (np. uszkodzenie nerwu twarzowego) lub też zmniejszenie ich produkcji (w przebiegu choroby Parkinsona lub cukrzycy). W dobie rozwoju medycyny i łatwego kontaktu z ochroną zdrowia zdarzają się przyczyny jatrogenne, czyli powikłania wygenerowane przez leczenie innych chorób. Tutaj należy nadmienić, iż zespół suchego oka może występować po laserowych operacjach oczu (najczęściej korekcja wad wzroku – wysokiej krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu). Jatrogenny spadek wydzielania łez może stanowić efekt uboczny stosowania tabletek antykoncepcyjnych, beta-blokerów (leków używanych w kardiologii), leków przeciwhistaminowych (przeciw objawom alergii), przeciwdepresyjnych, przeciwmigrenowych oraz moczopędnych. Do rozwoju zespołu suchego oka predysponuje również palenie papierosów, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych i klimatyzowanych, niedobór witaminy A oraz długotrwała praca przy komputerze. Czasem objawy suchego oka rozwijają się także w przebiegu stosowania soczewek korekcyjnych, a przy dużych dolegliwościach mogą być do nich przeciwwskazaniem.

Zespół suchego oka – leczenie

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Leczenie zespołu suchego oka powinno być dwutorowe – obejmować leczenie przyczynowe oraz substytucyjne, polegające na podawaniu do worka spojówkowego roztworów nawilżających. W czasie oczekiwania na poradę specjalisty można stosować dostępne w aptekach preparaty „sztucznych łez”. W trakcie wizyty u okulisty należy mieć przy sobie listę leków zażywanych codziennie, również tych kupowanych bez recepty. Lekarz bada pacjenta za pomocą tzw. lampy szczelinowej, za pomocą której może dokładnie w powiększeniu obejrzeć struktury przedniej powierzchni oka i stwierdzić lub nie symptomy suchości oka (np. ocenić szybkość wysychania po zakropleniu oka specjalnym barwnikiem fluoresceiną). Dostępny jest również test Schirmera – badający wydzielanie łez polegający na założeniu zagiętego paska bibuły do worka spojówkowego i ocenie stopnia jego zwilżenia po 5 minutach. Często należy zmodyfikować pacjentowi leczenie innych chorób, aby uniknąć działań niepożądanych niektórych leków. Należy zniechęcać pacjenta do palenia, gdyż jest to jeden z częstszych powodów wystąpienia dolegliwości. Praca przy komputerze powinna być skrócona lub ograniczona przerwami od patrzenia w monitor.

Zespół suchego oka – krople

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów kropli do oczu o różnym składzie. Ich wspólną cechą jest krótkotrwała poprawa, dlatego należy je stosować często (kilka do kilkanaście razy na dobę), w szczególności kiedy wiemy, że nasze oczy będą narażone na czynniki takie jak wiatr, dym, zimne, suche powietrze czy nawiewy z klimatyzatora.

Zapamiętaj:

Leczenie zespołu suchego oka powinno być dwutorowe – obejmować leczenie przyczynowe oraz substytucyjne, polegające na podawaniu do worka spojówkowego roztworów nawilżających.

Warto zadbać by środki te były pozbawione substancji konserwujących zwłaszcza jeżeli używamy ich z soczewkami kontaktowymi. W składzie preparatów nawilżających i sztucznych łez znajdują się takie substancje jak alkohol poliwinylowy, karbomer, metyloceluloza (hypromeloza), kwas poliakrylowy oraz hialuronowy. Ich celem jest nawilżenie rogówki i spojówki. Nie przenikają one do wnętrza gałki ocznej, co powoduje, że dłużej utrzymują się na jej powierzchni. Istnieją również preparaty w formie żelów, które znacznie dłużej działają i lepiej spełniają swoją funkcję, jednak często powodują przemijające zaburzenia widzenia spowodowane ich hydrożelową konsystencją. Dobrze sprawdza się ich stosowanie przed udaniem się na nocny spoczynek. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić krople, w składzie których są substancje przeciwzapalne, np. sterydy i cyklosporyna A. W ostateczności przeprowadza się leczenie operacyjne punktów łzowych, którego celem jest zahamowanie odpływu filmu łzowego.

Zespół suchego oka jest powszechnym problemem. Często współistnieje z innymi chorobami, dlatego w razie jego wystąpienia zaleca się wizytę u okulisty, który zaplanuje leczenie. Najczęściej objawy ustąpią po niedługim czasie stosowania kropli bądź żelu do oka. Niejednokrotnie zmiana stylu życiu i unikanie czynników sprawczych powoduje znaczne poprawienie komfortu życia i zażegnanie problemu zespołu suchego oka.

Autor: Anna Kominko
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.