O tym, że picie alkoholu ma zgubne skutki dla naszego zdrowia, wie każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne choroby mogą się pojawić. Alkohol działa destruktywnie nie tylko na mózg i wątrobę, ale na wszystkie układy w naszym ciele. Co może oznaczać niedokrwistość (anemia) i hiperlipidemia u alkoholika?
Co to jest Zespół Zievego?
Zespół Zievego to ostry stan pojawiający się w przebiegu zespołu abstynencyjnego (zespół objawów pojawiających się po obniżeniu się stężenia alkoholu we krwi) po długotrwałym używaniu alkoholu.
Zapamiętaj: Podstawą leczenia zespołu Zievego jest zachowanie wstrzemięźliwości od alkoholu.
Pod wpływem regularnego używania alkoholu, wątroba człowieka najpierw ulega “stłuszczeniu” i włóknieniu. Na tym etapie jest ona jeszcze w stanie pracować, jednak gdy wejdzie w stan zapalny, może dojść do jej niewydolności i zagrożenia życia. Jedną z jej funkcji (wraz ze śledzioną) jest usuwanie zużytych czerwonych ciałek krwi. W tytułowym zespole dochodzi do nadmiernego niszczenia czerwonych krwinek, czyli chory ma tzw. anemię hemolityczną. Do tego w jego krwi jest więcej lipidów czyli m.in. cholesterolu.
Zespół Zievego – objawy
Chory na zespół Zievego może zauważyć żółtaczkę, osłabienie,ból brzucha, utratę łaknienia i gorączkę. Są to nakładające się objawy uszkodzonej wątroby oraz anemii hemolitycznej. Anemia hemolityczna to taka, w której czerwonych krwinek jest zbyt mało, ponieważ są nadmiernie niszczone w śledzionie i/lub wątrobie. Żółtaczka (hiperbilirubinemia) może wynikać z obydwu tych faktów.
Zespół ten rozpoznawany jest, gdy u chorego widzimy:
- niedokrwistość hemolityczną;
- żółtaczkę;
- hiperlipidemię;
- stłuszczoną wątrobę.
Jedną z konsekwencji źle funkcjonującej wątroby jest gorsze krzepnięcie krwi. W związku z tym objawami mogą też być wybroczyny (siniaki) czy krwawienia.
Zespół Zievego – przyczyny
Uważa się, że przyczyną zespołu Zievego są zmiany w czerwonych krwinkach, które czynią je bardziej, niż u zdrowego, podatnymi na niszczące je białka i lipidy. W wyniku rozpadu czerwonych krwinek we krwi wzrasta poziom tzw. bilirubiny, produktu rozpadu zawartej w czerwonych krwinkach hemoglobiny (białka przenoszącego tlen). Wzrost poziomu bilirubiny objawia się żółtaczką.
Czy wiesz że: aby doszło do stłuszczenia wątroby wystarczy przyjmować 60 g alkoholu dziennie (np. 4 kieliszki wódki po 50 ml)? Picie alkoholu codziennie jest uważane za najbardziej szkodliwy sposób używania.
Zbyt częste spożywanie alkoholu powoduje, że hepatocyty (komórki wątroby) wyczerpują swoje mechanizmy obrony przed stresem oksydacyjnym (dużą ilością tzw. wolnych rodników) i w komórce gromadzą się lipidy, które przybierają postać kropli tłuszczowych. Wolne rodniki ponadto uszkadzają elementy hepatocyta, czyli powodują stan zapalenia wątroby, czego efektem jest jej włóknienie. Zwłókniałe części wątroby nie funkcjonują.
Zespół Zievego – leczenie
Podstawą leczenia zespołu Zievego jest zachowanie wstrzemięźliwości od alkoholu. W przypadku groźnych powikłań towarzyszących jak np. krwotok śródmózgowy, czy zapalenia trzustki, chory w szpitalu może mieć wykonaną plazmaferezę w związku z dużymi ilościami lipidów we krwi. Plazmafereza to zabieg mający na celu oczyszczanie “krwi” (osocza) z różnych szkodliwych substancji. Osocze zawierające np. ogromne ilości lipidów lub groźnych przeciwciał jest usuwane, a podawane jest czyste, świeże i często nowe (można również filtrować osocze pacjenta). Leczenie jest głównie objawowe gdyż nie dysponujemy odtrutkami na etanol. Należy przede wszystkim leczyć chorego z uzależnienia od alkoholu.
Chorobie alkoholowej może towarzyszyć niedokrwistość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z groźniejszych jest właśnie zespół Zieve’a. W rodzinie osoby uzależnionej wszyscy mają “problem z alkoholem’ to zjawisko to współuzależnienie, dlatego należy pamiętać o terapeutyzowaniu całej rodziny alkoholika.