[responsive_menu]

Badanie AMH i jego wyniki – czym są? Niskie i wysokie AMH

AMH (ang. anty-Müllerian hormone), czyli hormon antymüllerowski, to glikoproteina odgrywająca istotną funkcję już na etapie życia płodowego. Stężenie AMH we krwi jest różne w zależności od płci i wieku. Od niedawna parametr ten znalazł zastosowanie m.in. w ocenie płodności.

Hormon antymüllerowski produkowany jest zarówno u kobiet (przez komórki ziarniste pęcherzyków: pierwotnych, preantralnych i antralnych), jak i u mężczyzn (przez komórki Sertolego w jądrach). Już w 8. tygodniu życia płodowego zarodka płci męskiej AMH produkowany przez komórki jądra aktywuje regresję przewodów okołośródnerczowych, będących zalążkiem żeńskich narządów rozrodczych. W ten sposób uczestniczy w rozwoju innych męskich narządów płciowych. U płodów żeńskich wskutek nieobecności jąder, AMH nie jest wydzielany, dlatego przewody okołośródnerczowe przekształcają się w żeńskie narządy płciowe.

Proces wytwarzania pęcherzyków w jajnikach zaczyna się już w życiu płodowym (powstaje wówczas ok. 7 mln pęcherzyków). W momencie urodzenia ich liczba spada już o ponad połowę, natomiast w okresie dojrzewania wynosi około 400 tys., z czego tylko 0,1% (400 – 500) będzie miało szansę rozwinąć się do pęcherzyka dominującego (Graffa). Najwyższe stężenie AMH wydzielają komórki ziarniste pęcherzyków wzrastających (preantralnych i antralnych), natomiast w pęcherzykach przedowulacyjnych wydzielanie AMH ulega zmniejszeniu.

Co to jest badanie AMH?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Jak wcześniej wspomniano, u kobiet AMH jest produkowany oraz wydzielany przez komórki ziarniste obecne w pęcherzykach: pierwotnych, preantralnych, antralnych, stanowiących wczesny etap dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. Ze względu na fakt, że AMH jest produkowany i wydzielany wyłącznie przez komórki ziarniste w jajniku, uznano ten parametr za marker rezerwy jajnikowej.

Oznaczenie stężenia AMH wykonywane jest głównie u kobiet w wieku rozrodczym z zaburzeniami płodności w celu oceny potencjału rozrodczego jajników, czyli puli małych pęcherzyków stanowiących zapas dla rozwoju pęcherzyka dominującego.

Stężenie AMH jest stałe, niezależne od fazy cyklu jajnikowego, natomiast spada wraz z wiekiem, co jest związane ze zmniejszeniem rezerwy jajnikowej. Zatem im niższe stężenie tego hormonu, tym mniejsza liczba małych pęcherzyków zmagazynowanych w jajniku.

Oprócz tego oznaczenie AMH wykorzystywane jest również w diagnostyce:

  • PCOS (Zespołu Policystycznych Jajników),
  • zespołu przedwczesnego wygasania rezerwy jajnikowej,
  • guzów jajnika,
  • zaburzeń różnicowania płci.

Badanie AMH normy dla wieku

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

U małych chłopców między 1. a 2. tygodniem po urodzeniu stężenie AMH osiąga niskie wartości. Od 4. miesiąca życia jego stężenie wzrasta, utrzymując się do okresu dojrzewania, następnie spada w wieku dorosłym.

Tab. 1 Wartości referencyjne opracowane przez Mayo Clinic Medical Laboratories. Mogą odbiegać o wartości przyjętych przez inne laboratoria

Kobiety
<24 mies. życia<4,7 ng/ml
24 mies. życia – 12 lat<8,8 ng/ml
13–45 lat0,9–9,5 ng/ml
>45 lat<1,9 ng/ml
Mężczyźni
<24 mies. życia14–466 ng/ml
24 mies. życia – 12 lat7,4–243 ng/ml
>12 lat0,7–19 ng/ml

Po urodzeniu stężenie AMH u dziewczynek jest niskie, stopniowo wzrasta, osiągając maksymalną wartość ok. 25. roku życia. Wraz ze spadkiem rezerwy jajnikowej (który następuje z wiekiem) obserwuje się spadek stężenia AMH do wartości nieoznaczalnych (po menopauzie).

Wysokie AMH

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Wyższe wartości AMH mogą świadczyć o zaburzeniu procesu dojrzewania pęcherzyka Graffa, w skutek którego dochodzi do akumulacji  w jajnikach niedojrzałych pęcherzyków preantralnych i antralnych. Podwyższona liczba małych, niedojrzałych pęcherzyków (szczególnie antralnych – produkujących największą ilość AMH) obserwowana w badaniu ultrasonograficznym jajników to obraz charakterystyczny dla zespołu policystycznych jajników (PCOS). Należy jednak pamiętać, że izolowany wzrost stężenia AMH nie świadczy o obecności PCOS, a jedynie sugeruje poszerzenie w tym kierunku diagnostyki.

Nadmierna produkcja AMH może również wystąpić u kobiet z guzem z komórek ziarnistych. Podwyższone stężenie AMH może wyprzedzać kliniczne objawy choroby nawet o kilkanaście miesięcy.

Niskie AMH

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Obniżone wartości AMH u kobiet w wieku rozrodczym mogą świadczyć o zmniejszonej rezerwie jajnikowej wskutek:

  • zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajników,
  • uszkodzenia jajnika w wyniku operacji, leczenia chemioterapią lub radioterapią.

W okresie menopauzy oznaczane wartości AMH również są niskie, a czasami  (po przejściu menopauzy) poniżej zakresu oznaczalności metody.

Niskie wartości AMH u chłopców przed okresem dojrzewania mogą świadczyć o wadach układu płciowego.

Hormon antymüllerowski to parametr stosowany od niedawna, który oznaczany jest przede wszystkim u kobiet z zaburzeniami płodności, łącznie z innymi hormonami (takimi jak FSH, LH, estradiol, prolaktyna). Warto jednak mieć na uwadze fakt, że diagnostyka zaburzeń hormonalnych jest niezmiernie trudną dziedziną medycyny, a interpretacja wyników oznaczanych hormonów należy wyłącznie do lekarzy ginekologów i endokrynologów.

Nie należy oznaczać AMH bez zaleceń specjalisty oraz odczytywać otrzymanego wyniku na własną rękę. Prawidłowa interpretacja otrzymanego stężenia AMH jest bardzo trudna, a ostateczne rozpoznanie wymaga oceny innych hormonów regulujących funkcje narządów układu płciowego oraz występujących objawów klinicznych.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.