[responsive_menu]

Ból warg sromowych – przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Anna Kominko lekarz

Ból każdej części ciała to objaw niepokojący. Bywa, że pojawia się nagle lub narasta stopniowo, czasem jest ostry, innym razem mamy do czynienia z bólem przewlekłym. Każdy z nich jeżeli trwa dłużej, pojawia się często lub jest bardzo nasilony powinien nas zaalarmować. Dodatkowy problem stanowią objawy bólowe w obrębie części intymnych, częściej bowiem pacjenci unikają wizyty u lekarza ze względu na towarzyszący wstyd. Podobnie jest z bólem pojawiającym się w obrębie warg sromowych u kobiet, jednak każda taka sytuacja powinna być skonsultowana z ginekologiem.

Czym jest ból warg sromowych?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Wargi sromowe dzielimy na mniejsze i większe. Otaczają one z obu stron wejście do pochwy – większe znajdują się bardziej zewnętrznie, mniejsze bliżej wnętrza. Wraz ze wzgórkiem łonowym, łechtaczką i przedsionkiem pochwy tworzą one zewnętrzne narządy płciowe żeńskie. Ból warg sromowych to nieprzyjemne, subiektywne uczucie w obrębie tych struktur. Może być on ostry lub przewlekły, pojawiać się nagle lub narastać kilka dni, a nawet tygodni czy lat. Czasem towarzyszą mu inne symptomy np. swędzenie, pieczenie, zmiany na wargach sromowych, problemy z oddawaniem moczu, stosunkami seksualnymi, czy objawy ogólne takie jak gorączka, dreszcze lub utrata masy ciała. Wszystko tak naprawdę zależy od przyczyny bólu.

Źródło: http://www.erodzina.eu/budowa-zenskiego-ukladu-rozrodczego/

Ból sromu – przyczyny

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Chroniczny, niespowodowany żadną konkretną chorobą ból warg sromowych nazywany jest wulwodynią. Jej przyczyna pozostaje nieznana, a rodzaj bólu zwykle ma charakter kłujący, piekący lub daje uczucie podrażnienia. Ważne jest jednak aby wykluczyć inne potencjalne powody bólu okolic intymnych. Okolice intymne mogą stawać się bolesne w wyniku wahań hormonalnych w trakcie cyklu miesiączkowego czy też w ciąży, z powodu infekcji i stanów zapalnych, alergii, nowotworów (zarówno tych łagodnych, gdy coś mechanicznie nas uwiera, jak i w nowotworach złośliwych, które naciekają i uszkadzają okoliczne struktury) czy nawet w chorobach o prawdopodobnym podłożu autoimmunologicznym jak liszaj twardzinowy.

Ból warg sromowych podczas miesiączki

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Zdarza się, że ból w obrębie warg sromowych może pojawić się w trakcie miesiączki. Czasem bywa on także składową zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zwykle łączy się on również z bólem w podbrzuszu. Jego przyczyną mogą być zmiany hormonalne zachodzące w tych momentach cyklu miesiączkowego. Jeżeli jest on niezwykle uciążliwy powinien zostać zgłoszony lekarzowi, który przede wszystkim upewnia się, że u jego podstawy nie leżą inne, groźniejsze patologie, a następnie wdroży odpowiednie metody leczenia.

Ból warg sromowych w ciąży

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Ból warg sromowych w ciąży często pojawia się wraz z wystąpieniem żylaków tej okolicy. Same w sobie żylaki mogą być bolesne, stają się jednak wybitnie tkliwe jeżeli dojdzie do zakrzepicy w żylakowato poszerzonym naczyniu. Często pojawiają się wtedy również żylaki odbytu czy kończyn dolnych, co związane jest ze zmianami w układzie krążenia zachodzącymi w ciąży. W czasie ciąży często istnieje też duże ryzyko infekcji, która może być powodem bólu i musi być dobrze zdiagnozowana i skutecznie leczona w tym szczególnym czasie. Nieleczone infekcje intymne w ciąży mogą bowiem stanowić zagrożenie dla dziecka czy skutkować porodem przedwczesnym.

Ból warg sromowych – objawy

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Ból warg sromowych może objawiać się różnie. Czasami ciężko kobiecie precyzyjnie określić miejsce bólu w okolicy intymnej, bowiem wszystkie struktury w tym obszarze są niezwykle blisko siebie i często bywają nawet unerwione przez te same nerwy. Ból ten może być kłujący, piekący lub tępy. Zależnie od przyczyny mogą pojawiać się również inne objawy towarzyszące bólowi warg sromowych – od objawów miejscowych – wycieku krwi, ropy, zmian na skórze czy błonie śluzowej w pochwie, świądu – do tych ogólnych – gorączki, dreszczy, osłabienia, utraty wagi, powiększenia węzłów chłonnych czy symptomów z innych narządów (również związanych z bólem lub dysfunkcją danych organów). Zmiany ropne świadczą zwykle o infekcji, szczególnie kierują naszą uwagę w kierunku bakteryjnych. Wysypka może być świadectwem zarówno zakażenia, jak i np. reakcji alergicznych. Guzek lub owrzodzenie skłaniają zwykle do diagnostyki raka. Lekarz podczas badania musi wziąć pod uwagę wiele czynników i innych symptomów, aby całokształt obrazu klinicznego przybliżył potencjalną przyczynę bólu warg sromowych.

Ból sromu – leczenie

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Leczenie bólu warg sromowych powinno być przyczynowe. Zatem jeśli stwierdzimy infekcje – konieczne jest włączenie antybiotyku, leku przeciwwirusowego czy przeciwgrzybiczego, czasem też nacięcie czy wyłuszczenie powstałego ropnia. Prawidłowa higiena miejsc intymnych oraz przewiewna odzież są kluczowe w zapobieganiu infekcjom. Należy pamiętać, że pochwa oczyszcza się sama i należy okolice intymne podmywać delikatnie z zewnątrz, zwykłymi środkami do mycia ciała. Bielizna powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów, również noszenie wkładek higienicznych na co dzień sprzyja powstawaniu infekcji, gdy nieprzepuszczalna wkładka tworzy nieprzyjemne środowisko dla narządów płciowych. W przypadku nowotworu leczenie zależy od jego stadium – możliwe jest zastosowanie chirurgii, a także leczenia w postaci radioterapii. Rak sromu jest zwykle mało wrażliwy na leczenie chemioterapią.

Czy wiesz że:

liszaj twardzinowy jest białoporcelanową grudkowatą zmianą zlewającą się w większe twardniejące zmiany? Zazwyczaj powstaje u kobiet po menopauzie w okolicach sromu, choć może wystąpić w innych miejscach, u młodych dziewcząt, a nawet u mężczyzn. Jest on często bolesny lub swędzący i może być zmianą, która po czasie przejdzie przemianę w raka. 

W przypadku alergii pomocne może być już zmienienie środków czystości, czy materiałów z których uszyta jest bielizna. Czasem jednak konieczne mogą być leki przeciwalergiczne lub miejscowo stosowane maści. W przypadku liszaja twardzinowego stosuje się leki miejscowe takie jak sterydy czy takrolimus i pimekrolimus. Doustnie można podawać witaminę E, a w skrajnych przypadkach również sterydy doustnie. Czasem stosuje się także terapię z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Wulwodynia nie ma swojej konkretnej przyczyny dlatego jej leczenie bywa trudne. Może obejmować leczenie przeciwbólowe, fizjoterapię, a także skuteczne bywa leczenie psychologiczne. W przypadku wulwodynii często skuteczne mogą być wizyty u terapeuty czy seksuologa.

Zapamiętaj:

Ból warg sromowych to nieprzyjemne, subiektywne uczucie w obrębie tych struktur. Może być on ostry lub przewlekły, pojawiać się nagle lub narastać kilka dni, a nawet tygodni czy lat.

Ból sromu może być często nie tylko dokuczliwym, ale także wstydliwym problemem. Utrudnia on także siedzenie, oddawanie moczu czy stosunki seksualne. Należy jednak pamiętać, że mimo tego, iż zgłoszenie się do lekarza z problemami intymnymi bywa zawstydzające, jest to konieczne. Czasami najprostsza terapia może wyleczyć błahy powód bólu sromu i znacząco poprawić komfort życia pacjentki, a u innych szybka interwencja pomoże w wykryciu poważnej choroby, która potencjalnie może zagrażać życiu. Dlatego zwłaszcza przy bólu dokuczliwym i przewlekłym wizyta u ginekologa jest koniecznością.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/169038,liszaj-twardzinowy https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99338,rak-sromu Vulvodynia: Toward Understanding a Pain Syndrome Proceedings from the Workshop U.S. Department of Health and Human Services (DHHS), National Institutes of Health (NIH), National Institute of Child Health and Human Development (NICHD), Office of Research on Women’s Health (ORWH), and NIH Office of Rare Diseases (ORD) Położnictwo i ginekologia G. Bręborowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.