[responsive_menu]

Cera naczynkowa – właściwości i pielęgnacja

Autor: Barbara Woch

Pojęcia “cera” i “skóra” są często używane zamiennie. Czy słusznie? Cera to po prostu skóra zlokalizowane w obrębie twarzy, charakteryzująca się cieńszą warstwą podskórną, czyli tkanką tłuszczową. Jako narząd skóra pełni wiele istotnych funkcji m.in.: chroni organy wewnętrzne, bierze udział w termoregulacji, wydzielaniu i wchłanianiu substancji oraz w różnych procesach metabolicznych. Odgrywa także rolę jako narząd czucia oraz pełni funkcje odpornościowe. Ponadto cera ważna jest również ze względów estetycznych, a jej kondycja wpływa na nasze samopoczucie.

Cera naczynkowa – właściwości

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Skóra zlokalizowana na twarzy dzieli się na różne typy, od których zależą jej potrzeby. Cera naczynkowa to codzienne wyzwanie, ponieważ wymaga delikatnego i systematycznego podejścia. Charakteryzuje ją przemijający lub stale utrzymujący się rumień oraz tendencja do niedoskonałości. Czerwony odcień skóry jest efektem przyświecających przez nią naczyń krwionośnych, które mogą być osadzone płytko lub są nadmiernie poszerzone.

W dermatologii fototypy skóry określa się według podziału zaproponowanego w 1975 r. przez doktora Fitzpatricka. Sześciostopniowy schemat, który bierze swoją nazwę od nazwiska lekarza, pozwala na odpowiednią klasyfikację skóry według jej barwy, koloru włosów, oczu oraz reakcji na światło słoneczne. Cera naczynkowa, która jest uwarunkowana genetycznie, towarzyszy zazwyczaj fototypom I i II wg Fitzpatricka, a więc osobom o bladej lub jasnej skórze.

Najważniejsze cechy charakteryzujące cerę naczynkową to:

  • nadwrażliwość;
  • nadreaktywność;
  • suchość;
  • skóra jest cienka;
  • rumień (stały lub czasowy);
  • możliwe uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry;
  • skłonność do alergii;
  • obecność teleangiektazji, czyli trwale rozszerzonych naczyń włosowatych (tzw. “pajączki”) lub plam naczyniowych.

Warto dodać, że na zarumienionym podłożu często powstają różnego rodzaju wykwity o charakterze zapalnym, do których zaliczamy grudki, krosty, guzki lub obrzęk.Powyższe zmiany mogą zostać zaostrzone przez czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, mróz, wysoka temperatura oraz pożywienie, a także drażniące lub uczulające kosmetyki, zawierające np.: alkohol, mentol, miętę lub substancje silnie pieniące. Warto wiedzieć, że cera naczynkowa to typ skóry mogący predysponować do choroby zwanej “trądzikiem różowatym”. Rosacea, czyli z łaciny trądzik różowaty, to przewlekła choroba skóry twarzy, charakteryzująca się wykwitami rumieniowymi, grudkowymi i krostami oraz teleangiektazjami, wymagająca leczenia dermatologicznego.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

W przypadku cery naczynkowej podstawowym sposobem działania jest pielęgnacja i prewencja. Dużą rolę odgrywa dieta, której podstawą powinny być świeże owoce i warzywa. Natomiast produkty takie jak ostre przyprawy, alkohol czy mocna kawa i herbata powinny zostać wyeliminowane lub znacznie ograniczone. Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej wymaga delikatnych preparatów i systematyczności. Jej podstawą powinna być ochrona, wzmocnienie i nawilżenie, które zapewniają nie tylko kosmetyki, ale także wypijanie odpowiedniej ilości wody! Pamiętajmy, że istotną rolę odgrywa także temperatura, zbyt wysoka przyczynia się do podrażnień, dlatego osoba ze skórą naczynkową nie powinna korzystać z sauny, solarium czy długich, gorących kąpieli. Warto dodać, że woda, którą myjemy twarz powinna być letnia, a nie gorąca! Istotny jest także dobór odpowiedniej aktywności fizycznej. Zamiast sprintu na zimnym powietrzu, lepiej sprawdzą się ćwiczenia ogólnorozwojowe w pomieszczeniu o stałej temperaturze.

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, nie tylko w przypadku skóry naczynkowej, jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym! Dlatego niezależnie od typu skóry, nie powinniśmy zapominać o kremach z filtrem. Powszechnie wiadomo również, że czynnikiem, który zaostrza różnego rodzaju choroby i pogarsza kondycję naszego organizmu jest stres. W związku z tym, warto zadbać o swoją psychikę, a także odpowiednią ilość snu.

Jak dobrać kosmetyki do cery naczynkowej?

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Do pielęgnacji cery naczynkowej dobieramy delikatne środki, najlepiej o naturalnym zapachu, bez dodatkowych substancji chemicznych (takich jak aromaty czy środki potęgujące pienienie się) i niezawierających alkoholu etylowego czy kwasów owocowych (składników, które mogą wysuszać i podrażniać). W związku z tym warto rozejrzeć się za dobrej jakości kosmetykami, których skład i konsystencja, będą odpowiednio dobrane do tego typu cery. Wśród substancji zawartych w preparatach warto zaopatrzyć się w takie, w których znajdziemy witaminy K, C, E, B3 pantenol, glicerynę, oleje roślinne i wyciąg z kasztanowca. Składniki te zapewnią nam ochronę, nawilżenie, łagodzenie podrażnień i wzmocnienie struktury skóry. Ważna jest również konsystencja preparatów. Specjaliści zalecają te o delikatnej strukturze, czyli pianki, mleczka, emulsje, kremy i balsamy. Maseczka o odpowiednim składzie również będzie bardzo na plus! Na koniec, pamiętajmy, że przy cerze naczynkowej nie wolno stosować peelingów mechanicznych!

Zapamiętaj:

W przypadku cery naczynkowej podstawowym sposobem działania jest pielęgnacja i prewencja.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest ważna niezależnie od typu cery, a systematyczność w wykonywaniu wszystkich czynności może dawać naprawdę fantastyczne efekty. Należy pamiętać o tym, że o cerę powinniśmy zadbać zarówno rano jak i wieczorem.
Podstawowa pielęgnacja rozpoczyna się od usunięcia zanieczyszczeń. Twarz myjemy delikatną pianką lub emulsją, którą zmywamy letnią(!) wodą. Ważne jest, abyśmy nie wspomagali się szorstkimi gąbkami lub szczoteczkami, które mogłyby dodatkowo podrażnić wrażliwą cerę naczynkową. Po kontakcie skóry z wodą należy przywrócić jej naturalne pH za pomocą odpowiednio dobranego toniku. pH to mówiąc ogólnie odczyn, który może być kwasowy (<7), zasadowy (>7) lub obojętny/neutralny (7). Wartość ph skóry wynosi ok. 4,7, a więc narząd ten ma odczyn kwasowy. Jest to cecha bardzo istotna, która przyczynia się do zachowania odpowiedniej kondycji skóry i umożliwia jej właściwe wchłanianie substancji. Po umyciu i wysuszeniu skóry nakładamy krem, który powinien być dobrany zgodnie z porą dnia. Niezwykle ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, dlatego przy zakupie warto dowiedzieć się czy nasz krem posiada filtr SPF. Jeśli nie, koniecznie zaopatrzmy się w niego dodatkowo.

Czy wiesz że:

skóra to osobny organ, który stanowi jeden z największych narządów człowieka? Powierzchnia skóry u osoby dorosłej wynosi 1,6-2,0 m2, a jej grubość waha się w przedziale od 0,5 do 1,0 mm.

Pielęgnacja cery naczynkowej uzależniona jest również od pory roku. W sezonie letnim skóra jest narażona na bezpośrednie działanie słońca, oparzenia, chlorowaną wodę w basenie i zwiększoną utratę wody z powodu wysokich temperatur. Z kolei zimą wrogiem cery naczynkowej jest mróz, ale także przesuszone powietrze w ogrzewanych wnętrzach budynków. W przypadku maskowania zmian naczyniowych sięgajmy po zielone pigmenty dobrej jakości. Barwa fluidu, wynika z tego, że jest ona kolorem uzupełniającym czerwony, a zatem będzie neutralizowała zaczerwienienie powstałe w wyniku rozszerzonych naczynek. W przypadku wątpliwości co do pielęgnacji warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem, którzy w skrajnych przypadkach rozszerzenia naczynek mogą zalecić ich fachowe zamykanie w gabinecie.

Pamiętajmy że skóra to niesamowicie ważny narząd, który pełni różnorodne funkcje, a jego kondycja przyczynia się także do zachowania naszego dobrego samopoczucia. Twarz to obszar, który jest najbardziej narażony na czynniki zewnętrzne, do których zaliczamy promieniowanie UV, czynniki mechaniczne czy zmiany temperatur (skóry twarzy nie okrywamy ubraniem!), a więc w związku z tym powinniśmy przede wszystkim zadbać właśnie o cerę.

W ostatnich latach pielęgnacja skóry twarzy zdecydowanie zyskała na znaczeniu i wiele osób zaczyna dbać o nią dużo bardziej świadomie, a na rynku znajdujemy coraz więcej dobrej jakości preparatów w przystępnych cenach. Osoby z cerą naczynkową są obciążone ryzykiem suchości, dodatkowych podrażnień i wykwitów, dlatego nie powinny zaniedbywać codziennych rytuałów. Pamiętajmy, że warto, szczególnie w przypadku delikatnej cery naczynkowej, ale nie tylko, postawić na dobrej jakości kosmetyki, systematyczność oraz w razie potrzeby konsultację ze specjalistą. Nie zapominajmy też, że dbanie o skórę odbywa się również od środka, dlatego powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia, odżywiać się we właściwy, zbilansowany sposób i wypijać codziennie odpowiednią ilość wody.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)