[responsive_menu]

Cewnikowanie moczowodu – wskazania i przeciwwskazania

Moczowód to przewód łączący nerkę z pęcherzem moczowym. Odprowadza mocz produkowany w nerce do pęcherza, z którego cewką moczową wydobywa się na zewnątrz. W niektórych przypadkach dochodzi do utrudnienia odpływu moczu i konieczne jest założenie cewnika. Czym jest cewnikowanie moczowodu?

Co to jest cewnikowanie moczowodu?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Cewnikowanie moczowodu polega na włożeniu do moczowodu cewnika. Najczęstszym cewnikiem jest cewnik typu pig-tal zwany potocznie cewnikiem DJ oraz cewnik prosty. W przypadku, gdy lekarz zdecyduje, że drenaż powinien być krótkotrwały, używany jest cewnik prosty, w przypadku dłuższego zaopatrzenia, lepszym wyborem jest cewnik DJ. W większości pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości z powodu cewnika, jednak jest to bardzo osobnicze. W niektórych przypadkach może dojść do takich dolegliwości jak: parcie na mocz, częstomocz, krew w moczu czy bolesne skurcze pęcherza moczowego.

Zapamiętaj:

moczowód łączy nerkę z pęcherzem moczowym.

Rodzaje cewników

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Do cewnikowania moczowodu można użyć dwóch rodzajów cewników. Najczęściej używany jest cewnik typu pig-tal, zwany również JJ albo DJ. Cewnik wykonany jest z elastycznego sztucznego materiału o zawiniętych końcach, przypominających świński ogon. Ten charakterystyczny kształt ułatwia zaczepienie się cewnika w pęcherzu oraz w nerce. Drugim rodzajem cewnika jest cewnik prosty, bez zawiniętych końców. Jest używany do cewnikowania na krótki okres.

Cewnikowanie moczowodu – wskazania

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Cewnikowanie moczowodu wykonywane jest wtedy gdy występuje utrudnienie w odpływie moczu z nerki. Przeszkodą w przepływie moczu z moczowodu może być guz moczowodu, złóg, zwężenie moczowodu albo ucisk na moczowód z zewnątrz przez inne chorobowo zmienione narządy. Dodatkowo uszkodzenie moczowodu może być powikłaniem operacji ginekologicznej, urologicznej albo chirurgicznej. W przypadku naprawy chirurgicznej uszkodzonego moczowodu, cewnik może służyć jako “szynowanie” moczowodu i pomagać w gojeniu się rany.

Cewnikowanie moczowodu – przebieg

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Najczęściej używanym cewnikiem jest cewnik DJ. Cewnik zakładany jest na sali operacyjnej w znieczuleniu. Pacjent układany jest na plecach w pozycji z uniesionymi nogami, przypominającej pozycję ginekologiczną. Cewnik posiada w środku specjalny wiotki drut, który ułatwia wprowadzenie cewnika przez urologa. Po założeniu cewnika, drut jest usuwany. Standardowo cewnik usuwany jest po 3 miesiącach.

Kiedy zdjąć cewnik, czyli czy usuwanie cewnika boli?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Usuwanie cewnika wykonywane jest przez lekarza na sali zabiegowej. W przypadku kobiet, u których cewka moczowa jest krótsza, niepotrzebne jest nawet znieczulenie. W przypadku mężczyzn, zwykle znieczulenie jest używane. Usuwanie cewnika polega na wprowadzeniu cystoskopu do pęcherza moczowego, a następnie końcówka cewnika chwytana jest specjalnymi kleszczykami i usuwana przez cewkę moczową.

Czy wiesz że:

cystoskopia to zabieg diagnostyczny, polegający na wprowadzeniu cystoskopu przez cewkę moczową do pęcherza? 

Cewnikowanie moczowodu to bardzo często wykonywany zabieg urologiczny. Procedura jest standardowa i w większości przypadków bezbolesna. Pacjent z cewnikiem powinien pamiętać o dużej podaży płynów aby nie doszło do infekcji. W razie dolegliwości bólowych czy dyzurycznych, lekarz może przepisać leki- przeciwbólowe i z grupy alfa-blokerów.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Cewnikowanie moczowodu – wskazania i przeciwwskazania

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.