[responsive_menu]

Co to jest badanie EMG i na czym polega? Ile kosztuje badanie EMG?

EKG, EEG, EMG. Za tymi skrótami kryją się badania z różnych dziedzin medycyny, często stanowiące podstawę diagnostyczną dla danej specjalizacji lekarskiej. Korzenie tych metod diagnostycznych sięgają nieraz kilkaset lat wstecz kiedy to na zdecydowanie mniej zaawansowanym sprzęcie dokonywano pierwszych prób. Tym niemniej istota badań nadal pozostaje ta sama i polega na próbie zmierzenia czynności elektrycznej poszczególnych struktur organizmu. Co mierzy EMG? Czy badanie jest bezpieczne? 

Co to jest badanie EMG?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Pełna nazwa badania to elektromiografia, “elektro” z języka łacińskiego oznacza prąd, “miografia” opis mięśni. Istotą badania jest więc pomiar i graficzne przedstawienie prądów czynnościowych w mięśniach zarówno w spoczynku jak i podczas stopniowanego wysiłku. Badanie EMG ma więc za zadanie ocenić funkcję mięśni. Są one nierozerwalnie złączone z nerwami, które pozwalają na kontrolę czynności skurczowej mięśni przez mózg. EMG ocenia więc nie tylko działanie samego mięśnia, ale służy także diagnostyce chorób płytki mięśniowo-nerwowej, czyli miejsca połączenia tych dwóch struktur, co więcej część badania polega na ocenie przewodnictwa poszczególnych nerwów unerwiających dane partie mięśni. 

Na czym polega badanie EMG?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Badanie nierozerwalnie wiąże się z badaniem przewodnictwa nerwowego oraz czynności elektrycznej mięśni. Zaczyna się je od badania przewodnictwa nerwowego poprzez umieszczenie elektrod na powierzchni skóry.

Czy wiesz że:

jednym ze wskazań do wykonania badania jest podejrzenie zespołu cieśni nadgarstka? Choroba ta dotyka osób wykonujących wiele, powtarzających się ruchów rękoma np. stomatologów, programistów, muzyków itp. 

Następnie lekarz przechodzi do badania czynności mięśnia. Polega to na wprowadzeniu w niego elektrody, w postaci igły. Połączona jest ona z ekranem oraz głośnikiem, pozwala to na wizualną oraz słuchową ocenę zjawisk elektrycznych. Podczas badania ocenia się stan mięśnia w spoczynku, a następnie w stanie skurczu dowolnego.  Jest to to bezpieczne badanie, które nie wiążę się z żadnymi uporczywymi efektami ubocznymi. Po badaniu możliwa jest krótkotrwała bolesność lub sztywność. Można je powtarzać. 

Kiedy wykonać badanie EMG?

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Badanie EMG jest zlecane przez neurologa w celach diagnostycznych. Jest idealne w diagnostyce i różnicowaniu chorób mięśni, obwodowych neuronów i rdzenia kręgowego. W przypadku uszkodzenia nerwów, badanie szybkości przewodzenia pozwala na określenie poziomu uszkodzenia nerwu. Elektromiografia pozwala na różnicowanie przyczyn zaburzeń mięśniowych w zależności od tego, czy są one spowodowane pierwotnymi chorobami mięśni lub też wynikają z odnerwienia. Czasem pozwala wręcz na wykrycie niewielkich odchyleń od normy, które nie dają jeszcze objawów klinicznych lub są zbyt subtelne, aby być badalnymi. Badanie fizykalne napięcia i siły mięśniowej jest bardzo subiektywne. Badanie może być powtarzane i służyć ocenie dynamiki i postępu procesu chorobowego. 

Badanie EMG a normy

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

W warunkach normy w spoczynku w mięśniach nie stwierdza się żadnych wartości bioelektrycznych. Sygnał pojawia się podczas wysiłku i jest on zróżnicowany w zależności od jego stopnia.  W zależności od wyglądu zapisu możliwe jest stwierdzenie czy uszkodzeniu uległ pierwotnie mięsień, czy też neuron ruchowy, który stanowi połączenie z mózgiem i umożliwia kontrolowane skurcze. Właśnie dlatego badanie EMG ma podstawowe znaczenie w neurologii w diagnostyce i różnicowaniu chorób mięśni, neuronów obwodowych i rdzenia kręgowego. 

Ile kosztuje badanie EMG?

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Badanie można wykonać za darmo dzięki refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia w przypadku posiadania skierowania do lekarza neurologa. 

Czy wiesz że:

jednym ze wskazań do wykonania badania jest podejrzenie zespołu cieśni nadgarstka? Choroba ta dotyka osób wykonujących wiele, powtarzających się ruchów rękoma np. stomatologów, programistów, muzyków itp. 

Istnieje też możliwość wykonania badania prywatnie, ceny badania oczywiście różnią się w zależności od miejsca wykonywania i będą z pewnością droższe w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa czy Kraków. Cena badania uzależniona jest też od zakresu badania, który może się różnić w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości. W przypadku diagnostyki cieśni nadgarstka waha się ona zwykle między 160 a 200 zł. 

Podsumowując, EMG to bezpieczne badanie, które stanowi podstawę diagnostyki różnicowania chorób mięśni oraz unerwiających ich nerwów. Polega na ocenie aktywności bioelektrycznej. Badanie zawsze składa się z oceny przewodnictwa nerwowego oraz czynności samych mięśni. Jak inne badania można je wykonywać za darmo na NFZ lub wykupić prywatną usługę.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest badanie EMG i na czym polega? Ile kosztuje badanie EMG?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Neurologia. Kompendium. Red. Kozubski, Wojciech. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, 524 s. ISBN 978-83-200-5083-7 Prusiński, Antoni. Neurologia praktyczna. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2007, 500 s. ISBN 978-83-200-3546-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.