Biotyna, znana również jako witamina H lub witamina B7 została odkryta w pierwszej połowie XX wieku i należy do substancji wpływających na układ nerwowy i odpornościowy, zapewnia zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, a także wchodzi w skład ważnych enzymów obecnych w ludzkim ciele, tym samym mając znaczny wpływ na metabolizm całego organizmu. W efekcie biotyna nazywana jest również koenzymem R. Z kolei nazwę „witamina H” zawdzięcza niemieckiemu „Haut”- skóra.
Co to jest biotyna?
Biotyna, tak jak inne witaminy z grupy B, jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Związek ten ma nie tylko znaczący wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale także na proces krzepnięcia, ponieważ uczestniczy w tworzeniu protrombiny, czyli II czynnika krzepnięcia. Witamina H pozytywnie wpływa na pracę tarczycy i współtworzy enzymy uczestniczące w niezwykle ważnych procesach takich jak synteza kwasów tłuszczowych, cykl Krebsa, który ma na celu produkcję energii oraz glukoneogeneza, proces którego efektem jest wytworzenie glukozy.
Czy wiesz że: u człowieka zdrowego teoretyczną przyczyną niedoboru biotyny może okazać się spożywanie zbyt dużej ilości jajek, w których białku występuje awidyna, substancja, która uniemożliwia wchłanianie biotyny poprzez tworzenie z nią nieprzyswajalnych kompleksów?
Biotyna nie jest gromadzona w ludzkim z organizmie, dlatego powinna być dostarczana z pożywieniem. Warto również dodać, że witamina B7 wyróżnia się na tle swojej grupy, ponieważ jest produkowana przez mikrobiom jelitowy. Ze względu na to, że biotyna posiada swoje endogenne źródło i jest syntetyzowana przez bakterie jelitowe, jej niedobór jest rzadki. Może on jednak występować u osób hemodializowanych, przyjmujących przez dłuższy czas antybiotyki lub leki przeciwdrgawkowe oraz u pacjentów żywionych parenteralnie tzn. pozajelitowo. Awitaminoza może być również skutkiem braku wchłaniania biotyny i będzie ona związana z brakiem biotynidazy, enzymu uwalniającego witaminę H z jej kompleksów w jelicie cienkim.
Kiedy przyjmować biotynę?
Niedobór biotyny objawia się przede wszystkim przesuszeniem i podrażnieniem skóry, która przyjmuje nieco szarawy odcień. Możliwe jest wystąpienie zmian zapalnych lub złuszczeń, przebarwień, a także łojotokowego zapalenia skóry wynikającego ze związanych z awitaminozą zaburzeń metabolizmu tłuszczów. Dodatkowo obecne mogą być też objawy ogólne takie jak osłabienie, rozdrażnienie lub brak koncentracji oraz parestezje (zaburzenie czucia, czucie opaczne).
Zastosowanie biotyny
Zakres działania biotyny jest bardzo szeroki. Witamina H zalecana jest w przypadku występowania zwiększonej łamliwości włosów i paznokci oraz wyżej wymienionych zmian skórnych. Warto pamiętać, że biotyna wspomaga metabolizm całego organizmu, a jej suplementacja może być wskazana w ciąży oraz po długotrwałej hospitalizacji lub terapii lekowej. Niedobór tej witaminy może prowadzić do drętwienia kończyn, bólu mięśni, podwyższonego poziomu cholesterolu, senności czy nawet ogólnego pogorszenia nastroju, dlatego w wypadku pojawienia się któregoś z objawów należy zwrócić uwagę na dotychczasową dietę oraz rozważyć suplementację biotyny.
Biotyna na włosy
Witamina H to jedna z kluczowych substancji wpływających na kondycję włosów, które dzięki niej stają się gładkie i lśniące. Nadmierne wypadanie, przesuszenie i zaburzony wzrost mogą być oznaką niedoboru biotyny, która zawiera w swojej cząsteczce atomy siarki niezbędne w procesie keratynizacji (rogowacenia). Witamina B7 dociera do części podskórnej włosa, czyli do jego macierzy, poprzez sieć naczyń włosowatych, a odpowiednie odżywienie komórek tej strefy jest kluczowe dla wyglądu i kondycji włosów, ponieważ to właśnie w macierzy zachodzi faza anagenu, czyli okresu intensywnego podziału komórek, a co za tym idzie aktywnego wzrostu włosa. Dbając o włosy, warto również pamiętać, że niedobór biotyny przyczynia się także do łojotoku, również w obrębie skóry głowy oraz może być przyczyną łupieżu.
Biotyna na paznokcie
Korzystny wpływ biotyny na przydatki skóry odkryto właśnie dzięki obserwacji paznokci. Suplementacja witaminy H przez 5-6 miesięcy prowadzi do zmniejszenia ich łamliwości i ogólnej poprawy wyglądu, ale pierwsze efekty mogą być zauważalne już po 3 miesiącach. Ten nieco długi czas oczekiwania wynika z tempa wzrostu paznokcia, które wynosi średnio 0,1 mm na dobę.
Zapamiętaj: Biotyna należy do witamin z grupy B, odpowiada za lśniące paznokcie i włosy.
Zażywanie biotyny okazuje się korzystne w przypadku cienkich i kruchych paznokci, które dzięki przyjmowaniu witaminy H stają się twardsze, gładsze, połyskliwe i szybciej się regenerują. Według badań, przeprowadzonych na grupie kobiet, grubość paznokci zwiększa się aż o 25%. Biotyna, tak jak w przypadku włosów i skóry, stymuluje produkcję keratyny – białka budującego również paznokcie.
W czym jest biotyna?
Źródłem biotyny są odpowiednie produkty żywnościowe. Pokarmy zawierające ten związek to przede wszystkim w drożdże, soja, wątróbka i nerki oraz żółtko jajka. Witamina H obecna jest także w czekoladzie, mleku, rybach (np.: tuńczyk) i orzechach ziemnych oraz włoskich. Dodatkowo biotyna syntetyzowana jest przez bakterie stanowiące florę fizjologiczną i kolonizujące jelito grube człowieka. Dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi 0,1-0,2 mg.
Biotyna w ciąży
W oparciu o badania (na razie przeprowadzone tylko na zwierzętach) istnieje pogląd, iż kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące mogą wymagać dodatkowej suplementacji biotyny, której niedobór może okazać się teratogenny, czyli wywołujący wady płodu. Należy jednak pamiętać, że ciąża to wyjątkowy stan, który wymaga kontroli lekarza, a każda suplementacja winna podlegać jego kontroli i być zgodna z zaleceniami.
Biotyna to witamina o szerokim zakresie działania, zapewniająca prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach, dlatego powinniśmy pamiętać o niej w swojej diecie. Witamina H to nie tylko “pierwiastek piękna”, wpływający na wygląd i kondycję skóry włosów i paznokci, ale także element niezbędny w niezwykle ważnych procesach zachodzących codziennie w ludzkim organizmie, warunkujących przemianę cukrów, tłuszczów i białek. Biotyna jest również niezbędną witaminą w prawidłowym rozwoju płodu.