[responsive_menu]

Co to jest L-karnityna i jakie jest jej działanie?

Suplementy z L-karnityną cieszą się dużym zainteresowaniem w aspekcie odchudzania. Czy faktycznie związek ten jest w stanie wspomóc utratę tkanki tłuszczowej? Co warto wiedzieć o właściwościach i zastosowaniu tej substancji?

Co to jest L-karnityna?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Karnityna to związek chemiczny zbudowany z dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. W organizmie człowieka powstaje on przede wszystkim w nerkach, wątrobie i mózgu. Karnityna występuje w dwóch formach lustrzanych – jako lewoskrętna, aktywna biologiczne L-karnityna oraz nieaktywna biologicznie, prawoskrętna D-karnityna. Organizm ludzki potrafi sam syntetyzować ten związek, ale pobiera go również z pokarmu. Głównym źródłem L-karnityny jest mięso (baranina, wołowina, wieprzowina) i produkty mleczne. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek to 15 mg, jest ono pokrywane przez produkcję w organizmie i dietę.

Właściwości L-karnityny

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

L-karnityna odgrywa dużą rolę w metabolizmie lipidów (tłuszczów). Związek ten zwiększa wykorzystanie tłuszczów jako źródła energii i nasila jego spalanie. Dzięki temu hamuje rozwój tkanki tłuszczowej. Wykorzystanie tłuszczów, jako źródła energii (alternatywnego dla glukozy) zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego.

Zapamiętaj:

Suplementacja L-karnityny powinna być rozważona u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, gdyż diety te predysponują do niedoborów tego związku.

Duża ilość L-karnityny znajduje się w mięśniach szkieletowych. Rolą L-karnityny w mięśniach szkieletowych jest ograniczanie zużywania cukru zapasowego, jakim jest glikogen. Dzięki temu zwiększa wytrzymałość mięśni szkieletowych w warunkach długotrwałego wysiłku fizycznego. L-karnityna posiada właściwości antyoksydacyjne, co znaczy, że jest w stanie zmniejszać ilość wolnych rodników tlenowych, które odpowiadają za procesy starzenia się w organizmie. Ponadto, wiąże metale ciężkie, takie jak np. ołów i ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Zastosowanie L-karnityny

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Różnorodne właściwości L-karnityny sprawiają, że może być ona zastosowana w różnych obszarach zdrowia. L-karnityna może wspomagać leczenie:

  • choroby niedokrwiennej serca – wzmaga bowiem siłę skurczu mięśnia sercowego i działa w stosunku do niego ochronnie;
  • przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych – L-karnityna może poprawić metabolizm niedokrwionych mięśni i poprawić ich wydolność;
  • chorych dializowanych – którzy tracą L-karnitynę podczas dializ przeprowadzanych z powodu niewydolności nerek;
  • chorób neurologicznych – L-karnityna wspomaga pamięć i koncentrację u osób z chorobą Alzheimera (jest to choroba neurologiczna prowadząca do otępienia i zaburzenia funkcji poznawczych).

Suplementacja L-karnityny powinna być rozważona u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, gdyż diety te predysponują do niedoborów tego związku.

L-karnityna – przeciwwskazania

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

L-karnityna jest bezpiecznym związkiem. Obecnie nie ma określonych przeciwwskazań do stosowania L-karnityny. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że możliwe jest przetwarzanie L-karnityny przez bakterie jelitowe w szkodliwy tlenek trimetyloaminy, który może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Za bezpieczną dawkę L-karnityny uważana jest dawka do 2 gramów dziennie.

L-karnityna na odchudzanie

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Obecnie nie ma potwierdzenia dla skuteczności L-karnityny w procesie odchudzania. Badania naukowe nie potwierdzają ostatecznie jej skutecznego wpływu na spadek masy ciała. Istnieje zbyt mało badań, by jednoznacznie rozstrzygnąć i potwierdzić lub wykluczyć jej korzystny wpływ na odchudzanie. Niestety – nie można uznać L-karnityny za suplement, który pozwoli nam pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej.

L-karnityna a płodność?

Jak żyć dłużej i czuć się lepiej - terapia witaminami i składnikami odżywczymiDowiedz się więcej >

L-karnityna może również korzystnie wpływać na płodność, szczególnie w odniesieniu do mężczyzn. Wykorzystano tę substancję w badaniach nad niepłodnością męską, która wynika z małej ruchliwości plemników.

Czy wiesz że:

L- karnityna została po raz pierwszy wyizolowana z mięsa?

W badaniu tym mężczyźni z astenozoospermią, czyli obniżoną ruchliwością plemników przyjmowali L-karnitynę doustnie, w dawce 2 gramy na dzień. Po 3 miesiącach suplementacji, badanie nasienia wykazało poprawę ruchliwości plemników (w porównaniu z grupą kontrolną, która przyjmowała placebo). Potwierdzono, że L-karnityna wpływa korzystnie na ruchliwość plemników, co ułatwia proces zapłodnienia.

L-karnityna dla mężczyzn

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Panowie chętnie sięgają po suplementy diety zawierające L-karnitynę, gdyż liczą na zwiększenie wytrzymałości mięśni podczas wysiłku fizycznego i lepsze osiągnięcia w sporcie i na siłowni. Niestety – zdecydowana większość badań klinicznych z zastosowaniem L-karnityny jako suplementu podawanego doustnie (w dawkach 2–6 g na dobę przez okres od jednego dnia do pół roku) nie wykazało istotnych efektów działania suplementu L-karnityny na funkcje mięśni.

Właściwości naturalnej L-karnityny sprawiają, że daje ona nadzieję na zastosowanie suplementacji tego związku w terapiach kardiologicznych. Jednak nadal do końca nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, jak suplementacja L-karnityny wpływa na choroby serca. Potrzeba jeszcze wielu badań, by zdecydowanie powiedzieć, jaki jest wpływ suplementacji tego związku na wytrzymałość mięśni oraz procesy związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.