[responsive_menu]

Co to jest L-karnityna i jakie jest jej działanie?

Suplementy z L-karnityną cieszą się dużym zainteresowaniem w aspekcie odchudzania. Czy faktycznie związek ten jest w stanie wspomóc utratę tkanki tłuszczowej? Co warto wiedzieć o właściwościach i zastosowaniu tej substancji?

Co to jest L-karnityna?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Karnityna to związek chemiczny zbudowany z dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. W organizmie człowieka powstaje on przede wszystkim w nerkach, wątrobie i mózgu. Karnityna występuje w dwóch formach lustrzanych – jako lewoskrętna, aktywna biologiczne L-karnityna oraz nieaktywna biologicznie, prawoskrętna D-karnityna. Organizm ludzki potrafi sam syntetyzować ten związek, ale pobiera go również z pokarmu. Głównym źródłem L-karnityny jest mięso (baranina, wołowina, wieprzowina) i produkty mleczne. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek to 15 mg, jest ono pokrywane przez produkcję w organizmie i dietę.

Właściwości L-karnityny

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

L-karnityna odgrywa dużą rolę w metabolizmie lipidów (tłuszczów). Związek ten zwiększa wykorzystanie tłuszczów jako źródła energii i nasila jego spalanie. Dzięki temu hamuje rozwój tkanki tłuszczowej. Wykorzystanie tłuszczów, jako źródła energii (alternatywnego dla glukozy) zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego.

Zapamiętaj:

Suplementacja L-karnityny powinna być rozważona u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, gdyż diety te predysponują do niedoborów tego związku.

Duża ilość L-karnityny znajduje się w mięśniach szkieletowych. Rolą L-karnityny w mięśniach szkieletowych jest ograniczanie zużywania cukru zapasowego, jakim jest glikogen. Dzięki temu zwiększa wytrzymałość mięśni szkieletowych w warunkach długotrwałego wysiłku fizycznego. L-karnityna posiada właściwości antyoksydacyjne, co znaczy, że jest w stanie zmniejszać ilość wolnych rodników tlenowych, które odpowiadają za procesy starzenia się w organizmie. Ponadto, wiąże metale ciężkie, takie jak np. ołów i ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Zastosowanie L-karnityny

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Różnorodne właściwości L-karnityny sprawiają, że może być ona zastosowana w różnych obszarach zdrowia. L-karnityna może wspomagać leczenie:

  • choroby niedokrwiennej serca – wzmaga bowiem siłę skurczu mięśnia sercowego i działa w stosunku do niego ochronnie;
  • przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych – L-karnityna może poprawić metabolizm niedokrwionych mięśni i poprawić ich wydolność;
  • chorych dializowanych – którzy tracą L-karnitynę podczas dializ przeprowadzanych z powodu niewydolności nerek;
  • chorób neurologicznych – L-karnityna wspomaga pamięć i koncentrację u osób z chorobą Alzheimera (jest to choroba neurologiczna prowadząca do otępienia i zaburzenia funkcji poznawczych).

Suplementacja L-karnityny powinna być rozważona u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, gdyż diety te predysponują do niedoborów tego związku.

L-karnityna – przeciwwskazania

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

L-karnityna jest bezpiecznym związkiem. Obecnie nie ma określonych przeciwwskazań do stosowania L-karnityny. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że możliwe jest przetwarzanie L-karnityny przez bakterie jelitowe w szkodliwy tlenek trimetyloaminy, który może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Za bezpieczną dawkę L-karnityny uważana jest dawka do 2 gramów dziennie.

L-karnityna na odchudzanie

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Obecnie nie ma potwierdzenia dla skuteczności L-karnityny w procesie odchudzania. Badania naukowe nie potwierdzają ostatecznie jej skutecznego wpływu na spadek masy ciała. Istnieje zbyt mało badań, by jednoznacznie rozstrzygnąć i potwierdzić lub wykluczyć jej korzystny wpływ na odchudzanie. Niestety – nie można uznać L-karnityny za suplement, który pozwoli nam pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej.

L-karnityna a płodność?

Zadbaj o odporność Twojej rodziny z witaminą D3Aktualne promocje >

L-karnityna może również korzystnie wpływać na płodność, szczególnie w odniesieniu do mężczyzn. Wykorzystano tę substancję w badaniach nad niepłodnością męską, która wynika z małej ruchliwości plemników.

Czy wiesz że:

L- karnityna została po raz pierwszy wyizolowana z mięsa?

W badaniu tym mężczyźni z astenozoospermią, czyli obniżoną ruchliwością plemników przyjmowali L-karnitynę doustnie, w dawce 2 gramy na dzień. Po 3 miesiącach suplementacji, badanie nasienia wykazało poprawę ruchliwości plemników (w porównaniu z grupą kontrolną, która przyjmowała placebo). Potwierdzono, że L-karnityna wpływa korzystnie na ruchliwość plemników, co ułatwia proces zapłodnienia.

L-karnityna dla mężczyzn

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Panowie chętnie sięgają po suplementy diety zawierające L-karnitynę, gdyż liczą na zwiększenie wytrzymałości mięśni podczas wysiłku fizycznego i lepsze osiągnięcia w sporcie i na siłowni. Niestety – zdecydowana większość badań klinicznych z zastosowaniem L-karnityny jako suplementu podawanego doustnie (w dawkach 2–6 g na dobę przez okres od jednego dnia do pół roku) nie wykazało istotnych efektów działania suplementu L-karnityny na funkcje mięśni.

Właściwości naturalnej L-karnityny sprawiają, że daje ona nadzieję na zastosowanie suplementacji tego związku w terapiach kardiologicznych. Jednak nadal do końca nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, jak suplementacja L-karnityny wpływa na choroby serca. Potrzeba jeszcze wielu badań, by zdecydowanie powiedzieć, jaki jest wpływ suplementacji tego związku na wytrzymałość mięśni oraz procesy związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.