[responsive_menu]

Co to jest blokada stawu biodrowego i kiedy się ją wykorzystuje? Skutki uboczne oraz przeciwwskazania do zabiegu

Autor: Anna Kominko lekarz

Ból stawów to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która może wynikać z rozmaitych przyczyn. Czasem pojawia się pourazowo, innym razem w przebiegu chorób zapalnych lub w wyniku zwyrodnienia. Dotknąć może niemalże każdego stawu w naszym organizmie wywołując przy tym nieprzyjemne dolegliwości,spory dyskomfort, problemy z ruchem i ograniczenie naszej sprawności.

Co to jest blokada stawu biodrowego?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Blokada stawu to prosty zabieg polegający na wstrzyknięciu do stawu biodrowego leków sterydowych. Wykonuje się ją, by zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zredukować stan zapalny obecny w obrębie chorego stawu. Może być wykorzystywana w wielu przypadkach, gdy pojawia się ból w stawie biodrowym. Jest także stosowany w przypadku problemów z innymi stawami, zarówno wskazania jak i przebieg jest wtedy bardzo podobny, wykonywany jedynie w innym miejscu.

W jakich sytuacjach wykonuje się blokadę stawu biodrowego?

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Lekarz może zlecić wykonanie takiej blokady w rozmaitych przypadkach, gdy chory boryka się z problemami z danym stawem, zwłaszcza gdy nieskuteczne są inne sposoby zmniejszania bólu. Może to dotyczyć np. sytuacji pourazowych, gdy w wyniku uszkodzenia danego stawu utrzymują się nasilone objawy. Można wykorzystać ją także w leczeniu bólu wywołanego chorobą zwyrodnieniową, podczas napadu rwy kulszowej bądź w przypadku chorób reumatycznych obejmujący także staw biodrowy. Rzadziej wykonuje się blokadę diagnostyczną, która wspomaga lekarza w różnicowaniu lokalizacji bólu oraz blokadę prognostyczną, przewidującą zmiany w przewodnictwie nerwowym danego obszaru ciała.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Zabieg blokady stawu biodrowego może zostać wykonany w ambulatorium, bez przyjmowania do szpitala. Trwa zaledwie kilkanaście minut i jest prostą procedurą. Na samym początku, już po zakwalifikowaniu do zabiegu i zbadaniu, lekarz dezynfekuje miejsce wkłucia. W zależności od metody, miejsca wkłucia i preferencji lekarza i pacjenta, może nastąpić też miejscowe znieczulenie skóry i tkanki podskórnej. Następnie za pomocą niewielkiej igły lekarz wkłuwa się dość głęboko do wnętrza stawu i podaje powoli substancję do torebki stawowej. Jest to mieszanka dwóch substancji – znieczulających miejscowo (np. lidokaina) oraz glikokortykosteroidu (w większości przypadku kortyzolu). Igła wprowadzana jest na ślepo lub pod kontrolą obrazowania RTG. Pacjent może odczuwać lekki ból i uczucie rozpierania w obrębie ostrzykiwanego stawu, jednak pierwsze efekty powinny być odczuwalne już po kilku chwilach. Pełen efekt osiągany jest zazwyczaj po kilku dniach.

Blokada stawu biodrowego – przeciwwskazania do zabiegu

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Pomimo że blokada stawu to metoda bezpieczna nie u każdego pacjenta może ją zastosować. Nie wykonujemy blokady u kobiet w ciąży, zwłaszcza, iż obszar bioder ulega dużym zmianom anatomicznym i jej wykonanie byłoby utrudnione. Ponadto aktywna poważna infekcja z objawami ogólnymi i zaburzenia krzepnięcia są przeciwwskazaniami. Nie wolno wykonywać zastrzyku w obrębie chorej skóry, zwłaszcza jeśli jest ona zakażona. Iniekcje należy odroczyć do czasu wyleczenia i zagojenia zmian. Oczywiście uczulenie na którąkolwiek substancję używaną w trakcie blokady także jest przeciwwskazaniem do jej wykonania, można jednak próbować dobrać inny zestaw leków. Nie zawsze jest to możliwe, ze względu na podobieństwo leków w tych grupach, gdzie kilka z nich wywołuje reakcję alergiczną.

Czy wiesz że:

blokadę stawu biodrowego można powtarzać nawet kilka razy do roku? Maksymalnie jednak zaleca się 5 takich zabiegów rocznie.

Skutki uboczne zastosowania blokady stawu biodrowego

Energy Boost to linia, która rozświetli i rozjaśni skórę oraz pomoże w walce z przebarwieniami. Regularnie stosowana ujednolici koloryt oraz ochroni przed fotostarzeniemDowiedz się więcej >

W pierwszej chwili po zastosowaniu blokady pacjent może odczuwać rozpieranie w stawie, a także drętwienia i mrowienia. Może pojawić się także ból głowy. Po kilku godzinach czasem pojawia się obrzęk i zasinienie bądź odbarwienie miejsca podania leku. Jednak nie występuje to często i jest niegroźne. Czasem dochodzi do niepożądanych reakcji leku podanego do stawu, które mogą wywołać ból, jednak jest to powikłanie chwilowe i ustępuje po ok. dwóch dniach. Rzadkością bywa nieprecyzyjne podanie substancji i jej częściowe dostanie się do krwiobiegu, co może skutkować zaburzeniami rytmu serca, uderzeniami gorąca, zaczerwienieniem skóry, dusznością czy chwilową gorączką. U niektórych pacjentów może wystąpić także reakcja alergiczna. Niezwykle rzadko dochodzi do infekcji w miejscu wkłucia. Mogą one wystąpić zwłaszcza u osób z osłabioną odpornością czy cukrzycą. Jeśli kilka dni po blokadzie pojawi się gorączka, dreszcze, ból, zaczerwienienie stawu biodrowego, problemy z jego ruchomością – natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

Jaki jest efekt blokady stawu biodrowego?

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Pierwsze efekty przeciwbólowe widoczne są w ciągu kilku minut od zabiegu. Pełna skuteczność jest jednak osiągana po kilku dniach (zazwyczaj ok. 3 dni). Zredukowany jest ból, stan zapalny, a dzięki temu chory często może zwiększyć również zakres ruchu w stawie biodrowym i wykonywać większą aktywność bez dolegliwości. Sterydy działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przyczynowo zmniejszają zapalenie. Skuteczność tego typu leczenia utrzymuje się zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od leczonej choroby, użytych substancji, a czasem nawet zmienności osobniczych u pacjentów, którzy różnie reagują na leczenie.

Zapamiętaj:

Zabieg blokady stawu biodrowego może zostać wykonany w ambulatorium, bez przyjmowania do szpitala.

Bóle układu kostno-stawowego to bardzo częsta przyczyna zgłaszania się chorych do gabinetu lekarza POZ oraz wizyt u specjalistów. Kluczowe jest rozpoznanie przyczyny bólu, a następnie jego leczenie. Staw biodrowy jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania i chodzenia, a jego bolesność potrafi znacznie wpłynąć na naszą aktywność i jakość życia. Lekarze mają do dyspozycji szeroki wachlarz opcji terapeutycznych, które często muszą być połączone z fizjoterapią. Czasami jednak zapobieganie rozwojowi choroby czy leczenie przyczynowe bywa niemożliwe i wtedy z pomocą przychodzą metody zwalczania bólu, w tym blokada stawu.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

  • The sacroiliac joint: review of anatomy, mechanics, and function G J Alderink
  • The sacroiliac joint in chronic low back pain - A C Schwarzer, C N Aprill, N Bogduk
  • Results of sacroiliac joint double block and value of sacroiliac pain provocation tests in 54 patients with low back pain - J Y Maigne, A Aivaliklis, F Pfefer
  • The Fortin finger test: an indicator of sacroiliac pain - J D Fortin, F J Falco
  • Choroby układu ruchu w praktyce lekarza rodzinnego- Bruce Carl Anderson 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.