[responsive_menu]

Co to jest derealizacja – jakie są jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Na ogół spoglądamy na otaczającą nas rzeczywistość bez kwestionowania niej. Są jednak ludzie, którzy doświadczają derealizacji – stanu, w którym świat wydaje się być oddalony, zdeformowany, jakby z pogranicza jawy i snu. Przeżycie to może mieć charakter napadowy, jak i uogólniony. Derealizacja jest objawem w wielu zaburzeniach psychicznych, może jednak przydarzyć się także jednostkom zdrowym. Czym jest dokładnie derealizacja i jak ją leczyć?

Co to jest derealizacja?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Derealizacja to rodzaj przeżycia, w którym rzeczywistość dookoła wydaje się odrealniona i zdeformowana. Niektórzy ludzie opisują ten stan w kategoriach snu, inni czują się jak w filmie, a jeszcze inni – jakby oddzielała ich od świata szklana szyba. Derealizacja może być stanem przejściowym i krótkotrwałym (np. na skutek spożycia substancji psychoaktywnej lub zmęczenia), jak i chronicznym. Zdarza się, że ma charakter napadowy – człowiek doświadcza jej regularnie, ale zaledwie na kilka chwil, czemu towarzyszy silny lęk. Często współwystępuje z tzw. depersonalizacją, czyli poczuciem oddzielenia się od własnego ciała. Mówi się wówczas o zespole depersonalizacji i derealizacji.

Objawy derealizacji

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Głównym objawem derealizacji jest zmiana w percepcji (czyli w postrzeganiu) rzeczywistości i brak poczucia realności świata. Wiele osób doświadczających derealizacji zaznacza, że ciężko im dokładnie opisać ten stan. Może jej towarzyszyć obojętność i apatia, odcięcie się od emocji. Zdarza się także, że ta zmiana w postrzeganiu świata wywołuje lęk. Niektórym osobom pojawiają się wtedy w głowie egzystencjalne pytania i rozmyślania (“kim jestem?”, “skąd się wziął świat?”, “czy rzeczywistość jest złudzeniem?”). Co ważne, osoby te świadome są nieprawdziwości derealizacji, wiedzą, że jest to jedynie zmiana w sposobie ich postrzegania świata, choć często nie rozumieją dlaczego do niej doszło. Jeśli dana osoba ma poczucie, że świat się rzeczywiście zmienia, zatapia się w nim i traci kontakt z rzeczywistością, wówczas mówi się o derealizacji w schizofrenii.

Przyczyny derealizacji

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Derealizacja najczęściej jest objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń lękowych i depresji, występuje także w zespole derealizacji-depersonalizacji. Towarzyszy czasem w atakach paniki. Jej źródłem na ogół bywa trauma – doświadczenie zagrażającego życiu lub zdrowiu. Może być też wynikiem przemocy psychicznej i fizycznej, albo zaniedbania w dzieciństwie. Dochodzi wówczas do dysocjacji, czyli utraty integracji między ciałem, tożsamością i wspomnieniami. Za derealizacją często stoi silny lęk. Poczucie nierealności może więc chronić daną osobę przed doznawaniem bólem czy trudnymi doświadczeniami.

Czy wiesz że:

 opisy derealizacji pojawiają się w wielu książkach, m.in. w powieściach Dostojewskiego?

Mówiąc o derealizacji, trzeba mieć także na uwadze reaktywność układu nerwowego, a także czynniki osobowościowe (np. skłonność do samoobserwacji, wrażliwość). Często przytrafia się ona w momentach dużego zmęczenia. Może być ona także wynikiem zażywania substancji psychoaktywnych. Nie zawsze jest oznaką zaburzeń i problemów psychicznych – bywa przejściowym stanem, którego doświadcza większość populacji.

Diagnoza derealizacji

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Ze względu na swój subiektywny charakter, ciężko jest zdiagnozować derealizację. Głównym narzędziem jest więc wywiad, w którym lekarz psychiatra lub psycholog kliniczny dopytują daną osobę o opis tego przeżycia. Bardzo ważne są także inne objawy współwystępujące, jak chociażby depersonalizacja, lęk czy smutek. Warto mieć na uwadze, że ludzie doświadczający derealizacji, mają do niej krytyczny stosunek i wiedzą, że jest to ich rodzaj przeżycia, podczas gdy świat pozostaje taki, jakim był. Jedynie w przebiegu chorób psychotycznych, chory zatraca ten racjonalny osąd.

Leczenie derealizacji

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Głównym sposobem leczenia derealizacji jest psychoterapia, która kładzie przede wszystkim nacisk na radzenie sobie z lękiem. Osoby, które doświadczyły traumy, wraz z pomocą terapeuty będą mierzyć się z trudnymi wydarzeniami z przeszłości, a także uczyć się nowych sposobów radzenia sobie z bólem psychicznym i wspomnieniami. Bywa, że w proces leczenia zostaje włączona farmakoterapia, na ogół są to leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny są lekami antydepresyjnymi). Wszystko zależy jednak od postawionej diagnozy – derealizacja nie jest sama w sobie jednostką chorobową a objawem, może więc wskazywać np. na depresję bądź zaburzenia lękowe.

Zapamiętaj:

Derealizacja to rodzaj przeżycia, w którym rzeczywistość dookoła wydaje się odrealniona i zdeformowana.

Zdarza się również, że derealizacja ustępuje samoczynnie np. po detoksykacji, ustaniu działania danej substancji psychoaktywnej na organizm czy odpoczynku. Z kolei derealizacja psychotyczna, będąca objawem schizofrenii lub psychozy, będzie wymagała przede wszystkim leczenia farmakologicznego.

Derealizacja to nazwa stanu, w którym to otaczający nas świat wydaje się być mglisty i nieprawdziwy. Przeżycie to może mieć różną intensywność, częstotliwość i długość. Różne są także jego źródła. Na ogół jest ono objawem jakiegoś zaburzenia psychicznego. Bardzo ważne jest więc, by patrzeć na sprawę wieloaspektowo. Choć derealizacja jest nieprzyjemnym doświadczeniem, może być leczona. W przypadku nawracających odczuć tego typu, dobrze jest skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a także rozpocząć psychoterapię.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Co to jest derealizacja – jakie są jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.