[responsive_menu]

Co to jest dystonia? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Dystonia to zaburzenie neurologiczne, charakteryzujące się występowaniem mimowolnych ruchów, które prowadzą do skręcania i wyginania się różnych części ciała. Chory boryka się często nie tylko z dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem fizycznym, ale również z depresją i lękiem. Na czym dokładnie polega dystonia? Jakie są metody jej leczenia?

Co to jest dystonia?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Dystonia jest zaburzeniem ruchowym o neurologicznym podłożu. Powoduje ona nadmierne i mimowolne skurcze mięśni, a te z kolei są przyczyną nieprawidłowej postawy ciała, która się z czasem utrwala. Ruchy dystoniczne są na ogół schematyczne i powtarzalne, często powodują ból. Dystonia może dotyczyć dowolnego obszaru ciała, chociażby powieki, twarzy, szczęki, tułowia, czy kończyn górnych i dolnych.

Objawy dystonii

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Objawy dystonii w różnym stopniu mogą dotykać poszczególnych części ciała. Często mają charakter ogniskowy (czyli dotyczą konkretnego obszaru ciała i jednej grupy mięśni), z upływem czasu mogą się jednak uogólniać i obejmować coraz większe grupy mięśni.

Zapamiętaj:

Dystonia jest zaburzeniem ruchowym o neurologicznym podłożu. Powoduje ona nadmierne i mimowolne skurcze mięśni, a te z kolei są przyczyną nieprawidłowej postawy ciała, która się z czasem utrwala.

Najważniejsze symptomy dystonii to nienaturalne skręcenie lub wygięcie jednej części ciała oraz występowanie tzw. ruchów dystonicznych, czyli drgań i skurczów wybranej grupy mięśniowej. Zdarza się, że objawy mogą pojawiać się tylko w trakcie wykonywania konkretnych czynności motorycznych, np. w trakcie pisania (co nazywa się kurczem pisarskim) lub w trakcie grania na jakimś instrumencie (dystonia muzyków). Postęp objawów jest różny i dla każdego pacjenta inny, natomiast w przypadku osób młodych choroba rozwija się na ogół znacznie szybciej. Kiedy dystonia zaczyna się wcześnie, najczęściej dotyczy nóg. Jeśli jednak pojawia się w późniejszych latach życia, często obejmuje obszar tułowia i szyi.

Przyczyny dystonii

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Przyczyną dystonii są zaburzenia funkcjonowania połączeń nerwowych w tzw. układzie piramidowym mózgu, który odpowiada za postawę ciała i kontrolę ruchów. Sama dystonia może mieć charakter pierwotny (wrodzony) lub wtórny (nabyty). Zdarza się, że choroba ma podłoże genetyczne. W innych przypadkach przyczyną bywają urazy prowadzące do niedokrwienia bądź krwotoku mózgowego, okołoporodowe uszkodzenie mózgu, nowotwór mózgu, a także rozwój choroby Parkinsona lub Wilsona. Chorobę wywołać mogą też infekcje (np. wirusowe zapalenie mózgu) i trujące substancje (m.in. kobalt i metanol), a także niektóre leki (np. neuroleptyki i leki z grupy blokerów kanałów wapniowych). Okazuje się również, że objawy mogą się nasilać w trakcie zmęczenia i stresu.

Leczenie dystonii

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Ponieważ przebieg choroby i skala objawów są inne u każdej osoby, bardzo ważne jest, by terapię dobrać indywidualnie. Duże znaczenie ma świadomość własnego ciała – niektóre ruchy mogą przykładowo zmniejszać lub nasilać występujące objawy. W leczeniu dystonii działać można jedynie objawowo. Dostępne są metody farmakologiczne lub zabiegowe. Podawane leki mają na celu zmianę neuroprzekaźnictwa mózgu.

Czy wiesz że:

w Polsce chorym na dystonię pomaga fundacja Nieugięci?

Częściej jednak stosowana jest iniekcja toksyny botulinowej, która hamuje przewodnictwo między nerwem a mięśniem, co pozwala na zminimalizowanie zarówno ruchów mimowolnych, jak i dolegliwości bólowych. Zabieg powinien być jednak powtarzany, na ogół co 3 miesiące, ponieważ tyle w przybliżeniu działa toksyna botulinowa zwana powszechnie botoksem. Jeśli jednak oddziaływania tego typu nie przynoszą efektów, a dystonia znacznie utrudnia życie pacjentowi wówczas wdraża się leczenie chirurgiczne. Najczęściej jest to tzw. głęboka stymulacja mózgu (DPS – deep brain stimulation), dokonywana za pomocą umieszczonych w nim elektrod. Jedną z metod jest również talamotomia lub pallidotomia – zabiegi polegają na przecięciu konkretnych struktur mózgowych.

Dystonia to zaburzenie ruchowe, które wciąż wymaga bliższego poznania. Jego przyczyny oraz przebieg mogą być bardzo zróżnicowane. Niestety, pacjenci na skutek odczuwanego bólu i braku kontroli nad ciałem często borykają się z konsekwencjami psychicznymi swojego stanu, chociażby z depresją. Wsparcie i zrozumienie płynące z najbliższego otoczenia jest więc bardzo ważnym elementem procesu leczenia.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.