[responsive_menu]

Czym są guzki Heberdena? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszych schorzeniem narządu ruchu człowieka. Charakteryzuje się destrukcją tkanki chrzęstnej i postępującą degradacją wszystkich struktur stawowych. Choroba może dotyczyć także stawów w obrębie ręki i być przyczyną powstawania twardych uwypukleń, nazywanych guzkami Heberdena.

Co to są guzki Heberdena?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Guzki Heberdena to wyniosłości zlokalizowane w okolicy stawów międzypaliczkowych dalszych, czyli stawów w obrębie ręki położonych w pobliżu płytki paznokciowej, związane z występowaniem choroby zwyrodnieniowej. Podobne do guzków Heberdena zmiany zwyrodnieniowe, ale o lokalizacji w sąsiedztwie stawów międzypaliczkowych bliższych (tych u nasady palców), noszą nazwę guzków Boucharda. W rzeczywistości guzki Heberdena są osteofitami (naroślami kostnymi), czyli powstającą miejscowo (w łączności z kością) tkanką kostną.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Heberden-Arthrose.JPG

Guzki Heberdena – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Guzki Heberdena są widoczne jako twarde zgrubienia w okolicy płytki paznokciowej podczas badania palców ręki dotkniętej procesem zwyrodnieniowym. Dodatkowo, guzkom Heberdena mogą towarzyszyć inne objawy wynikające z choroby zwyrodnieniowej stawów, takie jak:

 • ból stawu;
 • sztywność;
 • ograniczenie ruchomości w stawie;
 • obrzęk.

Konsekwencją występujących dolegliwości mogą być problemy w wykonywaniu czynności wymagających precyzyjnych ruchów palców i dłoni. Objawy występują znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko rozwoju guzków Heberdena rośnie wraz z wiekiem, chociaż możliwe jest ich występowanie także u młodych ludzi.

Guzki Heberdena – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Powierzchnia styczna stawów człowieka pokryta jest tkanką chrzęstną i nosi nazwę chrząstki stawowej. Jej obecność zmniejsza wzajemne tarcie powierzchni kości budujących staw w trakcie ruchu. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej, co prowadzi do upośledzenia jej funkcji. Ruch kości względem siebie przestaje być płynny, a powierzchnie kości ulegają powtarzającym się urazom, co prowadzi do ich niszczenia. Zdegradowana tkanka kostna jest odbudowywana, ale w związku z procesami zwyrodnieniowymi przybiera nieprawidłową formę narośli kostnej, która z zewnątrz widoczna jest jako guzek w sąsiedztwie stawu. Do czynników zwiększających ryzyko powstania guzków Heberdena należą:

 • płeć żeńska;
 • występowanie guzków Heberdena w rodzinie;
 • podeszły wiek;
 • dodatkowe choroby stawów;
 • urazy.

Guzki Heberdena – leczenie

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Terapia guzków Heberdena polega głównie na leczeniu choroby, której objawem są powstające osteofity, czyli choroby zwyrodnieniowej. Zaleca się unikanie noszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania czynności obciążających zajęte chorobowo stawy. W leczeniu farmakologicznym choroby zwyrodnieniowej stawów znajduje zastosowanie:

 • paracetamol – substancja o działaniu przeciwbólowym;
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – oprócz łagodzenia bólu wykazują także działanie hamujące proces zapalny;
 • glikokortykosteroidy (GKS) – stosowane w pojedynczych wstrzyknięciach dostawowych w okresach nasilenia dolegliwości;
 • kwas hialuronowy – podawany w seryjnych wstrzyknięciach dostawowo;
 • siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny – związki stosowane jako uzupełnienie diety będące ważnymi składnikami tkanki łącznej budującej stawy;
 • preparaty o przypuszczalnym korzystnym działaniu: wyciąg z hakorośli rozesłanej, wyciąg z imbiru, żywica kadzidłowca zawierająca kwas bosweliowy, sproszkowane owoce głogu.
Zapamiętaj:

Guzki Heberdena to wyniosłości zlokalizowane w okolicy stawów międzypaliczkowych dalszych, czyli stawów w obrębie ręki położonych w pobliżu płytki paznokciowej, związane z występowaniem choroby zwyrodnieniowej.

Dodatkowo, chrząstka stawowa może być stymulowana do regeneracji poprzez wprowadzenie w miejsce uszkodzeń komórek mających zdolność do podziałów pochodzących ze: skrzepu krwi, szpiku kostnego lub tkanki podskórnej. Czasami guzki Heberdena występują bez towarzyszących objawów stawowych, stanowiąc jedynie defekt kosmetyczny, w takich przypadkach leczenie nie jest konieczne. Rzadziej, gdy dolegliwości utrzymują się pomimo stosowanej farmakoterapii i rehabilitacji można rozważyć leczenie operacyjne.

Guzki Heberdena – rehabilitacja

Celem rehabilitacji u chorych z chorobą zwyrodnieniową jest:

 • zwiększenie siły mięśniowej;
 • poprawa zakresu ruchomości;
 • łagodzenie bólu i sztywności stawu;
 • zapobieganie przykurczom i zniekształceniom stawów.

W celu osiągnięcia poprawy funkcjonalności dłoni można zastosować:

 • kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. W trakcie rehabilitacji wykonywane są ćwiczenia bierne, których celem jest utrzymanie i poprawa
 • ruchomości stawów oraz ćwiczenia czynne (z aktywnym udziałem pacjenta), zwiększające siłę mięśniową;
 • termoterapię z użyciem ciepła i zimna, forma rehabilitacji z wykorzystaniem ciepła poprawia ukrwienie tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, z kolei zimno łagodzi toczący się proces zapalny;
 • jonoforezę, metodę wprowadzenia substancji leczniczej do tkanki z użyciem prądu elektrycznego;
 • magnetoterapii, czyli rodzaju rehabilitacji z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego.
Czy wiesz że:

nazwa guzki Heberdena pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Williama Heberdena, żyjącego w latach 1710- 1801?

Guzki Heberdena to twarde wyniosłości zlokalizowane w stawach międzypaliczkowych dalszych związane z występowaniem choroby zwyrodnieniowej. W istocie guzki Heberdena to narośla kostne (osteofity) powstające w wyniku niszczenia chrząstki stawowej i nieprawidłowej regeneracji tkanki kostnej. W związku z zajęciem stawów przez proces zwyrodnieniowy obecności guzków Heberdena mogą towarzyszyć objawy, takie jak: ból, sztywność, zmniejszenie ruchomości stawu oraz obrzęk. Leczenie choroby zwyrodnieniowej, polega na unikaniu czynności znacznie obciążających stawy, stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz rehabilitacji z wykorzystaniem wielu dostępnych metod poprawiających funkcjonowanie stawów.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.