[responsive_menu]

ITBS, czyli zespół pasma biodrowo – piszczelowego. Objawy, leczenie i ćwiczenia przy ITBS

Jedną z najczęstszych kontuzji, która dotyka biegaczy długodystansowych jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego. To właśnie z tego powodu inną spotykaną nazwą jest kolano biegacza. Nie jest to na szczęście groźna kontuzja, ale niezwykle uciążliwa. Bez odpowiedniego podejścia leczenie może trwać bez końca. Jak radzić sobie z tą przypadłością?

Co to jest ITBS, zespół pasma biodrowo-piszczelowego?

Ilio tibial band syndrome (ITBS), czyli pasmo biodrowo-piszczelowe jest długim ścięgnem rozciągającym się od miednicy, w dół wzdłuż bocznej powierzchni uda, przyczepiając się ostatecznie na zewnątrz piszczeli tuż poniżej kolana. Do jego funkcji należy stabilizacja kolana w wyproście, a także odwodzenie w stawie biodrowym.

Ryc. 1. Mięśnie zewnętrzne stawu biodrowego. Widoczne długie, biegnące wzdłuż uda pasmo biodrowo-piszczelowe (iliotibial tract).

Fizjologicznie pasmo to jest oddzielone od innych kostnych struktur kolana bogato unerwioną tkanką tłuszczową. Każde nadmierne napięcie na paśmie skutkuje zatem dociśnięciem tej tkanki do kości i wywołaniem szeregu objawów kolana biegacza. Do nadmiernego napięcia na paśmie predysponuje osłabienie mięśnia pośladkowego średniego, który jest głównym mięśniem stabilizującym miednicę w biegu. Jego pracę zastępuje wówczas pasmo biodrowo-piszczelowe.  Inną możliwą przyczyną jest szpotawe, bądź koślawe ustawienie kolan. Takie skrzywienie osi pracy stawu samo z siebie powoduje silne przyparcie pasma do drażnionej tkanki. Podobny skutek może powodować niesymetryczne ustawienie miednicy, wynikające np. z nierównej długości kończyn.

Objawy ITBS

14 letnie doświadczeniePonad milion osóbzaufało naszej diecieSprawdź dlaczego >
14 lat na rynkuZaufało namponad milion osóbSprawdź naszą dietę >

Głównym objawem zespołu pasma biodrowo-piszczelowego są dolegliwości bólowe przednio-bocznej okolicy stawu kolanowego. Ból pojawia się po określonym czasie biegu i nie ustępuje gdy bieg jest kontynuowany, dlatego odradza się jakiekolwiek próby „rozbiegania”. Po kilku-kilkunastu godzinach odpoczynku ból ustaje.  Ponadto ból może pojawiać się w czasie wchodzenia po schodach, gdy mocno aktywowany jest mięsień pośladkowy wielki. Czasem do bólu dołącza się uczucie pełności kolana i widoczny jego obrzęk. Świadczy to o toczącym się przewlekłym procesie zapalnym tkanek wokół kolana.

Zapamiętaj!

W przypadku biegaczy, którzy mają ITBS – do czasu wyleczenia wskazane jest zaprzestanie treningów biegowych i skupienie się na rehabilitacji.

Leczenie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego

Pierwszym i najważniejszym warunkiem skutecznego leczenia jest zaprzestanie treningów wywołujących ból, ewentualnie zmniejszenie ilości kilometrów do granicy odczuwania pierwszego bólu. Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe takie jak diklofenak w celu uśmierzenia bólu. Ponadto warto wdrożyć masaże lodem 3-4 razy dziennie przez pierwsze 2 tygodnie od wystąpienia dolegliwości.

Jeśli te proste zabiegi nie przynoszą poprawy konieczne mogą się okazać zabiegi fizykoterapeutyczne. Do najczęściej stosowanych w przypadku ITBS należą ultradźwięki wykorzystujące fale dźwiękowe niesłyszalne dla ludzkiego ucha prowadzące swego rodzaju mikromasaż tkanek oraz jonoforeza z użyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykorzystująca działanie pola elektrycznego. Dodatkowo zastosowanie znajduje kinesio-taping, czyli oklejanie mięśni specjalnymi taśmami, które wspomagają ich pracę. W przypadkach takich jak koślawienie czy szpotawienie kolan, konieczne może się okazać zastosowanie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych, które skorygują złe ustawienie kończyn.

Czy wiesz, że...

do pojawienia się ITBS może przyczynić się płaskostopie?

 

Ćwiczenia przy zespole pasma biodrowo-piszczelowego

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Ćwiczenia na pasmo biodrowo-piszczelowe powinny być prowadzone celem rehabilitacji, ale także prewencji powtórnego wystąpienia ITBS. Na początek należy się skupić na rozciąganiu pasma i jego masażu. W grę wchodzi także automasaż np. z użyciem rollera. Warto też popracować nad rozciąganiem mięśni czworogłowego uda i biodrowo-lędźwiowego, które są antagonistami pasma biodrowo-piszczelowego czyli odpowiadają za ruchy przeciwstawne.  Następnym krokiem jest wyrównanie dysbalansu mięśniowego i wzmacnianie mięśnia pośladkowego średniego np. z wykorzystaniem gum oporowych. Na tym etapie w doborze ćwiczeń może nam pomóc fizjoterapeuta.  

Dobrze prowadzona rehabilitacja zapewnia całkowite pozbycie się objawów ze strony pasma biodrowo-piszczelowego, jednak zaleca się systematyczne wykonywanie ćwiczeń z programu rehabilitacji w celu wyeliminowania ewentualnych nawrotów, bądź wystąpienia zespołu w drugim kolanie, co w przypadku tej jednostki nie jest rzadkością.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Loading...

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.