[responsive_menu]

Dyskopatia szyjna – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Schorzenia kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich. Dzieje się tak ze względu na występujący w ich przypadku ból i ograniczenie ruchomości tułowia i kończyn, ale także ze względu na związek ich występowania z pracą. Najczęściej wśród tych schorzeń występuje dyskopatia odcinka lędźwiowego, a w następnej kolejności dyskopatia szyjna [1].

Co to jest dyskopatia szyjna?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Dyskopatia oznacza patologiczny stan dysków międzykręgowych, czyli włóknistych, giętkich połączeń kręgów, które odpowiadają za ruchomość i ułożenie kręgosłupa. Epitet szyjna oznacza, że dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa składającego się z się 7 kręgów. Dyskopatia szyjna sama w sobie oznacza tylko nieprawidłowość dysków i może być bezobjawowa, lecz nieleczona postępuje i prędzej, czy później doprowadzi do wystąpienia charakterystycznych dolegliwości, czasem nawet tak tragicznych jak porażenie kończyn [1].

Dyskopatia szyjna – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Ze względu na ucisk na korzenie nerwowe i/lub rdzeń kręgowy dyskopatia szyjna może powodować następujące objawy:

  • ból karku;
  • ból barku;
  • ból ręki;
  • zaburzenia czucia kończyny górnej;
  • osłabienie mięśni kończyny górnej;
  • zaburzenie ruchów precyzyjnych palców;
  • napadowe migreny;
  • napadowe zawroty głowy;
  • w skrajnych przypadkach porażenie kończyny.

Ból powstały w wyniku dyskopatii może mieć charakter napadowy związany z wysiłkiem fizycznym lub konkretną pozycją ciała, albo przewlekły przy stałym ucisku i promieniować wzdłuż całej kończyny górnej. Najczęściej jest to ból kłujący lub piekący i raczej nie promieniuje do klatki piersiowej, lecz należy go różnicować z zawałem serca.

Dyskopatia szyjna – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Kręgosłup składa się z kości – kręgów, które zapewniają mu sztywność, utrzymują postawę ciała, ale przede wszystkim tworzą kostny tunel chroniący rdzeń kręgowy, czyli jego kanał. Kręgi łączą się ze sobą stawami i włóknistymi pierścieniami – dyskami, które kształtują krzywizny kręgosłupa i odpowiadają za jego elastyczność. W centrum dysków znajduje się galaretowata substancja – jądro miażdżyste, które wspomaga ich ruchomość. Niestety pod wpływem urazów i przeciążeń mechanicznych może dojść do pęknięcia włóknistych pierścieni dysków, a jądro miażdżyste jako przepuklina wpukla się wtedy do światła kanału kręgowego, w którym znajduje się rdzeń kręgowy i wychodzące z niego korzenie nerwowe będące początkiem prawie wszystkich nerwów w ciele człowieka. (Rysunek) Opisana powyżej przepuklina może uciskać struktury nerwowe wywołując opisane wcześniej objawy. Jeśli uszkodzi włókna (neurony) czuciowe, to spowoduje zaburzenia czucia i ból, jeśli będą to włókna ruchowe spowoduje osłabienie siły unerwianych mięśni, a nawet całkowite ich porażenie.

Czy wiesz że:

dyskopatia szyjna dotyka nawet 50-60% osób po 50 roku życia?

Przyczyną dyskopatii jest przeciążenie kręgosłupa, które może wystąpić w wyniku urazu, być związane z wiekiem i zużyciem się kręgosłupa o który się nie dbało lub być związane z pracą lub jakimś nietypowym wysiłkiem fizycznym. Choroba ta często dotyczy pracowników biurowych, którzy godzinami siedzą przed komputerem lub dokumentami pochylając głowy, a w takiej pozycji szyja jest obciążona nawet sześciokrotnie większym ciężarem, niż gdy jest wyprostowana. To tak, jakby trzymać w ręce młotek pionowo i poziomo, chociaż jego waga się nie zmienia, znacznie trudniej go utrzymać przez dłuższy czas w poziomie ze względu na przesunięcie punktu ciężkości [1].

Dyskopatia szyjna – leczenie

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania dyskopatii i objawów, co często z sobą nie współgra, np. osoby ze znacznymi zmianami mogą nie mieć żadnych manifestacji choroby i na odwrót. Przy bólu stosuje się tradycyjne leki przeciwbólowe, robi badanie obrazowe, np. rezonans magnetyczny i stosuje fizjoterapię. Bardzo ważna jest zmiana nawyków, tj. ergonomia pracy (wyprostowana szyja), odpowiednia pozycja przy biurku, itp.

Zapamiętaj:

Dyskopatia oznacza patologiczny stan dysków międzykręgowych, czyli włóknistych, giętkich połączeń kręgów, które odpowiadają za ruchomość i ułożenie kręgosłupa.

Zapobieganie postępowi zwyrodnienia dysków jest kluczowe w leczeniu. Jeśli zmiany sprawiają znaczny problem, np. przewlekły ból nie do zniesienia, pojawiają się deficyty neurologiczne, np. brak czucia w obrębie kończyny, osłabienie lub porażenie mięśni, albo zmiany zwyrodnieniowe są bardzo zaawansowane (nawet przy braku objawów), tj. nastąpiło znaczne zwężenie światła kanału kręgowego, to konieczne jest leczenie operacyjne [1].

Operacja dyskopatii szyjnej

Celem zabiegów neurochirurgicznych dyskopatii szyjnej jest jak najmniej inwazyjne usunięcie przepukliny, czyli uwypuklającego się jądra miażdżystego kręgów. Najczęściej jest to operacja z usunięciem całego patologicznie zmienionego dysku, w takiej sytuacji wszczepia się w jego miejsce stabilizujący implant szyjny. W innych, niezaawansowanych przypadkach można wykonać foraminotomię, czyli wybiórcze usunięcie samej przepukliny. Jeśli pacjent z jakichś przyczyn nie może przejść operacji lub uszkodzone nerwy objawiają się przewlekłym bólem opornym na leczenie, neurochirurg może wszczepić choremu elektrody stymulujące rdzeń kręgowy, które blokują sygnały bólowe [1].

Dyskopatia szyjna jako zwyrodnienie kręgosłupa jest jedną z chorób XXI wieku. Są to postępujące zmiany zwyrodnieniowe dysków wynikające najczęściej z nieprawidłowej postawy ciała, m.in. w pracy i przeciążenia szyi. Należy pamiętać o ergonomii pracy i monitorowaniu zmian, ponieważ znaczne zwężenie kanału rdzenia kręgowego, nawet bezobjawowe może doprowadzić do nagłego pogorszenia i porażenia kończyny. Ze względu na niewielkie możliwości regeneracyjne ośrodkowego układu nerwowego zmiany takie najczęściej są permanentne, dlatego dyskopatii szyjnej nie należy bagatelizować.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.