[responsive_menu]

Co to jest erytromelalgia? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Co robić gdy nasze palce nagle stają się czerwone, bolesne, piekące, gorące i obrzęknięte. Na pewno trzeba udać się do lekarza! Na pewno należy poszukać przyczyny. Nie wolno zapominać o rzadkich przyczynach tego fenomenu (erytromelalgii). Co wiemy o tym zjawisku?

Co to jest erytromelalgia?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Erytromelalgia to inaczej bolesny rumień kończyn lub choroba Mitchella. Polega na napadowym (nagłym) rozszerzeniu tętniczek i połączeń tętniczo-żylnych, czyli naczyń należących do tzw. mikrokrążenia (palce, małżowiny uszne, twarz). Czas trwania oraz ich częstość mogą się różnić u pacjentów. Mogą trwać od godziny do nawet paru miesięcy. Prowokować napady mogą różne czynniki związane z obciążeniem organizmu lub uczuleniami. Zjawisko wywołujące napad nazywane jest czynnikiem spustowym.
Przykłady czynników spustowych:

  • wysoka temperatura;
  • kofeina;
  • alkohol;
  • ucisk;
  • niektóre owoce np. melon.

Objawy erytromelalgii

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Jest to nagle pojawiające się nadmierne zaczerwienienie i ucieplenie kończyn. Najczęściej są to palce stóp. Towarzyszy temu silny, piekący ból i obrzęk. Zmiany bywają symetryczne i mogą występować również na małżowinach usznych (uszach) oraz twarzy. Jeśli przyczyną erytromelalgii są choroby, to napady mogą poprzedzać powrót lub zaostrzenie tej choroby.

Obraz należy do: Floor C. J. I. Moenen pochodzi z https://docplayer.nl/104751520-Diagnostiek-bij-polycytemie-en-trombocytose-floor-moenen-internist-hematoloog.html

Przyczyny erytromelalgii

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Erytromelalgia może być pierwotna lub wtórna. Termin pierwotna oznacza, że nieznana pozostaje przyczyna tego zaburzenia i nie udowodniono naukowo, żadnego związku z obecnymi chorobami pacjenta.

Czy wiesz że:

istnieją przesłanki, że skłonność do tego zaburzenia jest przekazywana w genach? W związku z tym, ważne może być dowiedzieć się, czy nasi rodzice nie mają/nie mieli podobnych problemów.

 

Przypuszcza się, że postać pierwotna  jest wynikiem zmian w układzie nerwowym i/lub zmian w mikrokrążeniu. Te postacie są związane z mutacjami w genie kodującym białko kanału sodowego. W wyniku tej mutacji, zaburzone jest przewodzenie sygnałów w nerwach kontrolujących światło (średnicę) naczyń. Gdy mówimy o wtórnej erytromelalgii, mamy na myśli, że współwystępuje z różnymi chorobami i jest z nimi związana.
Tymi chorobami mogą być:

  • nowotwory mieloproliferacyjne – białaczka związana z nadaktywnością szpiku przy produkcji czerwonych krwinek oraz nadpłytkowość samoistna. Pojawia się u 20% osób dotkniętych tymi chorobami. Rzadko występuje również z przewlekłą białaczką szpikową;
  • choroby układowe tkanki łącznej- np. toczeń, twardzina;
  • cukrzycy typu 1 i 2;
  • chorób układu nerwowego – np. stwardnienie rozsiane, rwa kulszowa;
  • zatorowość obwodowa zwłaszcza cholesterolowa (miażdżyca z hipercholesterolemią).

Zaburzenie może się pojawić również po niektórych lekach, wśród nich wymieniane są bromokryptyna, nifedypina, czy alkoloidy sporyszu. Niestety przyczyną mogą być również urazy zwłaszcza szyi i pleców.

Leczenie erytromelalgii

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Ulgę w dolegliwościach mogą zapewnić ochłodzenie oraz uniesienie kończyny. Należy przede wszystkim, nie stwarzać sytuacji kiedy napady mogą się pojawić. Terapia farmakologiczna powinna być indywidualnie dobrana dla pacjenta.

Zapamiętaj:

Erytromelalgia to przewlekłe zaburzenie, które wymaga leczenia objawowego.

Lekarz będzie próbował stosować różne leki, co wymaga cierpliwości i dyscypliny ze strony chorego. Leki będą dobierane na podstawie działania oraz skutków ubocznych. Można stosować leki blokujące kanał sodowy- przeciwpadaczkowe, a także leki uspokajające oraz przeciwdepresyjne. Podawać można również aspirynę małych dawkach. W przypadku silnego bólu zastosowanie znajdują dożylne wlewy nitroprusydku sodu, lidokainy lub prostaglandyny E1. Zaleca się również suplementację magnezu i cynku.

Erytromelalgia to przewlekłe zaburzenie, które wymaga leczenia objawowego. Może ono znacznie pogarszać jakość życia chorego. W diagnostyce muszą zostać wykluczone choroby z różnych dziedzin medycyny, z czym problem może mieć lekarz pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest erytromelalgia? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)