Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna i komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna to bardzo młoda i mało znana dziedzina fizjoterapii. Jest skierowana głównie do kobiet, ale mężczyźni też mogą korzystać z pomocy tych specjalistów. Kiedy warto z niej skorzystać? Czy są jakieś przeciwskazania?

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się zaburzeniami i ćwiczeniami mięśni miednicy mniejszej. Zajmuje się pomocą kobietom w każdym wieku. Można zgłosić się do takiego fizjoterapeuty z istniejącym problemem albo w ramach profilaktyki. Bardzo często do takiego fizjoterapeuty kobiety trafiają z polecenia ginekologa albo urolog. Pomimo tego, że jest to młoda dziedzina fizjoterapii, rozwija się ona bardzo szybko. Fizjoterapia uroginekologiczna również skierowania jest do mężczyzn.

Wskazania do fizjoterapii uroginekologicznej

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Najpopularniejszymi wskazaniami do fizjoterapii uroginekologicznej są:

 • nietrzymanie moczu,
 • nietrzymanie gazów/ stolca,
 • obniżenie narządów miednicy mniejszej,
 • bolesne miesiączki,
 • zespołów bólowych miednicy mniejszej,
 • przygotowanie do porodu,
 • bolesność krocza po porodzie,
 • praca z blizną po cesarskim cięciu,
 • fizjoterapia pooperacyjna-blizny pooperacyjne,
 • ból podczas i po erekcji,
 • ból podczas stosunku.

Fizjoterapia uroginekologiczna – przeciwwskazania

Każda wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się szczegółowym zebraniem wywiadu i zbadaniem pacjenta. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia i zabiegi do kondycji i stanu pacjenta. Do przeciwwskazań należą ciąża powikłana, cukrzyca ciążowa oraz skazy krwotoczne i niedokrwistość. Nie zalecana jest również fizjoterapia uroginekologiczna w pierwszym trymestrze ciąży. Natomiast każda pacjentka ciężarna przed wizytą na fizjoterapii powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Fizjoterapia w tym szczególnych czasie dla kobiety powinna być na początku skonsultowana z ginekologiem prowadzącym ciąże. Lekarz ginekolog może odradzić fizjoterapię z powodu ciąży zagrożonej albo powikłanej. Ciężarne zwracają się o pomoc fizjoterapeutów z powodu bólów kręgosłupa i dna miednicy, nietrzymania moczu oraz aby przygotować się do porodu. Odpowiednie przygotowanie mięśni dna miednicy do porodu pomoże kobiecie w samym porodzie, spowoduje, że będzie mniej bolesny i będzie sprawniejszy. Spowoduje również zmniejszenia ryzyka uszkodzenia tkanek podczas parcia, czyli drugiej fazy porodu. Oprócz ćwiczeń fizjoterapeuci chętnie nauczą ciężarne jak oddychać, aby ułatwić poród i się relaksować w okresie między kolejnymi parciami.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

Fizjoterapia po porodzie polega często na mobilizacji blizny po cesarskim cięciu albo nacięciu krocza. Odpowiednie ćwiczenia pomogą w precyzyjnym i niebolesnym zagojeniu się rany. Po porodzenie fizjoterapeuta pomaga również kobiecie w takich problemach jak nietrzymanie moczu, bolesne współżycie oraz zastoje mleka w piersi. Fizjoterapeuta zawsze holistycznie podchodzi do pacjentki i jej problemów zdrowotnych.

Zapamiętaj:

Jeżeli jesteś w ciąży, to przed udaniem się do fizjoterapeuty skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Fizjoterapia uroginekologiczna a nietrzymanie moczu

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Wiele kobiet, w różnym wieku zwraca się do fizjoterapeuty z powodu nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu może spowodowane być rozluźnieniem się mięśni dna miednicy z wiekiem, albo ich nadmiernym rozciągnięciem i aktywnością z powodu ciąży. U takich pacjentem fizjoterapeuci wprowadzają specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ćwiczenia te mają na celu odpowiednie rozluźnianie i aktywację mięśni. Bardzo ważne jest, aby specjalista dokładnie pokazał jak rozluźniać aktywowane mięśnie. Nadmiernie aktywowane mięśnie dna miednicy może tylko pogłębić ich patologiczne ułożenie i pracę. Warto jednak pamiętać, że fizjoterapia nie jest panaceum na wszystko. Nie każde nietrzymanie moczu można wyeliminować fizjoterapią. Ważna jest współpraca ginekologa, urologa i fizjoterapeuty.

Fizjoterapia uroginekologiczna – jak wygląda terapia?

Terapia rozpoczyna się zawsze szczegółowym wywiadem i rozmową z pacjentem. Fizjoterapeuta pyta o choroby przewlekłe, leki przyjmowane na stałe i inne obciążenia. Ważna jest również  informacja, czy pacjentka jest w ciąży albo w połogu. Na podstawie wywiadu, podstawowego badania i problemu, z jakim zgłosił się pacjent, fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia i zajęcia. Indywidualnie dobiera jest również ich częstotliwość i długość. Fizjoetarpeuta daje również zalecenia, jakie pacjent ma wykonywać w domu.

Czy wiesz że:

mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy?

Fizjoterapia uroginekologiczna a efekty

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, edukacji i samodzielnej pracy pacjentka można osiągnąć spektakularne efekty. Zależą one od indywidualnego podejścia pacjenta do terapii oraz problemu, z jakim się mierzy. Systematyczna praca i wytrwałość może zapewnić pożądany efekt założony na początku terapii.

Fizjoterapia uroginekologiczna pomimo tego, że jest dość młodą dziedziną fizjoterapii, staje się z dnia na dzień bardziej popularna. Pomaga wielu kobietom z nietrzymaniem moczu, bolesnymi stosunkami i pozwala przygotować się do porodu.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.