Mówiąc o typach osobowości, często padają takie terminy jak ekstrawersja i introwersja. Różnicują one osoby towarzyskie i aktywnie poszukujące kontaktów z innymi od tych wycofanych i preferujących samotność. Wiele osób, które dostrzegają w sobie cechy introwertyczne, martwi się, że nie są wystarczająco przebojowe i śmiałe. Czy jest dokładnie introwersja i czy bycie introwertykiem jest powodem do niepokoju?
Co to jest introwersja?
Pojęcie introwersji wprowadził do psychologii C.G. Jung, uczeń Freuda, chcąc określić w ten sposób typ osób, które są ukierunkowane na swoje subiektywne stany, emocje i procesy psychiczne. Nie oznacza to jednak, że myślą one jedynie o sobie. Introwertycy są często bardzo wrażliwi na innych ludzi, biorąc pod uwagę ich uczucia oraz punkt widzenia. Lubią oddawać się rozmyślaniom na różne tematy, analizują w swojej głowie rozmaite informacje i sytuacje. Preferują oni także przebywanie w samotności. Zbyt duża ilość bodźców może ich przytłaczać, dlatego cenią sobie ciszę i spokój. Przeciwieństwem introwersji jest ekstrawersja, czyli skupianie się na świecie zewnętrznym oraz poszukiwanie kontaktów z innymi ludźmi.
Czy introwersję się leczy?
Wiele osób z cechami introwerystycznymi może czuć się zagubionymi we współczesnym świecie, w którym liczy się pewność siebie i przebojowość. Osoby ekstrawertyczne są bardzo aktywne jeśli chodzi o życie towarzyskie, częściej i chętniej korzystają z social media. Może to wywoływać u introwertyków poczucie, że coś jest z nimi nie tak. Nie jest to prawdą. Tak naprawdę w społeczeństwie jest sporo introwertyków, ale na ogół nie przykuwają oni uwagi otoczenia tak skutecznie, jak ekstrawertycy.
Zapamiętaj: Pojęcie introwersji wprowadził do psychologii C.G. Jung, uczeń Freuda, chcąc określić w ten sposób typ osób, które są ukierunkowane na swoje subiektywne stany, emocje i procesy psychiczne.
Natężenie zachowań introwertycznych lub ekstrawertycznych wynika z osobowości, a także układu nerwowego. Jest to bardzo naturalne, że różnimy się w zakresie i nie ma żadnych powodów, by myśleć o leczeniu introwersji. Okazuje się, że u introwertyków kora mózgowa łatwiej ulega pobudzeniu, przez co szybciej męczy ich nadmiar bodźców. W związku z tym, potrzebują oni regularnie przebywać w ciszy i samotności, by “naładować” się na nowo.
Cechy introwertyka
Można spotkać się z przekonaniem, że introwersja to tak naprawdę nieśmiałość, a nawet fobia społeczna. To mit. Osoby introwertyczne mogą być towarzyskie i uwielbiać kontakt z ludźmi. Ich energia będzie jednak bardziej skierowana na ich świat wewnętrzny. Oddają się one marzeniom i rozmyślaniom, lubią analizować. Często są kreatywne i zajmują się dziedzinami artystycznymi. Lubią planować i cenią sobie dobrą organizację. Przebywanie w dużej grupie ludzi zwyczajnie ich męczy, dlatego też preferują ciszę i spokój.
Typy introwertyków
Introwertycy to duża i zróżnicowana grupa. Można jednak wyróżnić pewne ich typy.
- Typ społeczny. Lubi ludzi, ale preferuje socjalizację w niewielkich grupach. Dobrze czuje się w kontakcie z innymi osobami.
- Typ introspekcyjny. Ma dużo refleksji i przemyśleń, jest to typ myśliciela.
- Typ powściągliwy. Jest to osoba, która dokładnie musi przemyśleć, co chce powiedzieć lub jak się zachowa. Waży słowa. Cechuje ją brak spontaniczności.
- Typ lękowy. Osoba nieśmiała i pesymistycznie nastawiona, która ma wiele obaw dotyczących innych ludzi i świata.
Introwertyk w szkole
Dzieci z intowerycznymi cechami mogą być bardzo zainteresowane lekcjami, często dużo czytają i analizują materiał z zajęć, co przekłada się na dobre oceny. Niestety, z większym trudnem przychodzą im publiczne wystąpienia. Może być im ciężko zgłosić się na forum klasy, przez co tracą możliwość pochwalenia się swoją wiedzą. Introwertyczne dzieci mogą również czuć się przytłoczone przebojowością swoich koleżanek i kolegów, hałasem w czasie przerw czy zbyt dużą ilością pracy w grupie.
Introwertyk w pracy
Introwertyk w pracy może zasłynąć swoją kreatywnością i nieszablonowością myślenia. Jest on bardzo ostrożny, jeśli chodzi o kontakt z innymi ludźmi, analizuje swoje wypowiedzi, a jednocześnie jest dobrym i dokładnym słuchaczem, co ma wiele zalet. Aby jednak wydajnie pracować w głośnym, pełnym stresu, a także kontaktu z innymi ludźmi środowisku, potrzebuje on odpowiedniej dawki wypoczynku. Bardzo dobrze, jeśli może on pracować w oddzielnym pokoju bądź na stanowisku, które zapewnia mu przestrzeń i prywatność.
W jakich zawodach sprawdza się introwertyk?
Dzięki swojej kreatywności, introwertycy świetnie czują się w zawodach artystycznych. Duża wiedza, zamiłowanie do czytania książek, krytycyzm wobec różnych prawd i twierdzeń mogą zaowocować ciekawymi poszukiwaniami naukowymi i akademicką karierą. Ich analityczne zdolności oraz dokładność będą na wagę złota w takich profesjach jak np. księgowy, archiwista, architekt czy programista. Warto także pamiętać o tym, że introwertycy są świetnymi słuchaczami, przez co często wybierają zawody społeczne, takie jak pedagog, psycholog, lekarz czy pracownik opieki społecznej. Co ciekawe, badania pokazują, że introwertycy to wspaniały materiał na szefów. A to dlatego, że ostrożnie podejmują oni decyzje, potrafią słuchać pracowników i rozwiązywać konflikty.
Czy wiesz że: wyróżnia się również ambiwersję, czyli typ osobowości, w którym cechy introwertyczne i ekstrawertyczne są zrównoważone?
Introwersja to termin, który opisuje osoby skupiające się bardziej na swoim świecie wewnętrznym, niż tym zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że introwersja u poszczególnych osób ma różny stopień natężenia, nie zawsze rzucający się w oczy. Jest to pojęcie opisujące pewne tendencje i skłonność do kierowania energii na swoje uczucia i przemyślenia, co nie oznacza, że ekstrawertyk nie poświęca się refleksjom czy analizowaniu. W opisaniu siebie, jak i innych ludzi, warto wykraczać poza czarno-białe kategorie, jakimi są introwersja i ekstrawersja.