[responsive_menu]

Co to jest martwica kolana? Rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie. Czym grozi martwica kolana?

Martwica jako śmierć komórek, tkanek czy narządów najczęściej kojarzona jest z zawałem serca, w którym w wyniku niedokrwienia komórek dochodzi do obumarcia jego części. Jednak w medycynie termin martwicy może dotyczyć prawie każdego narządu – w tym także kości i tworzonych przez nie stawów. Co prawda nie stanowi to większego zagrożenia życia, jak przy zawale, jednak wciąż schorzenie to należy traktować bardzo poważnie. Czym jest martwica kolana i jak leczyć to schorzenie?

Co to jest martwica kolana?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

W dużym uproszczeniu kolano jest stawem utworzonym przez dwie sąsiadujące ze sobą kości – udową i piszczelową. Końcowe ich fragmenty zwane nasadami tworzą właściwe powierzchnie stawowe. Powierzchnie te są pokryte chrząstką, która zapobiega ścieraniu się kości, a także ułatwia ich ślizganie się względem siebie. Całość zamknięta jest we włóknistej torebce utrzymującej kości na miejscu i izolującej staw od otoczenia.

Ryc. 1. Staw kolanowy prawy. Widok od przodu (a) i od tyłu (b).

Zdarza się że w wyniku różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych dochodzi do obumierania części nasad kości, ich rozmiękania i deformacji powierzchni stawowych. W stawie kolanowym martwica w 75% przypadków występuje w nasadzie kości udowej. Do czynników tych zalicza się:

 • powtarzające się mikrourazy,
 • niedokrwienie segmentu nasady kości,
 • zaburzenia kostnienia u dzieci,
 • stosowanie niektórych leków (steroidy, chemioterapia),
 • alkoholizm i palenie papierosów,
 • anemia sierpowata,
 • choroba dekompresyjna (kesonowa),
 • czynniki genetyczne.

Objawy martwicy kolana

Przygotuj wyprawkę dla swojego dziecka już teraz - nie czekaj z tym na ostatnią chwilęAktualne promocje >

Objawy martwicy kolana są początkowo niewielkie, narastają stopniowo w miarę jej postępu. Pierwszy pojawia się nagły ból kolana, szczególnie silny przy obciążaniu kończyny, a ustępujący po wypoczynku. Ból może się objawiać także w nocy. Na późniejszym etapie towarzyszy mu obrzęk i uczucie pełności kolana. Dochodzi do osłabienia siły kończyny i zaniku mięśni. Przy wysokim stopniu zaawansowania może dojść nawet do zablokowania stawu. Nierzadko zdarza się że martwica obejmuje oba stawy kolanowe jednocześnie.

Przyczyny martwicy kolana

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Wśród głównych przyczyn martwicy kolana wymienia się:

 • urazy
 • przyjmowanie niektórych leków
 • choroby autoimmunologiczne
 • chemioterapia
 • spożywanie alkoholu
 • choroby dekompresyjne.
 • choroby krwi

Należy pamiętać, że podobnie jak z objawami, przyczyny martwicy kolana mogą być różne u każdego. Poprawną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz badań.

Rodzaje martwicy kolana

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kolana (OSD)

Oddzielająca martwica chrzęstno-kostna kolana, czyli tzw.OSD dotyczy głównie dzieci, choć zdarzają się sporadyczne przypadki dorosłych pacjentów. Dochodzi w niej do oddzielenia się martwiczej tkanki kostnej wraz z przylegającą do niej częścią chrząstki, prowadząc w sytuacji skrajnej do powstania chrzęstno-kostnego ciała wolnego w stawie. Ciało takie doprowadza do zablokowania stawu. W tym czasie pozbawiony chrząstki odsłonięty fragment kości ulega zwyrodnieniu.

Czy wiesz że:

OSD w 1/3 przypadków dotyczy obu stawów jednocześnie?

Idiopatyczna martwica stawu kolanowego

Idiopatyczna martwica kolana dotyka głównie kobiety po 60 roku życia. W wyniku postępujących zmian degeneracyjnych w strukturze kości dochodzi do złamania i zgniecenia części jej nasady, deformacji powierzchni stawowej i wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego.    

Leczenie martwicy kolana

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Jak wygląda leczenie martwicy kolana? Na wczesnym etapie i głównie u chorych młodocianych zalecane jest leczenie nieoperacyjne polegające na modyfikacji aktywności fizycznej na okres 6-8 tygodni uwzględniające odciążenie kolana oraz stosowanie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak ketoprofen czy diklofenak.

Zapamiętaj:

Nagły ból kolana ustępujący w spoczynku może świadczyć o toczącym się procesie obumierania wewnątrz samego stawu.

Leczenie operacyjne martwicy kolana jest wskazane u dorosłych, gdy leczenie nieoperacyjne nie przynosi rezultatu, a także w przypadku gdy mamy do czynienia z ciałami wolnymi w stawie. Polega ono na nawiercaniu zmiany w czasie artroskopii (oglądanie stawu od środka z pomocą mikrokamery wprowadzanej przez skórę) stawu kolanowego, oczyszczeniu stawu i usunięciu oraz ustabilizowaniu oddzielonych fragmentów chrzęstno-kostnych. Czasem konieczne jest autoprzeszczepienie części własnej chrząstki. W skrajnych przypadkach proponuje się pacjentom endoprotezę kolana.    

Czym grozi martwica kolana?

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom niepełnosprawnymDowiedz się więcej >

Martwica kolana może być początkiem rozwijania się poważniejszych chorób. Nie należy jej wiec bagatelizować, a jak najszybciej podjąć działania mające na celu usunięcie dolegliwości. Nieleczona martwica kolana może powodować poważniejsze problemy z poruszaniem się, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. W przypadku zdiagnozowania martwicy kolana, chory powinien pozostawać pod opieką ortopedy przez cały okres leczenia.

Nie każda martwica jest zagrożeniem życia jak w przypadku serca, czy mózgu. Nie należy jednak bagatelizować z pozoru błahych objawów, takich jak w przypadku martwicy kolana. Nieleczona może doprowadzić do stałego unieruchomienia stawu i trwałej niepełnosprawności. Niepokojące objawy zaobserwowane u dzieci należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem pediatrą lub ortopedą.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 16, średnia: 4,75
Co to jest martwica kolana? Rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie. Czym grozi martwica kolana?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.