Co to jest mizoginizm? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Mizoginizm to pojęcie, które oznacza nienawiść wobec kobiet. Nie jest to jednostka chorobowa, a raczej postawa, obfitująca w wiele zachowań, które są wymierzone w kobiety, zarówno na poziomie jednostkowym, jak i społecznym. Mizoginizm to powszechny problem, zwłaszcza jeśli przeanalizować poglądy filozofów na przestrzeni wieków, przekazy religijnie czy systemy prawne w wielu krajach. Elementy mizoginizmu wciąż są obecne także w kulturze zachodniej, która stawia na równość kobiet i mężczyzn.

Co to jest mizoginizm?

Mizoginizm to termin oznaczający pogardę, uprzedzenia, a czasem wręcz nienawiść wobec kobiet. Pojęcie często używane jest w socjologii, która zajmuje się badaniem tego zjawiska. Na ogół jest więc ono rozpatrywane na poziomie społecznym, choć nie tylko. Mizoginizm występuje u wielu jednostek, najczęściej mężczyzn, w rzadkich sytuacjach można zauważyć go również u samych kobiet. Postawa ta zakłada uprzywilejowanie mężczyzn oraz różną formę przemocy wobec kobiet. Jej przejawem mogą być zarówno pełne wrogości zachowania wobec kobiet ze strony jednego mężczyzny, jak i system społeczny, który kobiety dyskryminuje. Przykłady mizoginizmu można znaleźć w filozofii, mitologii czy religii. Obserwowana jest ona w każdych warunkach historycznych i kręgach kulturowych.

Jak rozpoznać mizoginizm? Objawy

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Mizoginizm może się przejawiać na wiele sposobów. Na poziomie społecznym jest to wykluczenie społeczne kobiet, przemoc domowa, zjawisko patriarchatu, uprzedmiotowienie seksualne, wrogość, dyskryminacja ze względu na płeć, kwestionowanie i ograniczanie praw obywatelskich kobiet. Na poziomie jednostkowym mizoginizm również ma wiele odcieni. Polega na krytykowaniu kobiet i głoszeniu poglądu o ich niższości, faworyzowaniu mężczyzn, manipulacji, braku szacunku wobec kobiet, który może polega na uszczypliwych komentarzach czy ignorowaniu ich. Mizoginizm może być także powodem zachowań agresywnych i przemocowych wobec kobiety, próby ograniczenia jej wolności czy decyzyjności, np. poprzez manipulację lub przemoc ekonomiczną.

Zapamiętaj:

Mizoginizm to termin oznaczający pewną postawę i określający zjawisko nienawiści wobec kobiet obserwowane w społeczeństwie.

Jakie są przyczyny mizoginizmu?

Mizoginizm to pojęcie, które można definiować na kilka sposobów i analizować na wielu płaszczyznach. Jego przyczyny są różnorakie, najczęściej wymienia się jednak:

  • wzorce kulturowe zakładające wyższość mężczyzn nad kobietami (patriarchat),
  • wzorce rodzinne, które uczą, że to mężczyzna ma władzę, a kobieta powinna mu być poddana,
  • antykobiecy przekaz kulturowy, obecny m.in. w filozofii, religii, literaturze czy w sztuce,
  • brak edukacji, która pozwoliłaby na krytyczne podejście do przejawów mizoginizmu.

Na poziomie jednostkowym można wskazać takie przyczyny, jak:

  • problemy w relacjach damsko-męskich, często wynikające z lęku przed kobietami,
  • złe doświadczenia z kobietami, np. despotyczna matka, porzucenie przez partnerkę, a nawet wspomnienia z dzieciństwa, jak wyśmiewanie i poniżanie ze strony koleżanek z klasy,
  • zazdrość, często motywowana niskim poczuciem własnej wartości, na ogół przejawia się ona wobec kobiet, które są pewne siebie i odniosły sukces,
  • zaburzenia psychiczne, w których dużą rolę odgrywają fobie, lęki czy urojenia.

Czy mizoginizm wymaga leczenia?

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Mizoginizm to termin oznaczający pewną postawę i określający zjawisko nienawiści wobec kobiet obserwowane w społeczeństwie. Nie jest to jednostka chorobowa, nawet jeśli sama mizoginia może być powiązana z zaburzeniem psychicznym. Słowo leczenie nie może być więc w tym kontekście traktowane dosłownie. Oddziaływania można prowadzić na dwóch poziomach: indywidualnym i społecznym.

Czy wiesz że:

istnieje także mizoandria, czyli nienawiść wobec mężczyzn?

Mizoginizm z łatwością zaobserwować można na poziomie społecznym. Przede wszystkim warto walczyć z nim poprzez edukację dzieci i młodzieży oraz uświadamianie społeczeństwa i budowanie w nim wrażliwości na ten problem. Ważne jest to, aby wrogość, brak szacunku i agresja wobec kobiet spotkały się z jednoznaczną dezaprobatą na poziomie prawnym i moralnym.

W przypadku jednostkowym najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia. Mężczyzna ma wówczas okazję, aby uświadomić sobie jakie przyczyny stoją za jego mizoginizmem, ma szansę także na modyfikację swoich postaw i zachowań. Pozwala to na “uzdrowienie” wielu relacji w jego życiu oraz poprawę ich jakości. Niestety, na ogół osoby o tego typu poglądach nie wyrażają chęci ich zmiany i nie mają motywacji, aby zmierzyć się ze swoim mizoginizmem. Nie chcą one także przyjąć do wiadomości, że ich zachowanie jest nieetyczne.

Mizoginizm to pojęcie, które mimo wielu przemian na poziomie społecznym, wciąż nie traci na swojej aktualności. Jego przejawy nie zawsze są proste do rozpoznania, mogą polegać np. na manipulacji czy zakamuflowanej dyskryminacji. Zdarza się także, że niektóre przekonania są tak silnie zakorzenione w mentalności ludzi (np. co widać przykładowo w powiedzeniu: „kiedy mąż żony nie bije, to w niej wątroba gnije”), że ciężko jest je podważyć. Do zmian warto i trzeba jednak dążyć.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest mizoginizm? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1.Jagool K., What Is Misogyny, [w:] Very Well Mind [online].  Dostępny w Internecie: http://www.verywellmind.com/what-is-misogyny-5076055 (11.08.2021).2.Mallet X., ‘Cultural misogyny’ and why men’s agression to women is so often expressed through sex, [w:] The Conversation [online]. Dostępny w Internecie: https://www.theconversation.com/cultural-misogyny-and-why-mens-aggression-to-women-is-so-often-expressed-through-sex-157680 (11.08.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.