[responsive_menu]

Co to jest opętanie? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Opętanie przez złego ducha to temat, który pojawia się w religiach, nauce i popkulturze. Zjawisko to jest wieloaspektowe i można rozpatrywać je na różnych płaszczyznach. W ujęciu psychiatrycznym jest to odmienny stan świadomości. Jak powstają i czym objawiają się zaburzenia transowe i opętaniowe? Czy można je leczyć?

Co to jest opętanie?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 obejmuje jednostkę diagnostyczną jaką są zaburzenia transowe i opętaniowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że człowiek czuje się zawładnięty przez ducha (bóstwo, diabła, demona) i częściowo lub całkowicie traci poczucie własnej tożsamości. W efekcie może on zachowywać się w niepokojący sposób, np. mówić obcym głosem, a nawet wypowiadać się w innych językach, wykonywać mimowolne ruchy czy wykazywać się dużą siłą.

Objawy opętania

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Objawy opętania są charakterystyczne i wywołują u obserwatorów zarówno przerażenie, jak i poczucie niezwykłości. W zależności od kontekstu kulturowego, mogą one być interpretowane w kategoriach religijnych. Najczęstsze symptomy to:

  • pojawienie się nowej osobowości, która ma postać ducha, diabła lub bóstwa,
  • aktywność motoryczna, np. szybkie i mimowolne ruchy lub paraliż,
  • zmiana ekspresji twarzy i ruchów,
  • omdlenia, utrata świadomości,
  • zaburzenia mowy, zmiana głosu, posługiwanie się obcymi językami,
  • zaburzenia pamięci,
  • pobudzenie emocjonalne,
  • bluźniercze myśli i obraźliwe słowa.

Warto także wspomnieć, że objawy nasilają się w kontekście bodźców o religijnym charakterze.

Przyczyny opętania

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Na powstawanie zaburzeń transowych oraz opętaniowych należy patrzeć wieloaspektowo. Znaczenie odgrywają czynniki społeczne, psychiczne, fizyczne i kulturowe. Bardzo ważne jest więc by poznać historię życia pacjenta – często przyczyna zaburzenia kryje się w jego dzieciństwie, doznanych traumach i trudnych doświadczeniach.

Czy wiesz że:

statystyki pokazują, że zaburzenia opętaniowe częściej występują u kobiet?

Mechanizm, jaki znajduje się u podłoża zaburzenia to dysocjacja. Oznacza ona utratę integracji (połączenia) między tożsamością, przeżyciami i ciałem. Osoba w wyniku traumy, wewnętrznych konfliktów czy nieakceptowanych części swojej tożsamości, wypiera trudne dla siebie emocje i treści do nieświadomości. Ponieważ ciężko jest się z nimi zmierzyć, przyjmują one postać ducha lub demona. Duże znaczenie ma tu podłoże kulturowe i religijne, które daje takiej osobie przestrzeń do manifestacji objawów opętania.

Psychoza czy opętanie?

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Część osób postrzega zaburzenia transowe i opętaniowe w kategoriach religijnych, wierząc, że są one wynikiem działania złego ducha. Opętanie to zjawisko, które pojawia się w wielu religiach, występowało także w wierzeniach pierwotnych – towarzyszy więc ludzkości od początku jej istnienia. Wytłumaczenia religijne przez wieki były próbą zrozumienia irracjonalnych i często przerażających objawów, a także sposobem przywracania poczucia sprawczości. Obecnie znaleźć można naukową literaturę opisującą mechanizmy zaburzenia transowego i opętaniowego – postać ducha jest w nich przedstawiana jako wyraz złożoności ludzkich procesów psychicznych.

Leczenie opętania

Leczenie zaburzeń transowych i opętaniowych opiera się głównie na psychoterapii, w wyniku której pacjent może dotrzeć do źródeł objawów, takich jak traumatyczne doświadczenia czy wewnętrzne konflikty. Terapia pozwala na zmierzenie się z problemami, a także umożliwia integrację na poziomie ciała, przeżyć i tożsamości. Jej celem jest także wypracowanie nowych i konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami. W wielu przypadkach pacjent może potrzebować wsparcia farmakologicznego, dzięki któremu objawy przestają być dokuczliwe, co umożliwia z kolei pracę terapeutyczną.

Zapamiętaj:

Na powstawanie zaburzeń transowych oraz opętaniowych należy patrzeć wieloaspektowo. Znaczenie odgrywają czynniki społeczne, psychiczne, fizyczne i kulturowe.

Zaburzenia transowe i opętianowe powstają w skutek mechanizmu dysocjacji. Ich przebieg może być gwałtowny i przerażający dla obserwatorów. Owocna psychoterapia pozwala jednak takiej osobie na zmierzenie się z własnymi “demonami” – trudnymi wspomnieniami czy problematycznymi aspektami swojej natury. Zrozumienie i akceptacja tych treści pozwala na głębsze dotarcie do istoty własnego “ja”.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest opętanie? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.