[responsive_menu]

Co to jest zespół kanału de Guyona? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Każdy z nas doświadczył kiedyś nieprzyjemnego uczucia mrowienia i drętwienia skóry. Są jednak schorzenia kiedy przykre dolegliwości czuciowe nawracają i dotyczą określonej okolicy ciała. Jedną z takich chorób stanowi zespół kanału Guyona, czyli neuropatia uciskowa nerwu łokciowego. Czym jest opisane schorzenie? U kogo może ono wystąpić?

Co to jest zespół kanału de Guyona?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

W XIX wieku francuski lekarz opisał przestrzeń, przez którą nerw łokciowy przechodzi z przedramienia na dłoń. Omawiana struktura została nazwana kanałem Guyona, a jej ściany stanowią kości nadgarstka (kość grochowata i haczyk kości haczykowatej) oraz troczek zginaczy (pasmo tkanki włóknistej pokrywające dłoniową część nadgarstka). Biegnący w kanale nerw łokciowy może zostać uciśnięty przez sąsiednie struktury anatomiczne, co prowadzi do upośledzenia jego funkcji i rozwoju zespołu chorobowego, nazywanego zespołem kanału Guyona.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grant_1962_84.png. Kolorem czerwonym zaznaczono obszar unerwiony przez nerw łokciowy. 

Zespół kanału de Guyona – objawy

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie 🙂

Nerw łokciowy jest nerwem pochodzącym ze splotu ramiennego, którego funkcję stanowi przewodzenie bodźców czuciowych (dotyku, temperatury, bólu) do mózgu oraz unerwienie ruchowe niektórych z mięśni nadgarstka. W zależności od tego, w którym miejscu dojdzie do ucisku na nerw łokciowy objawy mogą się różnić. W przypadku zespołu kanału Guyona dochodzi do wystąpienia dolegliwości takich jak:

  • parestezje (przykre doznania mrowienia, pieczenia, drętwienia) z zakresu dłoniowej powierzchni skóry pokrywającej palec IV i V (serdeczny i mały);
  • ból i osłabienie mięśni unerwianych przez nerw łokciowy;
  • zachowanie prawidłowego czucia na grzbietowej stronie ręki (gałąź zaopatrująca tę okolicę odchodzi od nerwu wcześniej, więc nie jest uciskana w kanale Guyona i jej funkcja jest zachowana).

Rozpoznanie zespołu kanału Guyona stwierdza lekarz na podstawie badania neurologicznego i ewentualnych badań dodatkowych. Należy pamiętać, że występowanie wyżej opisanych objawów może być spowodowane przez inne schorzenia z zakresu układu nerwowego.

Zespół kanału de Guyona – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Biegnący w kanale Guyona nerw łokciowy może być uciskany przez sąsiednie struktury, takie jak: tętnica łokciowa, dodatkowy mięsień (mięsień dłoniowy krótki) lub tkankę łączną. Do innych przyczyn ucisku wywieranego na nerw łokciowy należą:

  • gangliony (torbiele galaretowate pochewek ścięgnistych, powstające w wyniku nawracających urazów, przewlekłych stanów zapalnych);
  • tętniak i zakrzepica tętnicy łokciowej;
  • oparzenia;
  • złamanie haczyka kości haczykowatej nadgarstka;
  • nawykowe opieranie powierzchni bocznej nadgarstka o kierownicę roweru;
  • uraz podczas zderzenia samochodem, gdy kierujący trzyma dłonie na kierownicy.

Za najczęstsze przyczyny spośród wymienionych uważa się gangliony oraz nawracające urazy. Niestety, częstość występowania zespołu Guyona nie została dokładnie określona ze względu na brak przeprowadzonych badań.

Zespół kanału de Guyona – leczenie

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja
Zapamiętaj:

Rozpoznanie zespołu kanału Guyona stwierdza lekarz na podstawie badania neurologicznego i ewentualnych badań dodatkowych.

Leczenie zespołu kanału Guyona polega na zwolnieniu ucisku wywieranego na nerw łokciowy. Postępowanie z wyboru stanowi zabieg operacyjny polegający na uwolnieniu uciśniętego nerwu, co zwykle prowadzi do ustąpienia dolegliwości oraz zapobiega postępującemu zanikowi mięśni, których unerwienie jest upośledzone w związku z patologicznym oporem wywieranym na nerw. Jedynie przypadki pochodzenia urazowego można leczyć zachowawczo (nieoperacyjnie), stosując leki zmniejszające obrzęk i stan zapalny.

Czy wiesz że:

nazwa kanału Guyona pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza Felixa Guyon, który opisał tę strukturę anatomiczną?

Zespół kanału Guyona jest jedną z neuropatii uciskowych nerwów obwodowych, czyli schorzeń związanych z patologicznym oporem wywołanym na nerwy obwodowego układu nerwowego. W związku z uciskiem fragmentu nerwu łokciowego biegnącego w ograniczonej przestrzeni, nazywanej kanałem Guyona, dochodzi do rozwoju dolegliwości takich jak: parestezje i zaburzenia funkcji mięśni nadgarstka. Przyczyną schorzenia mogą być nieprawidłowe struktury leżące w sąsiedztwie nerwu, takie jak ganglion (torbiel galaretowata), czy tętniak tętnicy łokciowej, a także urazy i oparzenia tej okolicy. Leczenie choroby polega na operacyjnym uwolnieniu uciśniętego nerwu łokciowego.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.