Wraz z upływem lat, tkanki budujące organizm człowieka ulegają stopniowemu niszczeniu. Prowadzi to do upośledzenia czynności poszczególnych narządów całego ludzkiego ciała. Podobnym procesom ulegają struktury anatomiczne, których zadaniem jest odbieranie bodźców z otaczającego środowiska. Należy do nich również narząd słuchu. Czym jest głuchota starcza?
Czym jest głuchota starcza?
Głuchota starcza to upośledzenie odbierania dźwięków. Spowodowana jest różnego rodzaju zmianami dotyczącymi ucha wewnętrznego, którego struktury odpowiedzialne są za zmianę bodźca dźwiękowego w impuls nerwowy, przekazywany następnie przez włókna nerwowe do mózgu. Rzadziej wywołane jest przez procesy zachodzące w uchu zewnętrznym i środkowym, a związane ze starzeniem się organizmu. Na głuchotę starczą cierpią najczęściej osoby powyżej 60 roku życia. Kobiety zapadają na nią rzadziej, niż mężczyźni.
Objawy głuchoty starczej
Upośledzenie funkcji narządu słuchu może nastręczyć wielu trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Zakupy w sklepie, poruszanie się po ruchliwej ulicy, czy rozmowa z innymi osobami mogą stać się uciążliwe dla osoby niedosłyszącej. Warto więc, znać objawy mogące świadczyć o początku głuchoty starczej. Do symptomów tej jednostki chorobowej należą:
- stopniowe obustronne pogorszenie słuchu,
- upośledzenie rozumienia mowy postronnych osób,
- problemy z lokalizacją źródła dźwięku,
- zaburzenia dotyczące rozpoznawania dźwięków,
- uporczywe uczucie szumu w uszach,
- zawroty głowy.
Przyczyny głuchoty starczej
Źródła głuchoty starczej według lekarzy specjalistów należy upatrywać w zmianach anatomicznych występujących u osób starszych dotyczących ucha zewnętrznego, środkowego, a w największym stopniu wewnętrznego. Zmiany te wynikają z procesów degeneracyjnych, czyli niszczenia tkanek wraz ze starzeniem się organizmu ludzkiego dotyczącego powyższych struktur. Ucho zewnętrzne odpowiada za wychwytywanie i wzmacnianie fal dźwiękowych oraz kierowanie ich na powierzchnię błony bębenkowej. W tym odcinku ludzkiego ucha przyczyną rozwoju niedosłuchu może być poszerzenie przewodu słuchowego zewnętrznego na skutek ścieńczenia jego skóry.
Czy wiesz że: około 8% ludzi w wieku 65-75 lat cierpi na głuchotę starczą?
Kolejnymi elementami ucha są jego część środkowa i wewnętrzna, odpowiedzialne za zmianę bodźca dźwiękowego w impuls nerwowy, przekazywany następnie przez włókna nerwowe do mózgu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć w tych odcinkach błony bębenkowej, która może ulec pogrubieniu, poprzez odkładanie się złogów wapnia. Jej powierzchnia może również ulec pofałdowaniu lub pęknięciu. Jednak za najważniejszą przyczynę głuchoty starczej,uznaje się zanik komórek słuchowych znajdujących się w uchu wewnętrznym.
Do przyśpieszenia powyższych zmian zwyrodnieniowych mogą doprowadzić poniższe przyczyny:
- dieta ze zbyt dużą zawartością tłuszczy nasyconych prowadząca do podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
- palenie tytoniu,
- cukrzyca,
- schorzenia nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- urazy głowy,
- leki, na przykład niektóre antybiotyki i diuretyki pętlowe,
- zakażenia szczególnie dotyczące narządu słuchu,
- stres psychiczny i fizyczny wynikający, na przykład z przebywania w środowisku o dużym natężeniu dźwięku.
Leczenie głuchoty starczej
Prawidłowe odbieranie dźwięków przez człowieka jest istotne w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie głuchoty starczej ma za zadanie poprawę orientacji słuchowej osób dotkniętych tym schorzeniem.
Zapamiętaj: Do wystąpienia głuchoty starczej predysponują cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu oraz hałas.
W zaawansowanym niedosłuchu, stosuje się odpowiednio dopasowane aparaty słuchowe. Niekiedy uzyskanie poprawy słuchu wymaga operacji chirurgicznej na narządzie słuchu. Istotnym czynnikiem w terapii i ograniczającym dalsze pogorszenie słuchu jest leczenie schorzeń sprzyjających dalszemu rozwojowi niedosłuchu. Należą do nich: cukrzyca, schorzenia nerek, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metabolizmu tłuszczów.
Czy głuchocie starczej można zapobiec?
Ryzyko wystąpienia głuchoty starczej można ograniczyć poprzez odpowiednie odżywianie się, unikanie przebywania w środowisku o znacznym natężeniu hałasu, redukcję narażenia na dym tytoniowy. Duże znaczenia ma stosowanie się do zaleceń lekarzy dotyczących leczenia cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego u osób dotkniętych tymi schorzeniami. Osoby starsze powinny być zabezpieczone przed możliwością wystąpienia urazów głowy, na przykład poprzez stosowanie balkoników wspomagających chodzenie.
Głuchota starcza to problem w dalszym ciągu bagatelizowany. Rozumienie mowy innych osób oraz odpowiednie interpretowanie dźwięków, podnosi standard życia i poprawia jego jakość. Pozwala na lepsze przeżywanie procesów starzenia, ułatwia codzienne funkcjonowanie i rozwijanie swoich zainteresowań. Dlatego, tak ważne jest dbanie o narząd słuchu.