[responsive_menu]

Czym jest hiperandrogenizm? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zaburzenia hormonalne są częstą przyczyną niepłodności i rozpoczynania z tego powodu diagnostyki ginekologicznej, jak i endokrynologicznej. Głównymi hormonami żeńskimi są estrogeny, zaś u mężczyzn przeważają androgeny. Jednym z częstych zaburzeń hormonalnych jest hiperandrogenizm. Problem nadmiaru tak zwanych męskich hormonów płciowych dotyczy nie tylko kobiet, może on być przyczyną objawów klinicznych także u pacjentów płci męskiej.

Czym jest hiperandrogenizm?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Hiperandrogenizm to zespół objawów klinicznych, który wynika z podwyższonego stężenia aktywnych androgenów. Androgeny to hormony typowe dla mężczyzn, jednak w mniejszych ilościach występują one także w organizmie kobiet.

Zapamiętaj:

U chłopców hiperandrogenizm objawia się powiększeniem narządów płciowych i przyrostem masy ciała, głównie masy mięśniowej.

Do androgenów należą: testosteron, DHEA-S (siarczan dehydroepiandrostendionu), DHEA (dehydroepiandrostendion), a także AD (androstendion). Przyczyny tego schorzenia mogą dotyczyć jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej, a także mogą wynikać z przyjmowanych leków.

Objawy hiperandrogenizmu

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Kliniczna manifestacja hiperandrogenizmu zależy od wieku, jak i płci pacjenta.

Klasyczne objawy tego schorzenia to:

  •  hirsutyzm – czyli obecność nieprawidłowego, nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet. Jest to najczęstszy objaw hiperandrogenizmu. Takie owłosienie pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, wewnętrznych powierzchniach ud, czyli w tak zwanych miejscach androgenowrażliwych. Hirsutyzm ocenia się w codziennej praktyce za pomocą skali Ferrimana-Gallweya;
  • łysienie typu męskiego – 5α-dihydrotestosteron, który w przebiegu hiperandrogenizmu jest podwyższony, powoduje wypadanie włosów owłosionej skóry głowy. Łysienie typu męskiego objawia się utratą włosów na szczycie głowy i w kątach skroniowych;
  • trądzik – androgeny stymulują gruczoły łojowe, łój zaś sprzyja kolonizacji skóry przez Propionibacterium acnes, co sprzyja powstawaniu trądziku;
  • w okresie pokwitania u dziewczynek możemy mieć do czynienia z pierwotnym lub częściej wtórnym brakiem miesiączki, u kobiet obserwujemy zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia owulacji i problemy z płodnością.

Znaczne podwyższenie androgenów w organizmie kobiety może prowadzić do wystąpienia wirylizacji, która objawia się powiększeniem łechtaczki, rozwojem tkanki mięśniowej typu męskiego oraz obniżeniem głosu.

Przyczyny hiperandrogenizmu

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Przyczyny hiperandrogenizmu mogą wynikać ze schorzeń jajników. Najczęstszą przyczyną u kobiet jest zespół policystycznych jajników. Zespół ten występuje u 4-12% kobiet w wieku rozrodczym. W PCOS stwierdza się zwiększoną syntezę androgenów pochodzenia jajnikowego, co przyczynia się do objawów hiperandrogenizmu. Zespół ten objawia się ponadto otyłością, zaburzeniami miesiączkowania, problemami z zajściem w ciążę i skłonnością do rozwoju cukrzycy. Inną przyczyną hiperandrogenizmu może być guz jajnika wydzielający androgeny, do których należy ziarniszczak.

Przyczynami hiperandrogenizmu mogą być także choroby nadnerczy:

  • guzy nadnerczy produkujące androgeny;
  • wrodzony przerost nadnerczy – genetyczna choroba, polegająca na niedoborze enzymów biorących udział w syntezie kortyzolu. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernej syntezy androgenów nadnerczowych;
  • choroba Cushinga – wynika z obecności gruczolaka przedniego płata przysadki, który produkuje hormon ACTH. Pod wpływem tego hormonu dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów nadnerczowych, w tym androgenów.

Leczenie hiperandrogenizmu

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Typowo u kobiet stosuje się dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną, a jeśli takie leczenie nie przynosi rezultatów – wskazane staje się dołączenie leku antyandrogenowego.

Czy wiesz że:

przyczyną hiperandrogenizmu mogą być także leki: steroidy anaboliczne, kwas walproinowy, a także środki antykoncepcyjne zawierające androgenny progestagen?

Do leków antyandrogenowych stosowanych w przebiegu zespołu policystycznych jajników należy między innymi octan cyproteronu, spironolakton, czy drospirenon. Warto zauważyć, że leki te są przeciwwskazane w ciąży. Jeśli przyczyną choroby jest guz nadnerczy lub jajnika, to konieczne jest leczenie chirurgiczne. W przypadku wrodzonego przerostu nadnerczy stosowane są sterydy i leki antyandrogenowe. Jeśli wysoki poziom wynika z działania niepożądanego leków, to zaleca się odstawienie leku.

Hiperandrogenizm u mężczyzn

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jak unikać chemicznych dodatków?Dowiedz się więcej >

U chłopców hiperandrogenizm objawia się powiększeniem narządów płciowych i przyrostem masy ciała, głównie masy mięśniowej. Mimo początkowego przyspieszenia wzrastania, ostateczny wzrost jest jednak niski. Wynika to z przedwczesnej mineralizacji chrząstek nasadowych. Możemy obserwować także przyspieszone, przedwczesne dojrzewanie płciowe. U mężczyzn możemy mieć do czynienia z zaburzeniami spermatogenezy, a co za tym idzie z zaburzeniami płodności.

Hiperandrogenizm, jak każde zaburzenie hormonalne – wymaga wyjaśnienia jego przyczyny, dlatego jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy związane z zaburzeniami hormonalnymi, to warto udać się na konsultację do lekarza endokrynologa lub ginekologa. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym wcześniej będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie i zmniejszyć dolegliwości związane z tym schorzeniem. Szczególnie ważna jest diagnostyka i leczenie hiperandrogenizmu u dzieci, gdyż zaburzenia hormonalne w tym okresie są częstą przyczyną nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Czym jest hiperandrogenizm? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.