Laryngologia jest jedną ze specjalizacji zajmujących się schorzeniami narządów w obrębie głowy i szyi. Zaliczamy do nich uszy, nos, gardło oraz krtań. Zakres schorzeń laryngologicznych jest szeroki, a laryngolog może pracować zarówno w poradni i przyjmować chorych, jak i na oddziale oraz przeprowadzać operacje.
Czym zajmuje się laryngolog?
Podobnie, jak w przypadku lekarzy innych specjalności, laryngolog jest wyposażony w wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych jak i specjalistyczną dotyczącą chorób laryngologicznych. Choć jest jak najbardziej kompetentny aby leczyć błahe, z punktu widzenia ich powikłań, jednostki chorobowe jak zapalenie gardła, to sensem specjalizacji jest prowadzenie chorych onkologicznych, z powikłaniami, czy też poważnymi zaburzeniami słuchu itd.
Do schorzeń, którymi zajmują się laryngolodzy zaliczamy:
- zapalenia ucha środkowego, gardła, krtani,
- nowotwory gardła, nosa, zatok, krtani,
- zapalenie migdałków, przerost migdałków,
- nieżyt nosa,
- urazy nosa, zatok przynosowych
- ciała obce w obrębie górnych dróg oddechowych,
Czy do laryngologa trzeba mieć skierowanie?
Tak, do laryngologa trzeba posiadać skierowanie w przypadku wizyty w ramach publicznej ochrony zdrowia. W przypadku wizyty prywatnej takie skierowanie nie jest potrzebne. Jak już wspomniano, sensem specjalizacji jest pomoc lekarzom pierwszego kontaktu w leczeniu schorzeń, których terapia wymaga szczegółowej, specjalistycznej wiedzy.
Skierowania nie potrzebują następujące grupy pacjentów:
- kombatanci i osoby represjonowane,
- zakażeni HIV (nie jest wymagane skierowanie do poradni chorób zakaźnych),
- chorzy na gruźlicę (nie jest wymagane skierowanie do poradni leczenia gruźlicy),
- osoby uzależnione od alkoholu lub środków psychoaktywnych (brak wymogu skierowania do poradni leczenia uzależnień).
Skierowanie jest ważne do chwili ustania przyczyny jego wystawienia. W przypadku kolejnej wizyty u specjalisty, jeżeli jest ona kontynuacją poprzedniego leczenia, kolejne skierowanie także nie jest potrzebne.
Jak wygląda wizyta u laryngologa?
Wizyta u laryngologa wygląda tak samo jak u każdego innego lekarza. Przeprowadza on wywiad, w którym zadaje ogólne pytania dotyczące stanu zdrowia oraz bardziej szczegółowe, ukierunkowane na konkretne choroby laryngologiczne. Bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem, podstawą trafnej diagnozy jest szczerość ze strony pacjenta oraz dobre poznanie jego problemu.
Zapamiętaj: Laryngolog to lekarz, który specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób ucha, nosa, krtani, a także gardła.
Następnie lekarz przeprowadza badanie lekarskie w potrzebnym według niego zakresie, może je uzupełnić o bardziej szczegółowe badania laryngologiczne, w zależności od danej jednostki chorobowej. W zdecydowanej większości przypadków pozwala to na ustalenie diagnozy i ustalenie planu ewentualnego leczenia, gdyby było ono konieczne.
Kiedy udać się do laryngologa?
Z całą pewnością wizyta u laryngologa jest konieczna w przypadku posiadania skierowania do niego. Do niepokojących objawów mogących sugerować potrzebę wizyty u laryngologa zaliczamy: przewlekły ból gardła, pogorszenie słuchu, nawracające zapalenia ucha oraz inne. Tym niemniej za każdym razem to lekarz wypisujący skierowanie decyduje o takiej potrzebie.
Nie zawsze jest to lekarz pierwszego kontaktu. Może to być też inny specjalista chcący konsultacji laryngologicznej dotyczącej przebiegu leczonej przez niego choroby. Dla przykładu, zespół Alporta, będący chorobą genetyczną, objawia się objawami okulistycznymi, ze strony nerek oraz upośledzeniem słuchu. Logicznym jest, że aby prowadzić takich pacjentów wymagana jest współpraca lekarzy różnych specjalizacji.
Czy wiesz że: istnieją dwie specjalizacje, otorynolaryngologia i otorynolaryngologia dziecięca?
Koszt wizyty u laryngologa pozostaje bardzo zróżnicowany i uzależniony jest od kilku kwestii. Z pewnością cena ta będzie niższa na terenach wiejskich oraz wyższa w miastach co związane jest z szeregiem kwestii m.in. kosztami wynajmu gabinetu, kosztami życia itp. Logicznym jest też to, iż cena uzależniona jest od stopnia popularności danego lekarza. W przypadku obleganych laryngologów ceny te mogą być wyższe. Należy zaznaczyć, że wizyta u specjalisty z dziedziny laryngologii należy do świadczeń gwarantowanych przez NFZ, a więc wizyta publiczna jest bezpłatna.
Podsumowując, otolaryngologia jest jedną z wielu specjalizacji lekarskich. Istnieją dwie specjalizacje, laryngologia oraz laryngologia dziecięca. Zajmuje się chorobami głowy i szyi a dokładniej gardła, krtani, nosa oraz uszu. Specjaliści w dziedzinie laryngologii wyszkoleni są do leczenia całego przekroju chorób tych narządów, zaczynając od zapaleń, a skończywszy na nowotworach. W przypadku wizyty publicznej, potrzebne jest skierowanie do laryngologa.