[responsive_menu]

Zapalenie ślinianki podżuchwowej – objawy, leczenie

Ślinianka podżuchwowa należy do dużych, parzystych gruczołów ślinowych. Zapalenia ślinianki podżuchwowej dzielimy na ostre i przewlekłe. Szybko wdrożone leczenie w ostrym zapaleniu ślinianki powoduje ustąpienie dolegliwości. W przypadku długotrwałego obrzmienia wskazane jest leczenie chirurgiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Zapalenie ślinianki podżuchwowej

Ślinianki (czyli gruczoły ślinowe), to gruczoły wydzielania zewnętrznego, wytwarzające ślinę – bezbarwną i zwykle lekko spienioną ciecz, biorącą udział w formowaniu kęsa pokarmowego. Zawiera ona enzym – amylazę, który uaktywnia się podczas trawienia cukrów i posiada substancje hamujące rozwój drobnoustrojów (m.in. interferon, lizozym).

Gruczoły ślinowe dzielimy na:

  • Parzyste duże gruczoły ślinowe:
    • ślinianki przyuszne
    • ślinianki podżuchwowe
    • Ślinianki podjęzykowe

Rys. 1 Położenie ślinianek [1]

  • Małe gruczoły ślinowe – występują w formie licznych rozsianych grudek w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, nie posiadają przewodów wyprowadzających. Wśród nich wyróżniamy: gruczoły językowe boczne i tylne, migdałkowe, podniebienne, wargowe, policzkowe, trzonowe, językowe tylne Ebnera.

Ślinianka podżuchwowa jest usytuowana pod boczną częścią żuchwy. Waży od 7 do 16 gramów. Przewód wyprowadzający ślinianki podżuchwowej (Whartona) uchodzi w okolicy dna jamy ustnej, bocznie od wędzidełka języka.

Zapalenia ślinianek dzielimy na ostre i przewlekłe.

Ostre zapalenie ślinianek jest to stan zapalny gruczołu ślinowego, który rozwija się szybko (w czasie kilku-kilkunastu godzin) u osoby, która dotychczas nie cierpiała na tę chorobę. Taka infekcja najczęściej spowodowana jest przez bakterie, wstecznie dostające się z jamy ustnej do miąższu gruczołu, przy zmniejszonej ilości wydzielanej śliny lub w kamicy przewodu wyprowadzającego. Do czynników ryzyka należy także: starszy wiek, odwodnienie, zła higiena jamy ustnej, radioterapia nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła oraz cukrzyca.

Czy wiesz, że...

w przypadku długotrwałego obrzmienia wskazane jest leczenie chirurgiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych ?

Bakteryjne ostre zapalenie ślinianek najczęściej jest wywoływane przez mieszaną florę bakteryjną i obejmuje gronkowce, paciorkowce hemolizujące oraz Escherichia coli. Często – w około 30–40% przypadków – spotyka się także bakterie beztlenowe: Bacteroides, Peptostreptococcus, fusobakterie. Do powikłań nieleczonego zapalenia ślinianek zaliczamy ropień ślinianki.

Przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych, inaczej guz Kuttnera, jest to utrzymujące się zapalne powiększenie ślinianek podjęzykowych z naciekiem kości i chrząstek oraz zagęszczeniem tkanek. Przyczyną najprawdopodobniej jest choroba immunologiczna, rzadziej występuje jako przewlekła infekcja gruczołu przy zwężeniu przewodu wyprowadzającego. Przeważnie cierpią na nią osoby w średnim wieku.

Objawy zapalenia ślinianki podżuchwowej

14 letnie doświadczeniePonad milion osóbzaufało naszej diecieSprawdź dlaczego >
14 lat na rynkuZaufało namponad milion osóbSprawdź naszą dietę >

Ostre bakteryjne zapalenie ślinianki podżuchwowej występuje z jednostronnym, bolesnym obrzmieniem gruczołu, zwykle z zaczerwienieniem skóry. Objawy narastają dość szybko, co powoduje że chory na ogół wcześnie zgłasza się do lekarza. Wśród objawów ogólnych stwierdzamy: złe samopoczucie, stan podgorączkowy, brak apetytu, zaburzenia smaku. Niekiedy chorzy podają także smak ropy w jamie ustnej.

Przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych najczęściej występuje z bezbolesnym obrzękiem ślinianki.

Leczenie zapalenia ślinianki podżuchwowej

Leczenie ostrego bakteryjnego zapalenia ślinianki polega na stosowaniu antybiotykoterapii ogólnej, najlepiej na podstawie wyniku posiewu ropnej treści z przewodu wyprowadzającego. Dodatkowo podaje się także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadkach o gwałtownym przebiegu ze znacznym obrzękiem ślinianki, uzasadnione może być podanie glikokortykosteroidów doustnie, co szybko przynosi ulgę w dolegliwościach. Ważne jest nawodnienie, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym oraz u małych dzieci.

Ropień ślinianki wymaga drenażu przez nakłucie lub nacięcie. Procedurę wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, w warunkach sali operacyjnej. W przypadku rozpoznania kamicy przewodu wyprowadzającego często możliwe jest jego usunięcie w znieczuleniu miejscowym, co przynosi szybką ulgę w dolegliwościach. Diagnostyką i leczeniem zapaleń ślinianek zajmują się lekarze otorynolaryngolodzy.

Zapamiętaj!

Do czynników ryzyka należy także: starszy wiek, odwodnienie, zła higiena jamy ustnej, radioterapia nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła oraz cukrzyca.

Prawidłowe i wcześnie wdrożone leczenie ostrego zapalenia ślinianki prowadzi do szybkiego ustania dolegliwości. Zwykle 10-dniowa antybiotykoterapia skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego gruczołu. Ropień, oprócz opracowania chirurgicznego, wymaga dłuższego leczenia i może pozostawić bliznę skórną oraz trwałe powiększenie ślinianki.

Terapia przewlekłego zapalenia ślinianek podżuchwowych obejmuje środki ślinopędne i przeciwzapalne. Środki te wzmagają wydzielanie śliny, a najłatwiej dostępne to: cytryna lub sok z cytryny, kwaśne cukierki niezawierające cukru oraz guma bez cukru.

Każdy niesprecyzowany, bezbolesny, długotrwały obrzęk gruczołu ślinowego jest wskazaniem do jego wycięcia w celu wykluczenia nowotworu złośliwego. Rokowania po usunięciu zmienionego gruczołu i wykluczeniu zmian nowotworowych są dobre.

Każdy zauważony obrzęk ślinianki czy asymetria szyi i twarzy powinien nas skłonić do wizyty u lekarza.

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 9, średnia: 4,33
Loading...

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.