Ślinianka podżuchwowa należy do dużych, parzystych gruczołów ślinowych. Zapalenia ślinianki podżuchwowej dzielimy na ostre i przewlekłe. Szybko wdrożone leczenie w ostrym zapaleniu ślinianki powoduje ustąpienie dolegliwości. W przypadku długotrwałego obrzmienia wskazane jest leczenie chirurgiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych. Co pomaga na ból ślinianek podżuchwowych?
Zapalenie ślinianki podżuchwowej
Ślinianki (czyli gruczoły ślinowe), to gruczoły wydzielania zewnętrznego, wytwarzające ślinę – bezbarwną i zwykle lekko spienioną ciecz, biorącą udział w formowaniu kęsa pokarmowego. Zawiera ona enzym – amylazę, który uaktywnia się podczas trawienia cukrów i posiada substancje hamujące rozwój drobnoustrojów (m.in. interferon, lizozym).
Gruczoły ślinowe dzielimy na:
- Parzyste duże gruczoły ślinowe:
- ślinianki przyuszne
- ślinianki podżuchwowe
- Ślinianki podjęzykowe
Rys. 1 Położenie ślinianek [1]
- Małe gruczoły ślinowe – występują w formie licznych rozsianych grudek w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, nie posiadają przewodów wyprowadzających. Wśród nich wyróżniamy: gruczoły językowe boczne i tylne, migdałkowe, podniebienne, wargowe, policzkowe, trzonowe, językowe tylne Ebnera.
Ślinianka podżuchwowa jest usytuowana pod boczną częścią żuchwy. Waży od 7 do 16 gramów. Przewód wyprowadzający ślinianki podżuchwowej (Whartona) uchodzi w okolicy dna jamy ustnej, bocznie od wędzidełka języka.
Zapalenia ślinianek dzielimy na ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie ślinianek jest to stan zapalny gruczołu ślinowego, który rozwija się szybko (w czasie kilku-kilkunastu godzin) u osoby, która dotychczas nie cierpiała na tę chorobę. Taka infekcja najczęściej spowodowana jest przez bakterie, wstecznie dostające się z jamy ustnej do miąższu gruczołu, przy zmniejszonej ilości wydzielanej śliny lub w kamicy przewodu wyprowadzającego. Do czynników ryzyka należy także: starszy wiek, odwodnienie, zła higiena jamy ustnej, radioterapia nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła oraz cukrzyca.
Czy wiesz że: w przypadku długotrwałego obrzmienia wskazane jest leczenie chirurgiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych ?
Bakteryjne ostre zapalenie ślinianek najczęściej jest wywoływane przez mieszaną florę bakteryjną i obejmuje gronkowce, paciorkowce hemolizujące oraz Escherichia coli. Często – w około 30–40% przypadków – spotyka się także bakterie beztlenowe: Bacteroides, Peptostreptococcus, fusobakterie. Do powikłań nieleczonego zapalenia ślinianek zaliczamy ropień ślinianki.
Przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych, inaczej guz Kuttnera, jest to utrzymujące się zapalne powiększenie ślinianek podjęzykowych z naciekiem kości i chrząstek oraz zagęszczeniem tkanek. Przyczyną najprawdopodobniej jest choroba immunologiczna, rzadziej występuje jako przewlekła infekcja gruczołu przy zwężeniu przewodu wyprowadzającego. Przeważnie cierpią na nią osoby w średnim wieku.
Objawy zapalenia ślinianki podżuchwowej
Ostre bakteryjne zapalenie ślinianki podżuchwowej występuje z jednostronnym, bolesnym obrzmieniem gruczołu, zwykle z zaczerwienieniem skóry. Objawy narastają dość szybko, co powoduje że chory na ogół wcześnie zgłasza się do lekarza. Wśród objawów ogólnych stwierdzamy: złe samopoczucie, stan podgorączkowy, brak apetytu, zaburzenia smaku. Niekiedy chorzy podają także smak ropy w jamie ustnej Przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych najczęściej występuje z bezbolesnym obrzękiem ślinianki. Jak złagodzić ból ślinianek podżuchwowych?
Leczenie zapalenia ślinianki podżuchwowej
Leczenie ostrego bakteryjnego zapalenia ślinianki polega na stosowaniu antybiotykoterapii ogólnej, najlepiej na podstawie wyniku posiewu ropnej treści z przewodu wyprowadzającego. Dodatkowo podaje się także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadkach o gwałtownym przebiegu ze znacznym obrzękiem ślinianki, uzasadnione może być podanie glikokortykosteroidów doustnie, co szybko przynosi ulgę w dolegliwościach. Ważne jest nawodnienie, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym oraz u małych dzieci. Ropień ślinianki wymaga drenażu przez nakłucie lub nacięcie. Procedurę wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, w warunkach sali operacyjnej. W przypadku rozpoznania kamicy przewodu wyprowadzającego często możliwe jest jego usunięcie w znieczuleniu miejscowym, co przynosi szybką ulgę w dolegliwościach. Diagnostyką i leczeniem zapaleń ślinianek zajmują się lekarze otorynolaryngolodzy.
Zapamiętaj: Do czynników ryzyka należy także: starszy wiek, odwodnienie, zła higiena jamy ustnej, radioterapia nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła oraz cukrzyca.
Prawidłowe i wcześnie wdrożone leczenie ostrego zapalenia ślinianki prowadzi do szybkiego ustania dolegliwości. Zwykle 10-dniowa antybiotykoterapia skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego gruczołu. Ropień, oprócz opracowania chirurgicznego, wymaga dłuższego leczenia i może pozostawić bliznę skórną oraz trwałe powiększenie ślinianki. Terapia przewlekłego zapalenia ślinianek podżuchwowych obejmuje środki ślinopędne i przeciwzapalne. Środki te wzmagają wydzielanie śliny, a najłatwiej dostępne to: cytryna lub sok z cytryny, kwaśne cukierki niezawierające cukru oraz guma bez cukru. Każdy niesprecyzowany, bezbolesny, długotrwały obrzęk gruczołu ślinowego jest wskazaniem do jego wycięcia w celu wykluczenia nowotworu złośliwego. Rokowania po usunięciu zmienionego gruczołu i wykluczeniu zmian nowotworowych są dobre. Każdy zauważony obrzęk ślinianki czy asymetria szyi i twarzy powinien nas skłonić do wizyty u lekarza.
Mam potworny ból ślinianki podżuchwowej. Odwiedziłam wielu lekarzy. Moja choroba trwa już dziewięć lat i sięga apogeum. Nie wiem do kogo się zwrócić, gdzie szukać pomocy. Zaczęło się od palenia papierosów. Miałam problem z przesuszonymi błonami śluzowymi po chorobie i zapaliłam papierosa. Poczułam dziwny ból w szyi. Potem nie paliłam parę dni i znów zaczęłam palić i ból się powtórzył i tak nie mogłam rzucić nałogu i sytuacja się powtarzała przez trzy miesiące rzucałam fajki. Ból pozostał bardzo silny. Myślałam że to węzły chłonne mnie bolą, choć radiolog przy pierwszym usg mi mówił że mam ślinianki powiększone. Węzły też miałam troszkę powiększone. Po trzech latach ból uspokoił się, ale momentami odczuwałam jakby. Potem zauważyłem że ból mi się nasilał po zjedzeniu bezy cukrowej czyli dużej ilości ok cukru. Dwa lata temu zjadłam sporo konfitury i dostałam strasznego bólu, który trwa do dzisiaj i pogarsza mi się mimo że unikam już słodyczy. Ból nie daje mi żyć, a lekarze zbywają mnie. Rok temu rezonans wyszedł ok. Teraz robiłam usg, ślinianki nie powiększone. Sjorgen też wykluczony. Ale jest fatalnie, nie mam siły żyć nie wiem co robić dalej, skoro lekarze nic nie wiedzą.