[responsive_menu]

Zapalenie ślinianki podżuchwowej – objawy, leczenie

Ślinianka podżuchwowa należy do dużych, parzystych gruczołów ślinowych. Zapalenia ślinianki podżuchwowej dzielimy na ostre i przewlekłe. Szybko wdrożone leczenie w ostrym zapaleniu ślinianki powoduje ustąpienie dolegliwości. W przypadku długotrwałego obrzmienia wskazane jest leczenie chirurgiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Zapalenie ślinianki podżuchwowej

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Ślinianki (czyli gruczoły ślinowe), to gruczoły wydzielania zewnętrznego, wytwarzające ślinę – bezbarwną i zwykle lekko spienioną ciecz, biorącą udział w formowaniu kęsa pokarmowego. Zawiera ona enzym – amylazę, który uaktywnia się podczas trawienia cukrów i posiada substancje hamujące rozwój drobnoustrojów (m.in. interferon, lizozym).

Gruczoły ślinowe dzielimy na:

  • Parzyste duże gruczoły ślinowe:
    • ślinianki przyuszne
    • ślinianki podżuchwowe
    • Ślinianki podjęzykowe

Rys. 1 Położenie ślinianek [1]

  • Małe gruczoły ślinowe – występują w formie licznych rozsianych grudek w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, nie posiadają przewodów wyprowadzających. Wśród nich wyróżniamy: gruczoły językowe boczne i tylne, migdałkowe, podniebienne, wargowe, policzkowe, trzonowe, językowe tylne Ebnera.

Ślinianka podżuchwowa jest usytuowana pod boczną częścią żuchwy. Waży od 7 do 16 gramów. Przewód wyprowadzający ślinianki podżuchwowej (Whartona) uchodzi w okolicy dna jamy ustnej, bocznie od wędzidełka języka.

Zapalenia ślinianek dzielimy na ostre i przewlekłe.

Ostre zapalenie ślinianek jest to stan zapalny gruczołu ślinowego, który rozwija się szybko (w czasie kilku-kilkunastu godzin) u osoby, która dotychczas nie cierpiała na tę chorobę. Taka infekcja najczęściej spowodowana jest przez bakterie, wstecznie dostające się z jamy ustnej do miąższu gruczołu, przy zmniejszonej ilości wydzielanej śliny lub w kamicy przewodu wyprowadzającego. Do czynników ryzyka należy także: starszy wiek, odwodnienie, zła higiena jamy ustnej, radioterapia nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła oraz cukrzyca.

Czy wiesz że:

w przypadku długotrwałego obrzmienia wskazane jest leczenie chirurgiczne w celu wykluczenia zmian nowotworowych ?

Bakteryjne ostre zapalenie ślinianek najczęściej jest wywoływane przez mieszaną florę bakteryjną i obejmuje gronkowce, paciorkowce hemolizujące oraz Escherichia coli. Często – w około 30–40% przypadków – spotyka się także bakterie beztlenowe: Bacteroides, Peptostreptococcus, fusobakterie. Do powikłań nieleczonego zapalenia ślinianek zaliczamy ropień ślinianki.

Przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych, inaczej guz Kuttnera, jest to utrzymujące się zapalne powiększenie ślinianek podjęzykowych z naciekiem kości i chrząstek oraz zagęszczeniem tkanek. Przyczyną najprawdopodobniej jest choroba immunologiczna, rzadziej występuje jako przewlekła infekcja gruczołu przy zwężeniu przewodu wyprowadzającego. Przeważnie cierpią na nią osoby w średnim wieku.

Objawy zapalenia ślinianki podżuchwowej

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Ostre bakteryjne zapalenie ślinianki podżuchwowej występuje z jednostronnym, bolesnym obrzmieniem gruczołu, zwykle z zaczerwienieniem skóry. Objawy narastają dość szybko, co powoduje że chory na ogół wcześnie zgłasza się do lekarza. Wśród objawów ogólnych stwierdzamy: złe samopoczucie, stan podgorączkowy, brak apetytu, zaburzenia smaku. Niekiedy chorzy podają także smak ropy w jamie ustnej.

Przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych najczęściej występuje z bezbolesnym obrzękiem ślinianki.

Leczenie zapalenia ślinianki podżuchwowej

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Leczenie ostrego bakteryjnego zapalenia ślinianki polega na stosowaniu antybiotykoterapii ogólnej, najlepiej na podstawie wyniku posiewu ropnej treści z przewodu wyprowadzającego. Dodatkowo podaje się także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadkach o gwałtownym przebiegu ze znacznym obrzękiem ślinianki, uzasadnione może być podanie glikokortykosteroidów doustnie, co szybko przynosi ulgę w dolegliwościach. Ważne jest nawodnienie, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym oraz u małych dzieci.

Ropień ślinianki wymaga drenażu przez nakłucie lub nacięcie. Procedurę wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, w warunkach sali operacyjnej. W przypadku rozpoznania kamicy przewodu wyprowadzającego często możliwe jest jego usunięcie w znieczuleniu miejscowym, co przynosi szybką ulgę w dolegliwościach. Diagnostyką i leczeniem zapaleń ślinianek zajmują się lekarze otorynolaryngolodzy.

Zapamiętaj:

Do czynników ryzyka należy także: starszy wiek, odwodnienie, zła higiena jamy ustnej, radioterapia nowotworów jamy ustnej i części ustnej gardła oraz cukrzyca.

Prawidłowe i wcześnie wdrożone leczenie ostrego zapalenia ślinianki prowadzi do szybkiego ustania dolegliwości. Zwykle 10-dniowa antybiotykoterapia skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego gruczołu. Ropień, oprócz opracowania chirurgicznego, wymaga dłuższego leczenia i może pozostawić bliznę skórną oraz trwałe powiększenie ślinianki.

Terapia przewlekłego zapalenia ślinianek podżuchwowych obejmuje środki ślinopędne i przeciwzapalne. Środki te wzmagają wydzielanie śliny, a najłatwiej dostępne to: cytryna lub sok z cytryny, kwaśne cukierki niezawierające cukru oraz guma bez cukru.

Każdy niesprecyzowany, bezbolesny, długotrwały obrzęk gruczołu ślinowego jest wskazaniem do jego wycięcia w celu wykluczenia nowotworu złośliwego. Rokowania po usunięciu zmienionego gruczołu i wykluczeniu zmian nowotworowych są dobre.

Każdy zauważony obrzęk ślinianki czy asymetria szyi i twarzy powinien nas skłonić do wizyty u lekarza.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Objawy zapalenia ślinianki podżuchwowej

Ostre bakteryjne zapalenie ślinianki podżuchwowej występuje z jednostronnym, bolesnym obrzmieniem gruczołu, zwykle z zaczerwienieniem skóry

Ile trwa antybiotykoterapia przy zapaleniu ślinianki podżuchwowej?

ok 10 dni

Przyczyny zapalenia ślinianek

Infekcyjne i bakteryjne. Czynnikami predysponującymi do rozwoju zapalenia ślinianek jest zły stan ogólny pacjenta, zła higiena jamy ustnej, ubytki próchnicowe, niedostateczna produkcja śliny, niedobory odpornościowe, choroby nerek, cukrzyca itp

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 19, średnia: 4,68
Zapalenie ślinianki podżuchwowej – objawy, leczenie

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.