[responsive_menu]

MERS – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

MERS, czyli bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej to choroba opisana po raz pierwszy zaledwie kilka lat temu. Narażeni są na nią mieszkańcy i turyści przebywający w krajach leżących na styku dwóch kontynentów: Azji i Afryki. Co jest przyczyną zachorowania oraz jakie są objawy MERS?

Co to jest MERS?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy z rodziny Coronaviridae. Zakażenie wywołuje ciężkie objawy ze strony układu oddechowego. Dla około 35 osób na 100 przypadków zachorowań infekcja kończy się śmiercią. Z zasadami zapobiegania zachorowaniu na MERS powinny zaznajomić się osoby wybierające się do następujących krajów:

 • Arabia Saudyjska,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 • Oman,
 • Katar,
 • Iran,
 • Bahrajn,
 • Jordania,
 • Kuwejt,
 • Liban,
 • Egipt,
 • Jemen.

MERS – objawy

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Choroby wirusowe zazwyczaj objawiają się w wieloraki sposób. W tym przypadku nie jest inaczej. Wirus może spowodować:

 • gorączkę,
 • kaszel,
 • duszność,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśni i stawów,
 • bóle brzucha,
 • wymioty i biegunkę.
Zapamiętaj:

 Nie ma skutecznego leku, ani szczepionki przeciwko tej chorobie zakaźnej. Podstawą profilaktyki jest higiena rąk i posiłków. 

 

Zdarzają się osoby, które przechodzą zachorowanie bezobjawowo lub tylko z symptomami zakażenia górnych dróg oddechowych. Jednak u niektórych chorych może wystąpić ciężkie zapalenie płuc lub ostra niewydolność oddechowa, co w części przypadków doprowadza do zgonu. Szczególnie narażeni na ostry przebieg infekcji wirusowej są ludzie dotknięci schorzeniami przewlekłymi: chorobami serca, astmą, cukrzycą, niewydolnością nerek. Do grupy tej zaliczamy kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Zaleca się zazwyczaj zrezygnowanie z wyjazdu w rejony występowania choroby.

MERS – przyczyny

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Przyczyną choroby jest zakażenie wirusem z rodziny Coronaviridae. W warunkach naturalnych jest rozpowszechniony wśród wielbłądów jednogarbnych. Człowiek może zarazić się wirusem drogą pokarmową poprzez spożycie nieodpowiednio gotowanego mięsa i mleka wielbłądów oraz poprzez styczność z kałem, moczem i śliną zwierzęcia. stnieje możliwość przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka. Szczególne narażone są osoby, które mają bliski kontakt z chorym. Zalicza się do nich rodzinę i służbę zdrowia. Wirus wnika do organizmu postronnej osoby, podobnie jak w przypadku zakażenia odzwierzęcego: drogą kontaktu z kałem, moczem, śliną lub krwią osoby zainfekowanej.

Czy wiesz że:

MERS to Midle East respiratory syndrome – w tłumaczeniu na język polski to nazwa bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej?

Biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się patogenu, osobom przebywającym na terenie Bliskiego Wschodu zaleca się ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i dzikimi oraz ich wydalinami. W szczególności dotyczy to wielbłądów. W przypadku konieczności pracy z wielbłądami należy stosować: fartuch, rękawice, maskę na twarz oraz często myć ręce z użyciem wody i mydła. Należy stosować zasady higieny osobistej ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, takie jak zakrywanie nosa i ust chusteczką jednorazową w czasie kaszlu i kichania. Należy zwracać uwagę na jakość spożywanych potraw. Produkty pochodzenia zwierzęcego powinny zostać poddane właściwej obróbce termicznej przed ich spożyciem: pasteryzacji, gotowaniu, pieczeniu lub smażeniu.

MERS – leczenie

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Nie odkryto jeszcze skutecznej szczepionki chroniącej przed zapadnięciem na bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej. Co więcej nie ma skutecznego leku przeciwko wirusowi wywołującemu tę chorobę. Istnieją jedynie leki spowalniające jej przebieg i przez to polepszające rokowanie chorych. Należą do nich między innymi: interferon α, interferon β, rybawiryna. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do reguł zapobiegających zapadnięciu na MERS.

Proste czynności, takie jak umycie rąk przed posiłkami czy dbanie o jakość spożywanych dań mogą nas ustrzec przed wieloma schorzeniami. Szczególnego znaczenia te nawyki nabierają w przypadku groźnych chorób zakaźnych.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.