[responsive_menu]

Guzki dojarek – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Choroby zawodowe spowodowane są występowaniem czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Na pylicę płuc częściej chorują górnicy. Osoby używające głosu w pracy np. nauczyciele, narażeni się na występowanie guzków śpiewaczych w obrębie narządu głosu. Grupy zawodowe pracujące ze zwierzętami również częściej manifestują pewne schorzenia. Do chorób zawodowych odzwierzęcych można zaliczyć guzki dojarek.

Co to są guzki dojarek?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Guzki dojarek są zmianami skórnymi występującymi na palcach rąk. Choroba jest wywoływana przez wirusa z rodziny Pokswirusów. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z krowami. Na zachorowanie najbardziej narażone są określone grupy zawodowe: osoby zajmujące się dojeniem oraz weterynarze.

Objawy guzków dojarek

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Okres inkubacji wirusa (okres, w którym wirus jest obecny w organizmie człowieka, ale nie daje jeszcze objawów) wynosi od 5-14 dni.

Zapamiętaj:

Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby mające częsty kontakt z bydłem: dojące krowy oraz weterynarze.

Po tym czasie na skórze rąk – przede wszystkim palców – pojawiają się małe, czerwone, wypukłe plamki. W ich miejscu rozwijają się typowe zmiany – twarde, kopulaste guzki, wielkości 1-2 cm, o sinoczerwonej barwie, z charakterystycznym zagłębieniem w środku. Z czasem wykwity te zostają pokryte mocno przylegającym strupem. Wokół zmian obecny jest rumień. Pacjent nie odczuwa bólu. Zmianom skórnym nie towarzyszą objawy ogólne. Guzki dojarek znikają samoistnie po 4-6 tygodniach bez pozostawienia blizn.

Przyczyny guzków dojarek

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby mające częsty kontakt z bydłem: dojące krowy oraz weterynarze. Do transmisji wirusa najczęściej dochodzi podczas dotykania wymion, a także badania cieląt. Patogen może być obecny w obrębie owrzodzeń zlokalizowanych na śluzówkach młodych krów. Dotychczas nie opisano transmisji wirusa z człowieka na człowieka.

Rozpoznanie guzków dojarek

Szukasz książki o zdrowiu - chcesz się dowiedzieć więcej o danej chorobie lub przypadłości?Sprawdź ofertę >

Rozpoznanie stawia się najczęściej na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego choroby. Niezwykle istotny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz powinien w nim uwzględnić pytania na temat wykonywanego zawodu, a także kontaktu ze zwierzętami. Symptomy choroby są bardzo typowe – zmiany skórne lokalizują się na palcach rąk, mają swoisty wygląd, nie towarzyszą im objawy ogólne oraz ból. Jeśli wywiad chorobowy nie jest jednoznaczny należy przeprowadzić diagnostykę różnicową. Przede wszystkim powinno się wykluczyć ziarniniaka naczyniowego. W tym celu wskazane jest wykonanie biopsji skóry (pobranie zmiany skórnej do badania pod mikroskopem).

Leczenie guzków dojarek

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Choroba nie wymaga leczenia przyczynowego. Zmiany skórne ustępują samoistnie bez pozostawienia blizn po 4-6 tygodniach. Nie ma również potrzeby łagodzenia objawów klinicznych. Niekiedy może dojść do nadkażenia bakteryjnego zmian. Wówczas konieczne jest włączenie antybiotykoterapii.

Czy wiesz że:

wirus wywołujący guzki dojarek należy do tej samej rodziny, co wirus ospy prawdziwej, który został całkowicie wyeliminowany i nie zagraża już człowiekowi?

Aby zapobiec pojawieniu się guzków dojarek na skórze rąk, należy każdorazowo doić oraz badać krowy w rękawiczkach. Choć wydaje się, że jest to choroba, która dotyczy ściśle określonych grup zawodowych, zawsze należy pamiętać, aby przekazać lekarzowi, jak najwięcej informacji, które pozwolą mu postawić prawidłową diagnozę. Świadomość występowania pewnych chorób pozwoli nam również uchronić się przed niechcianym zakażeniem. Guzków dojarek można np. nabawić się podczas wyjazdu na agroturystykę.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 4, średnia: 5,00
Guzki dojarek – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.