Młody jęczmień na odchudzanie – efekty. Jak stosować młody jęczmień?

młody jęczmień właściwości jak stosować?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się preparaty, w skład których wchodzi młody jęczmień. Jest on składnikiem doustnych suplementów w postaci tabletek czy kapsułek, ale także granulatów oraz soków do picia. Przez niektórych pacjentów traktowany jest jako panaceum na wszystkie dolegliwości, począwszy od detoksykacji organizmu, a kończąc na leczeniu cukrzycy. Czy jest to zasadne? Jakie substancje odpowiadają za jego działanie i jaki wpływ wywiera na organizm człowieka?

Młody jęczmień (łac. hordeum vulgare) wzbudza zainteresowanie wielu pacjentów ze względu na bogatą zawartość związków biologicznie czynnych. Sproszkowany sok z pędów rośliny można już dostać w większości hipermarketów. W kulturze azjatyckiej stosowany jest od dawna jako dodatek do potraw, aby zwiększyć ich wartość odżywczą.

Młody jęczmień – skład i zastosowanie

Wśród pierwiastków występujących w dużej ilości w młodym jęczmieniu można wymienić: potas, wapń, magnez oraz żelazo, a także mangan i chrom. Ma również wysoką zawartość biotyny i kwasu foliowego, poprawiającego parametry włosów i paznokci, witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B6, a także witaminy C, E oraz beta karoten. Zawiera także wysokiej jakości białko roślinne oraz chlorofil. Młody jęczmień jest również bogatym źródłem wielu enzymów obniżających stężenie wolnych rodników, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa oraz oksydaza cytochromowa. Nadają one roślinie właściwości antyoksydacyjnych. Dzięki zdolności do neutralizacji wolnych rodników roślina jest wykorzystywana w dietach odchudzających oraz ma właściwości oczyszczające.

Czy wiesz że:

młody jęczmień jest produktem bezglutenowym?

Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz żelaza młody jęczmień wspiera funkcje układu krwiotwórczego dając substraty do produkcji erytrocytów, a tym samym zabezpieczając organizm przed rozwojem anemii. Surowiec charakteryzuje również wysokie stężenie witaminy K oraz wapnia, co korzystnie wpływa na przebieg procesu krzepnięcia. Pozytywny wpływ na układ krążenia może również w przyszłości zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób pochodzenia sercowo-naczyniowego, między innymi zawału, udaru czy miażdżycy.

Ze względu na zasadowy charakter liści młodego jęczmienia uczestniczy on w regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania diet o dużej zawartości białka, w których szansa zakwaszenia organizmu rośnie. Dodatkowo kwaśne pH płynów ustrojowych może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, nadciśnienia czy nawet cukrzycy i objawiać się przemęczeniem i osłabieniem organizmu. Młody jęczmień, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym obniża ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wynikających ze stosowania diety odchudzającej. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pomaga także w poprawie funkcji układu pokarmowego, między innymi w leczeniu zaparć, a także wspomaga regularny cykl wypróżnień i odchudzanie.

Zapamiętaj:

Młody jęczmień stanowi cenne źródło błonnika, dzięki czemu dobrze wpływa na pracę jelit.

Wśród licznych funkcji młodego jęczmienia można wymienić także działanie odtruwające, immunostymulujące. Substancją odpowiedzialną za takie działanie jest chlorofil naturalny barwnik roślinny o właściwościach przeciwzapalnych, dezynfekujących oraz detoksykacyjnych. Dzięki temu młody jęczmień może być stosowany także zewnętrznie w leczeniu ropni, owrzodzeń czy obrzęków. Sokiem z młodego jęczmienia należy nasączyć gazę i przykładać do miejsc objętych stanem zapalnym. Nie należy stosować tej metody na otwarte lub pooperacyjne rany, wymagające dezynfekcji. Terapia powinna trwać około tygodnia, w zależności od rany. W przypadku pogorszenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Młody jęczmień jest rośliną znaną ze swoich właściwości hipoglikemicznych. Jest zalecany w terapii wspomagającej leczenie cukrzycy. Korzystnie wpływa na obniżenie wahań poziomu cukru we krwi. Swoje działanie zawdzięcza między innymi wysokiemu stężeniu mukopolisacharydów, które zmniejszają wchłanianie cukru w przewodzie pokarmowym, a także pierwiastkom: cynkowi i manganowi, które uczestniczą w utrzymaniu prawidłowej homeostazy węglowodanowej organizmu. Towarzyszące temu działanie hipolipidemiczne korzystnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych i ogólny stan zdrowia organizmu, zmniejszając ryzyko powikłań cukrzycowych. Niestety ciągle brak jest wystarczających dowodów naukowych na to, aby wprowadzić młody jeczmień do wspomagajacego leczenia cukrzycy.

Jak stosować młody jęczmień?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Wśród popularnych preparatów młodego jęczmienia można wymienić tabletki, kapsułki, sproszkowane liście, a także soki. W przypadku form doustnych, należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta popijając duża ilością wody. Należy pamiętać, aby preparaty w postaci granulatu zalewać ciepłą wodą. Wrzątek może mieć niekorzystny wpływ na substancje biologicznie czynne, a tym samym obniżyć skuteczność młodego jęczmienia.

Rosnąca liczba badań dotyczących zastosowania młodego jęczmienia we wspomagającym leczeniu cukrzycy daje dużą nadzieję chorych na nowe możliwości terapeutyczne. Niestety, wszystkie preparaty dostępne w aptece są zarejestrowane jako suplementy diety, stąd nadal brak jest wystarczających badań dotyczących dokładnego działania, dawkowania oraz przewidywanych efektów terapii młodym jęczmieniem.

Obecnie pacjenci borykający się z problemem otyłości czy początkami cukrzycy coraz częściej w pierwszej kolejności sięgają po preparaty roślinne. Oprócz suplementów diety zawierających morwę białą, chrom czy wyciągi z ananasa coraz częściej pojawiają się postacie zawierające w składzie młody jęczmień. Dzięki dużej zawartości witamin, mikro i makroelementów oraz błonnika, korzystnie wpływa na cały organizm. Należy jednak pamiętać, że ma on jedynie działanie wspomagające i nie zastąpi prawidłowego sposobu odżywiania oraz zdrowego stylu życia.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Młody jęczmień na odchudzanie – efekty. Jak stosować młody jęczmień?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Korczyńska S. Zielone światło dla młodego jęczmienia. 2015 [dostęp on line: 30.10.2017] https://biotechnologia.pl/informacje/zielone-swiatlo-dla-mlodego-jeczmienia,15763 2. Pelc J. Zielony jęczmień. 2017 [dostęp on line: 31.10.2017] https://dietetycy.org.pl/zielony-jeczmien/ 3. Hanus P. i współ., Zastosowanie dodatku jęczmienia (Hordeum vulgare) i czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum) w technologii kefirów z mleka koziego. Wydawnictwo Naukowe TYGIEL; Lublin 2016; s: 147-158

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.