Psychoterapia psychoanalityczna słusznie przywołuje na myśl postać Zygmunta Freuda. Opiera się ona na założeniu, że problemy psychiczne człowieka wynikają z nieświadomych konfliktów, uczuć i myśli, a także ze stosowania mechanizmów obronnych. Nieprawdą jest jednak, że uczestnik terapii powinien leżeć na słynnej kozetce. Czym dokładnie jest psychoterapia psychoanalityczna i dla kogo jest przeznaczona?
Co to jest psychoterapia psychoanalityczna?
Psychoterapia psychoanalityczna oparta jest na klasycznej psychoanalizie stworzonej na przełomie XIX i XX wieku przez Zygmunta Freuda, z której czerpie ona swoje fundamentalne założenia dotyczące nieświadomych stanów psychicznych. Nurt ten bowiem zakłada, że do nieświadomości trafiają trudne wspomnienia, wyobrażenia, myśli i uczucia, a także nierozwiązane konflikty wewnętrzne.
Czy wiesz że: choć leżenie na kozetce w trakcie psychoterapii psychoanalitycznej nie jest konieczne, może być praktykowane, jeśli tylko pomaga to danej osobie w minimalizowaniu bodźców ją rozpraszających?
Choć człowiek pozostaje w jakiś sposób od tych treści odcięty (co chroni go przed cierpieniem), mają one wpływ na doświadczane przez niego trudności, a także dokonywane wybory, zwłaszcza w kwestii nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Rolą psychoterapii psychoanalitycznej jest więc dotarcie do tych treści, poszerzanie świadomości i stawienie czoła lękom oraz problemom. Pomóc ma w tym psychoterapeuta, który zachęca uczestnika terapii do uzewnętrzniania swoich myśli, skojarzeń, wspomnień, fantazji i treści snów – dzięki temu możliwe jest dotarcie do tego, co zostało głęboko ukryte i co manifestuje się często w symboliczny sposób.
Dla kogo jest psychoterapia psychoanalityczna?
Psychoterapia psychoanalityczna przeznaczona jest dla osób, które chciałaby dokładnie zgłębić funkcjonowanie swojego umysłu i są gotowe na długą oraz bardzo wnikliwą pracę terapeutyczną. Polecana jest ona w szczególności osobom, które borykają się z takimi problemami jak zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia psychosomatyczne i lękowe, doświadczenie traumy czy neurotyzm. Jest także propozycją dla osób, które mają trudności w sferze tworzenia i utrzymywania satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.
Na czym polega psychoterapia psychoanalityczna?
Psychoterapia psychoanalityczna stawia sobie przede wszystkim za cel dotarcie do nieświadomych treści, co nie należy do łatwych zadań. Poznać można je poprzez analizę i interpretację różnych skojarzeń, ciągów myśli, snów, fantazji czy pojawiających się w danym momencie uczuć. Bardzo ważną rolę odgrywa również sama relacja między psychoterapeutą a uczestnikiem terapii, w której chodzi do zjawiska przeniesienia. Polega ono na tym, że osoba w procesie terapii zaczyna doświadczać różnego typu uczuć względem teraputy, które odzwierciedlają jej doświadczenie w kontakcie ze znaczącymi osobami z dzieciństwa (najczęściej są nimi rodzice). Bardzo ważne jest także, by przyjrzeć się swoim pierwszym latom życia, które często mają duży wpływ na obecne postrzeganie świata czy doznawane trudności.
Kiedy psychoterapia psychoanalityczna jest skuteczna?
W psychoterapii psychoanalitycznej, tak jak w każdej innej terapii, kluczowym czynnikiem jest motywacja.
Zapamiętaj: Psychoterapia psychoanalityczna przeznaczona jest dla osób, które chciałaby dokładnie zgłębić funkcjonowanie swojego umysłu i są gotowe na długą oraz bardzo wnikliwą pracę terapeutyczną.
Uczestnik terapii powinien być przygotowany na długą i trudną emocjonalnie pracę, a także musi być otwarty w kwestii dzielenia się z terapeutą swoimi fantazjami, skojarzeniami czy wspomnieniami. Istotne jest więc, by miał on do swojego terapeuty zaufanie. Z kolei terapeuta powinien być obiektywny i bezstronny, a jednocześnie zaangażowany w proces i empatyczny. Ponieważ psychoterapia psychoanalityczna jest długim procesem, wymaga ona od uczestnika również cierpliwości i wytrwałości.
Ile trwa psychoterapia psychoanalityczna?
Psychoterapia psychoanalityczna jest z założenia terapią długoterminową, choć jej długość trwania w przypadku każdej osoby jest inna – może ona trwać parę miesięcy lub kilka lat. Częstotliwość spotkań to na ogół 2-4 sesje w tygodniu. Bardzo ważne jest, by osoba decydująca się na pracę w tym właśnie nurcie terapeutycznym była świadoma, iż proces ten wymaga wytrwałości i czasu, a efekty nie będą widoczne od razu.
Psychoterapia psychoanalityczna to jeden z nurtów psychoterapii, który kładzie nacisk na nieświadome treści. Jej celem jest uzyskanie wglądu w tę ukrytą część psychiki, dzięki której następuje poprawa samopoczucia, na plus zmianie ulegają relacje z innymi ludźmi, a także uwolniony zostaje wewnętrzny potencjał twórczy. Aby tak się stało, należy jednak poświęcić wiele czasu i wysiłku na badanie i poznawanie swojego umysłu.