[responsive_menu]

Osobowość antyspołeczna i jej leczenie

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Osoba z antyspołecznym zaburzeniem osobowości może być zarówno bezwzględnym bandytą, jak i manipulującym swoimi pracownikami szefem. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest każdorazowo lekceważenie norm społecznych oraz nieczułość na prawa i uczucia innych ludzi. Człowiek o osobowość dyssocjalnej to często bohater horrorów i kryminałów. Czym dokładnie charakteryzuje się ta jednostka diagnostyczna?

Co to jest osobowość antyspołeczna?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Główną cechą osobowości antyspołecznej jest utrwalony wzorzec lekceważenia norm i zasad społecznych, a także praw innych ludzi. Szacuje się, że zaburzenie występuje na poziomie 2-3% w społeczeństwie. Kojarzy się ono z agresywnymi i przestępczymi zachowaniami. Rzeczywiście, ludzie o osobowości dyssocjalnej często popadają w konflikty z prawem, mogą zajmować się np. przemytem narkotyków, porwaniami i rozbojami. Nie jest to jednak regułą. Zdarzają się bowiem jednostki, które działają bezwzględnie, ale wciąż w granicach prawa. Bywa, że są to osoby wpływowe, często mające władzę nad innymi ludźmi (np. w miejscu pracy). Stosują one manipulacje i psychologiczne gry, dążąc do upokorzenia drugiego człowieka i czerpiąc satysfakcję ze swojej dominacji nad nim.

Cechy osobowości antyspołecznej

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Osoba z antyspołecznym zaburzeniem osobowości będzie przejawiać co najmniej kilka z niżej wymienionych cech:

  • lekceważenie społecznych norm, zasad i obowiązków,
  • brak wrażliwości na uczucia innych ludzi,
  • niezdolność do tworzenia głębokich i bliskich relacji (równocześnie taka osoba posiada zdolność ich nawiązywania),
  • agresja wobec ludzi i zwierząt (obserwowana już w dzieciństwie),
  • podstępność i wrogość,
  • brak wyrzutów sumienia i unikanie odpowiedzialności,
  • notoryczne kłamanie i oszukiwanie,
  • przekonanie o swojej wielkości i wyjątkowości,
  • brak lęku i impulsywność w działaniu,
  • niska tolerancja na frustrację.

Przyczyny antyspołecznego zaburzenia osobowości

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Przyczyny występowania osobowości antyspołecznej są złożone, badania wskazują jednak na dużą rolę czynników genetycznych. Analiza neuroanatomiczna prezentuje znaczące różnice w strukturze budowy mózgu osób z dyssocjalną osobowością, m.in. w jądrze migdałowatym i prążkowiu (odpowiadające za regulację emocji) oraz w korze przedczołowej (powiązanej z rozumieniem i respektowaniem norm społecznych). Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, wśród których najczęściej wymienia się doświadczenie przemocy i wykorzystania seksualnego, negatywną więź z rodzicem, która generowała lęk i brak bezpieczeństwa czy modelowanie cech psychopatycznych przez znaczące osoby (np. ojca) lub otoczenie. Przyczyną bywają także urazy głowy, komplikacje przy porodzie, picie alkoholu i palenie papierosów przez matkę w okresie ciąży, a nawet zanieczyszczone powietrze mające wpływ na rozwój płodu i dziecka w pierwszych latach życia.

Zapamiętaj:

Jedną z cech osobowości antyspołecznej jest jej brak empatii i poszanowania praw drugiego człowieka. Oznacza to, że taka osoba nie jest w stanie wejść w głęboką i bliską relację.

Leczenie osobowości antyspołecznej

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Leczenie osobowości antyspołecznej jest bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe ze względu na nieprawidłowości natury neuroanatomicznej. Zakłada się, że do zmiany swojego myślenia i postępowania potrzebna jest motywacja osoby zaburzonej. Ludzie o osobowości dyssocjalnej na ogół trafią jednak na leczenie pod przymusem. W związku z brakiem empatii i egocentrycznością nie przeżywają oni emocjonalnego cierpienia, nie doświadczają też wyrzutów sumienia, w związku z czym nie widzą potrzeby zmiany. Problemem jest także postawa psychiatrów i terapeutów, którzy mogą mieć w tym przypadku negatywne nastawienie do pacjenta. Zdarza się jednak, że człowiek o osobowości antyspołecznej doświadcza lęku i depresji – wówczas można mieć nadzieję na owocną pracę terapeutyczną.

Osobowość antyspołeczna w związku

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Jedną z cech osobowości antyspołecznej jest jej brak empatii i poszanowania praw drugiego człowieka. Oznacza to, że taka osoba nie jest w stanie wejść w głęboką i bliską relację. Nawet jeśli jest ona w związku, w stosunku do partnera zachowuje się w bezwzględny sposób. Może stosować przemoc fizyczną (m.in. bicie, gwałcenie), jak i psychiczną (np. manipulacje, szantażowanie, prowokacje). Osoba o dyssocjalnej osobowości będzie dążyć do dominacji nad partnerem, czerpiąc ze swojej pozycji satysfakcję. Często dzięki dużym zdolnościom manipulacyjnym i aktorskim, a także doskonałej znajomości emocji i wzoru zachowań drugiej osoby, potrafi ona skutecznie zatrzymać partnera przy sobie. Trudnością w wyrwaniu się z tego związku może być także to, że agresor często odnosi sukcesy w pracy i jest pozytywnie oceniany przez otoczenie.

Czy wiesz że:

antyspołeczne zaburzenie osobowości częściej dotyka mężczyzn?

Osobowość antyspołeczna to jedno z najtrudniejszych do leczenia zaburzeń. Bardzo ważne jest, by starać się zapobiegać czynnikom, które je kształtują, zwłaszcza w okresie prenatalnym. Choć w filmach i książkach postać psychopaty wydaje się bardzo ciekawa, nikt nie chciałby konfrontacji z nim w życiu realnym. Patrząc na statystki, każdy z nas może go jednak spotkać.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Osobowość antyspołeczna i jej leczenie

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Winarcik J.D., Diagnosing Antisocial Personality Disorder, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/us/blog/personality-quotient/201911/diagnosing-antisocial-personality-disorder-aspd (17.07.2020). Maryańczyk-Sitarz Z., Zaburzenia Osobowości Cz.V- Osobowość Antyspołeczna, [w:] Medycyna Holistyczna [online]. Dostępny w Internecie: http://medycynaholistyczna.com.pl/2018/02/28/osobowosc-antyspoleczna/ (17.07.2020).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.