Osobowość pogranicza – osobowość borderline. Przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia – MedoVita.pl
[responsive_menu]

Osobowość pogranicza – osobowość borderline. Przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia

Autor: Jakub Latifa

Często możemy usłyszeć termin „borderline”, nie tylko w gabinecie lekarza psychiatry ale również chociażby w popkulturze – filmach , serialach, książkach. Osobowość typu borderline (inaczej nazwana osobowością z pogranicza, bądź też osobowością chwiejną emocjonalnie) z racji specyficznych cech, którymi charakteryzują się osoby cierpiące na ten typ zaburzenia osobowości, stanowi ciekawe zagadnienie, któremu poświęcony jest poniższy artykuł.

Co to jest osobowość borderline?

Gładka skóra na dłużej - jak to możesz osiągnąć?Dowiedz się więcej >

Jest to rodzaj zaburzeń osobowości z grupy B według klasyfikacji DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego). Osoby z osobowością borderline cechuje nadmierna emocjonalność. Ekspresja, czyli wyrażanie emocji oraz ich zmienność są nad wyraz intensywne. Ponadto nie można pominąć sfery uczuciowej tych osób, która naznaczona jest niestałymi i pełnymi skrajności związkami. W artykułach popularnonaukowych taki typ relacji międzyludzkich określany jest terminem love–hate relationship. Obraz samego siebie u osób z osobowością z pogranicza jest zmienny, mówiąc prościej, osoba taka skłonna jest do popadania w samouwielbienie i idealizowania swoich cech jednego dnia, a kolejnego dewaluowania samego siebie i umniejszania własnej osobie.

Czy wiesz że:

Anakin Skywalker z filmu Gwiezdne Wojny spełniał kryteria pozwalające na rozpoznanie zaburzenia osobowości typu borderline?

U osób z osobowością chwiejną emocjonalnie częstsze są problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki) a także częściej występują zachowania i tendencje samobójcze. Często zdarzają się przykre konsekwencje finansowo-prawne na skutek nieprzemyślanych i niekontrolowanych wydatków. Co więcej, zaburzenia kontroli impulsów prowadzą do napadów objadania się, czy też wzmożonej aktywności seksualnej. Osoby z osobowością z pogranicza cechuje silny i stały lęk przed porzuceniem przez innych, towarzyszą mu liczne wysiłki w celu uniknięcia tego rzeczywistego bądź wyobrażonego porzucenia. Według podręczników akademickich szacuje się że od 1,2% do nawet 5,9% populacji cierpi z powodu tego zaburzenia osobowości.

Przyczyny osobowości borderline

Akcesoria dla Dziecka oraz Mamy - laktatory, poduszki do karmienia, wkładki ...Sprawdź ofertę >

Niejasne są przyczyny rozwinięcia się osobowości z pogranicza, jednak wiadomo że ten typ zaburzenia osobowości występuje częściej u kobiet. Obserwuje się również, że osoby które w dzieciństwie padły ofiarą nadużyć, przemocy fizycznej lub seksualnej częściej w wieku dorosłym prezentują objawy osobowości typu borderline.

Kryteria diagnostyczne osobowości borderline

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Do kryteriów diagnostycznych, na podstawie których lekarz psychiatra diagnozuje po osobistym zbadaniu pacjenta zalicza się: niestabilne uczucia i nastroje, impulsywność, niestabilny obraz własnej osoby, uporczywe uczucie pustki, niestabilne i przepełnione intensywnością związki, silny lęk przed odrzuceniem oraz mogące ujawniać się w trudnych sytuacjach objawy pseudopsychotyczne, bądź dysocjacyjne (takie jak przykładowo depersonalizacja czy zmiany w pojmowaniu świata zewnętrznego oraz poczucie chwilowej utraty kontaktu z sobą lub otoczeniem, objawy dysocjacyjne mogą przebiegać jako szeroki wachlarz zaburzeń).

Leczenie osobowości borderline

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Osoby cierpiące z powodu zaburzeń osobowości, w tym z powodu osobowości emocjonalnie chwiejnej, często same bądź za namową bliskich zaczynają szukać pomocy specjalisty. Samodzielne zgłoszenia w celu uzyskania pomocy występują przeważnie w sytuacjach kryzysowych w życiu pacjenta, przeważnie z powodu samouszkodzeń. W przypadku zaburzeń osobowości lekarz psychiatra ma do dyspozycji przede wszystkim oddziaływanie na pacjenta poprzez psychoterapię oraz farmakoterapię.

Psychoterapia

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Istnieje wiele odmian psychoterapii stosowanych w leczeniu zaburzeń osobowości. W przypadku osobowości borderline psychoterapeuci dysponują przede wszystkim 3 rodzajami oddziaływań na pacjenta w celu uzyskania klinicznej poprawy. Należą do nich:

Terapia Dialektyczno-Behawioralna (jest to odmiana dobrze znanej terapii poznawczo-behawioralnej, można ją stosować w terapii zarówno indywidualnej jak i grupowej, umożliwia redukcję samouszkodzeń oraz poprawia funkcjonowanie),

Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu oraz Terapia Skoncentrowana na Schemacie. W przypadku mniej nasilonych zaburzeń skuteczne mogą się okazać psychoanaliza (która odkrywa i bada nieświadome konflikty wewnętrzne, motywacje i znaczenie objawów), bądź terapia psychodynamiczna (u jej podstaw leży przekonanie, że podstawą objawów chorobowych są nieuświadomione popędy).

Farmakologia

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom niepełnosprawnymDowiedz się więcej >

Tylko u części chorych, u których objawy zaburzenia osobowości są silnie wyrażone, zalecana jest farmakoterapia (podanie leków), m.in. leków przeciwpsychotycznych w małych dawkach (np. olanzapiny czy risperidonu). Wskazania do wdrożenia leczenia lekami przeciwpsychotycznymi to na przykład: nasilona drażliwość, zachowania impulsywne, lęk, niepokój oraz objawy paranoiczne.

Zapamiętaj:

Główne objawy borderline to niestabilne uczucia i nastroje, impulsywność, uporczywe uczucie pustki, niestabilne i intensywne związki, a także silny lęk przed odrzuceniem.

Ponadto stosuje się czasami leki stabilizujące nastrój takie jak lit oraz karbamazepinę oraz leki przeciwdepresyjne przeważnie z grupy SSRI, czyli
selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny w przypadku współistnienia depresji, fobii, bądź lęku. Leczenie trwa zazwyczaj do osiągnięcia poprawy klinicznej i musi być monitorowane przez lekarza specjalistę psychiatrę.

Czy borderline można wyleczyć?

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Zasadniczo panuje pogląd, iż zaburzeń osobowości wyleczyć się nie da. Jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ dzięki odpowiedniemu leczeniu i odziaływaniom psychoterapeutycznym możliwa jest znaczna poprawa funkcjonowania pacjentów cierpiących z powodu zaburzenia osobowości typu borderline. W długotrwałym postępowaniu dąży się do zmiany nieprawidłowych i dysfunkcjonalnych cech osobowości, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie wymiernej dla pacjenta i jego otoczenia długoletniej poprawy.

Podsumowując, osobowość z pogranicza może być powodem cierpienia pacjenta, powstawania konfliktów oraz trudnych sytuacji życiowych. Pamiętajmy, że z powodu zaburzenia osobowości typu borderline cierpi nie tylko osoba chora, ale także jej najbliższe otoczenie w postaci rodziny, czy współpracowników, dlatego tak istotne wydaje się podjęcie leczenia i próba osiągnięcia poprawy klinicznej.

Chcesz ułatwić sobie przygotowywanie posiłków?
Poznaj Ovi >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 6, średnia: 5,00
Osobowość pogranicza – osobowość borderline. Przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.