Marihuana jest jednym z najbardziej znanych narkotyków. Jej zwolennicy przekonują, że dzięki jej paleniu można się wyjątkowo zrelaksować. Przeciwnicy marihuany z kolei zwracają uwagę na to, że skutkiem palenia marihuany mogą być nawet poważne zaburzenia psychiczne. Kto ma rację?
Marihuana jest narkotykiem, o którym słyszy się prawdopodobnie najwięcej. Taka sytuacja zapewne związana jest z tym, że wokół marihuany pojawia się wiele kontrowersji. Przykładowe dotyczą chociażby tego, że według niektórych ludzi marihuana w ogóle nie uzależnia. Inną dyskusję związaną z marihuaną prowokują jej zwolennicy, według których marihuana może być z powodzeniem wykorzystywana nawet w medycynie – stosowana ona mogłaby być np. w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z różnymi poważnymi schorzeniami.
Czy wiesz że: palenie marihuany w ciąży często powoduje niedowagę u nowo narodzonych dzieci?
Najbardziej znanym sposobem zażywania tej substancji jest palenie marihuany (użytkownikom zdarza się palić zarówno samą marihuanę, jak i korzystać z tzw. skrętów, które poza marihuaną mają w składzie tytoń). Wbrew pozorom nie są to jednak jedyne sposoby zażywania marihuany – zdarza się, że jest ona stosowana w urządzeniach przypominających fajki wodne, ale i zdarza się, że substancją psychoaktywną obecną w marihuanie – THC (tetrahydrokannabinolem) – wzbogaca się produkty spożywcze, takie jak na przykład… ciastka.
Wyróżnia się nie tylko różne sposoby zażywania marihuany, ale i różne zjawiska związane z wprowadzaniem tej substancji do organizmu. Objawy palenia marihuany bywają tak naprawdę różnorodne i tak jak część z nich bywa uznawana przez osoby korzystające z marihuany za przyjemne, tak inne mogą mieć już zdecydowanie nieprzyjemny charakter…
Objawy palenia marihuany
Objawy palenia marihuany pojawiają się po różnym czasie od inhalacji dymu. Zwykle występują one w ciągu 30 do 60 minut od zapalenia marihuany, kolejne objawy mogą pojawiać się stopniowo. U ludzi dochodzić może wtedy do:
- poczucia, że posiadają oni znacznie większe możliwości,
- wesołkowatości (która standardowo jest niezrozumiała dla otoczenia),
- spowolnienia psychoruchowego,
- odczucia, że czas płynie w inny sposób,
- zwiększenia natężenia doznań zmysłowych (np. osobie, która paliła marihuanę, kolory mogą wydawać się jaśniejsze, a dźwięki głośniejsze niż w rzeczywistości są),
- wahań nastroju,
- spowolnienia myślenia, problemów z podejmowaniem decyzji,
- gadatliwości, słowotoku,
- poczucia oderwania od rzeczywistości.
Przez niektórych ludzi takie zjawiska uznawane są za wysoce pożądane i bardzo korzystne. Marihuana nie wpływa jednak tylko na chwilowy stan psychiczny – skutkiem palenia marihuany mogą być również długo utrzymujące się zmiany psychiczne, a oprócz tego marihuana doprowadzić może do różnych zaburzeń czynności narządów organizmu.
Skutki palenia marihuany
Marihuana jest szczególnie groźna dla młodych ludzi, u których procesy rozwojowe – szczególnie te, które dotyczą tkanki nerwowej – nie uległy jeszcze zakończeniu. W przypadku, kiedy marihuana zażywana jest przez nastolatka regularnie, istnieje dość duże ryzyko, że rozwój mózgu takiego człowieka zostanie zaburzony. Efektem takiej sytuacji mogą być zarówno różnego stopnia zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi, utrata motywacji w codziennym życiu, ale i nawet zwiększone ryzyko wystąpienia w przyszłości różnorodnych zaburzeń psychicznych (np. zaburzeń depresyjnych czy zaburzeń urojeniowych). Czasami palenie marihuany stanowi zaledwie wstęp do stosowania innych narkotyków – młody człowiek, który sięgnął po jeden narkotyk, może być bowiem bardziej skłonny do spróbowania również i innych substancji psychoaktywnych.
Warto również wspomnieć o tym, że palenie marihuany – tak jak w przypadku palenia papierosów – zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Mowa tutaj przede wszystkim o nowotworach układu oddechowego – okazuje się nawet, że marihuana zawiera więcej substancji smolistych (czyli czynników związanych z nowotworzeniem) niż klasyczne, tytoniowe papierosy. Przewlekłe palenie marihuany może doprowadzić nawet do takich problemów, jak zaburzenia płodności (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) oraz osłabienie odporności.
Zapamiętaj: Długotrwałe palenie marihuany może powodować zaburzenia percepcji i problemy z pamięcią.
Marihuana, jak już wspomniano, wpływa także na stan somatyczny jej użytkowników. Pierwszym zjawiskiem, do którego może dochodzić po jej zapaleniu, może być wyjątkowo duża suchość w ustach. Palona marihuana – w zasadzie analogicznie jak wyroby tytoniowe – podrażnia struktury dróg oddechowych, przez co jej palenie może sprzyjać chociażby występowaniu infekcji, kaszlu czy innych problemów ze strony układu oddechowego. Konsekwencją palenia marihuany mogą być również zmiany dotyczące pracy serca – w różnym czasie od przyjęcia tej substancji serce pacjenta może znacząco przyspieszać swoją czynność.
Jak rzucić palenie marihuany?
Marihuana jest najgroźniejsza wtedy, kiedy jest ona nadużywana – przewlekłe i częste przyjmowanie tej substancji niesie za sobą największą groźbę wystąpienia nieprzyjemnych skutków palenia marihuany w postaci np. zaburzeń psychicznych. Nad tym, jak rzucić palenie marihuany, zastanawiać się mogą zarówno same osoby korzystające z tej substancji, jak i ich najbliżsi.
W przypadku chęci zaprzestania palenia marihuany bardzo ważne jest to, by posiadać ku temu motywację. Wsparcie ze strony bliskich osób zdecydowanie może pomóc w rozstaniu się z tą używką, jednakże jeżeli osoba paląca marihuanę nie ma chęci do tego, aby skończyć z nałogiem, to nawet największe starania innych ludzi mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Warto również nie zapominać o tym, jak dużą rolę w rzucaniu palenia marihuany mogą odegrać specjaliści od ochrony zdrowia psychicznego, tacy jak chociażby psychoterapeuci czy psycholodzy. To właśnie podczas wizyt u nich pacjent może na bieżąco omawiać swoje trudności (takie jak np. ciągłe doświadczanie myśli dotyczących chęci zapalenia marihuany), terapeuci są też w stanie podtrzymywać w pacjencie motywację do rozstania się z problemem.
Marihuana od lat ma swoich zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Jedni i drudzy przedstawiają (nierzadko całkiem sensowne) argumenty, potwierdzające słuszność ich stanowisk. Ciężko jest tak naprawdę wysunąć jednoznaczne i pewne wnioski dotyczące palenia marihuany – zagrożenia z tym związane wydają się jednak być lepiej udokumentowane niż wynikające z palenia marihuany ewentualne korzyści, i to właśnie z tego powodu najkorzystniej byłoby po prostu unikać tej substancji.