Pękające pięty są problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Odpowiednia pielęgnacja stóp może nie tylko wyleczyć problem pękających pięt, ale także zapobiegać jego nawrotom.
Pękające pięty – przyczyny
Do pękania skóry na powierzchni pięt dochodzi, gdy naskórek ulega nadmiernemu rogowaceniu. Czynnikami powodującymi nadmierne rogowacenie i pękanie pięt mogą być:
- nadmierna suchość skóry – jest to jedna z najczęstszych przyczyn. Naskórek zbyt wysuszonej skóry pięt jest kruchy, ulega złuszczaniu i pęknięciom;
- niedopasowane obuwie – zbyt twarda podeszwa lub też za ciasne i niewygodne obuwie powodują ucisk na powierzchnię skóry pięt oraz otarcia, co przyczynia się do uszkodzeń i pękania skóry pięt;
- zaburzenia hormonalne – zwłaszcza w okresie menopauzy, kiedy to skóra staje się przesuszona;
- obecność schorzeń takich jak: reumatyzm, cukrzyca, choroby nerek i wątroby, otyłość;
- stopa cukrzycowa – towarzyszące przebiegowi choroby niedokrwienie stopy powoduje suchość skóry i skłonność do pękania skóry pięt;
- niedobór witaminy A;
deformacje stopy, wady anatomiczne stopy;
infekcje grzybicze;
alergie skórne.
Pękające pięty – leczenie
Pękające pięty wydają się z pozoru problemem zaledwie natury estetycznej. Czasami rzeczywiście bywa tak, że uszkodzenia skóry i pęknięcia są niewielkie i powierzchniowe. Jednak mogą one stopniowo się pogłębiać, co doprowadza do krwawień i sączenia rany. Takie uszkodzenia skóry mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu lub grzybiczemu, dlatego ważne jest wczesne wdrożenie leczenia i zapobiegania pęknięciom skóry pięt.
Do podstawowych zabiegów leczenia zrogowaciałej i pękającej skóry pięt zaliczamy:
- stosowanie kremów do pielęgnacji stóp o właściwościach nawilżających, regenerujących, zmiękczających naskórek oraz łagodzących podrażnienia. W skład tego typu preparatów najczęściej wchodzą substancje takie jak: mocznik (działa zmiękczająco i nawilżająco na naskórek), lanolina (działa wygładzająco, zmniejsza szorstkość pięt, a także chroni powierzchnię skóry przed nadmierną utratą wody), wazelina (natłuszcza, zmiękcza i zapobiega utracie wody z naskórka), pantenol (łagodzi podrażnioną skórę), alantoina (działa łagodząco i przyspiesza gojenie), witamina A (regeneruje naskórek, normalizuje proces rogowacenia), witamina E (działa przeciwzapalnie, pobudza regenerację naskórka, zabezpiecza skórę przed wysuszeniem), gliceryna (nawilżająca), parafina (tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, zabezpiecza przed parowaniem wody z naskórka, natłuszcza) oleje roślinne (chronią przed wpływem środowiska zewnętrznego i utratą wody z naskórka, wzmacniają barierę ochronną naskórka, uelastyczniają i zmiękczają skórę), aloes (łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, nawilżająco, regeneruje naskórek, przyspiesza gojenie pęknięć). Krem należy aplikować na umyte i osuszone stopy. Należy wsmarować w zrogowaciałe miejsca, aż do wchłonięcia. Czynność tę powtarzać powinno się regularnie, najlepiej 2 razy dziennie. Przed pójściem spać można również zaaplikować grubszą warstwę kremu na stopy i założyć na noc bawełniane skarpetki;
- złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Do tego celu przeznaczone są kremy z kwasami o działaniu złuszczającym (glikolowy, salicylowy, mlekowy). Najczęściej stosowanie tego typu preparatów polega na wsmarowywaniu ich w zrogowaciały naskórek pięt po uprzednim umyciu i osuszeniu stóp. Tego rodzaju kremy aplikujemy miejscowo na przesuszony i zrogowaciały naskórek pięt. Należy stosować je ściśle według zaleceń producenta, ponieważ częstotliwość ich aplikacji zależy od rodzaju zawartych w kremie składników złuszczających i siły ich działania. Dostępne są również peelingi w formie skarpetek nasączonych składnikami aktywnymi, które zakładamy na 60–90 minut na stopy, a następnie przemywamy stopy ciepłą wodą, tak aby zmyć pozostałość preparatu.
- Zrogowaciały naskórek można usuwać również w sposób mechaniczny za pomocą pumeksu lub tarki do stóp. Zabieg ten wykonujemy również na umytych i suchych stopach. Należy jednak pamiętać o tym, aby zarówno pumeks jak i tarka były utrzymywane w czystości. Nie należy ich przemywać lub też przechowywać w wilgotnym miejscu, ponieważ mogą rozwinąć się na nich niechciane drobnoustroje. Urządzenia te należy również wymieniać co pewien czas. Higiena w tym przypadku jest konieczna, ponieważ nie stosowanie się do tych reguł może zakończyć się zainfekowaniem pęknięć na skórze pięt.
- Pamiętać należy również o tym, że jeśli pęknięcia są głębokie, krwawiące lub sączące to nie należy stosować tego typu preparatów. Nie poleca się także zbyt częstego ścierania naskórka, ponieważ może to nadmiernie pobudzać komórki do wzrostu, czego efektem będą jeszcze większe zgrubienia na skórze.
Pękające pięty – domowe sposoby
Pęknięciom pięt lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o wygodne i nieuciskające obuwie. Można również stosować specjalne silikonowe wkładki zabezpieczające stopę przed otarciami, podrażnieniami i nadmiernym uciskiem. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia dieta bogata w witaminę A oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Składniki te wpływają na odpowiednie nawilżenie skóry oraz regenerację komórek naskórka. W witaminę A obfitują produkty spożywcze takie jak wątróbka, jajka, mleko, tran, ryby, masło. Z kolei źródłem NNKT są: olej lniany, rzepakowy, sojowy, ryby, orzechy, oliwa z oliwek.
Zapamiętaj: Źle dobrane obuwie oraz słabe nawadnianie organizmu w znacznym stopniu przyczyniają się do pękania pięt.
Skutecznym domowym sposobem na pękające pięty jest wcieranie w zrogowaciałe miejsca oleju kokosowego, który działa natłuszczająco, zmiękczająco, regenerująco na naskórek oraz zapobiega rozwojowi drobnoustrojów (dzięki zawartości kwasu laurynowego).
Kolejnym sposobem jest kąpiel stóp w wodzie z solą. Do ciepłej (ale nie gorącej) wody wsypujemy sól (najlepiej morską lub inną bogatą w minerały) i moczymy stopy przez około 15–20 minut. Taka kąpiel działa zmiękczająco oraz dezynfekująco. Nie stosujemy jej jednak w przypadku głębokich ran na piętach. Zmiękczająco i regenerująco na naskórek zadziałają również kąpiele stóp w wodzie z mlekiem lub wodzie z oliwą z oliwek. Do takiej kąpieli można dodać również miód lub kilka kropel olejku lawendowego.
W usunięciu zrogowaciałego naskórka domowymi metodami pomocne będą peelingi wykonane na bazie oliwy z oliwek lub oliwki do ciała połączonej z gruboziarnistą solą, cukrem lub fusami z kawy.
Czy wiesz że: powodem nieustannie pękających pięt może być niedoczynność tarczycy?
Jak widać odpowiednia pielęgnacja stóp polegająca na nawilżaniu i złuszczaniu obumarłego naskórka może przyczynić się do wyleczenia problemu pękających pięt. Kluczem do sukcesu jest regularność wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych i dostosowanie właściwych do tego preparatów.