[responsive_menu]

Połóg po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu. Dieta w połogu

Autor: Agnieszka Wal

Połóg to czas po porodzie, kiedy organizm kobiety próbuje wrócić do funkcjonowania sprzed ciąży. Zwykle trwa około 6. tygodni, a ciało kobiety przechodzi dynamiczne zmiany. Czym różni się połóg po porodzie i cięciu cesarskim?

Ile trwa połóg?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Połóg rozpoczyna się z chwilą urodzenia kompletnego łożyska. Zarówno po porodzie drogami natury, jak i po cięciu cesarskim trwa ok. 6 tygodni. W tym czasie następuje stabilizacja ustroju. Charakterystyczne dla tego okresu jest cofanie się zmian ciążowych i poporodowych, gojenie ran poporodowych, rozpoczęcie i utrzymanie laktacji, a także ponowne podjęcie pracy przez jajniki. Połóg można podzielić na:

 • bezpośredni – obejmuje pierwsze 24h po porodzie,
 • wczesny – obejmuje pierwszy tydzień po porodzie,
 • późny – okres do 6 tygodni po porodzie.

Zmiany, które zachodzą dotyczą prawie każdego z układów, ale te najbardziej zauważalne dotyczą szczególnie układu krążenia oraz układu dokrewnego. Tętno wraca do wartości sprzed ciąży, zmniejsza się objętość krwi krążącej (z ok. 5–6 l do 4 l) na skutek wydalania płynów tkankowych, wzmożonej diurezy, z powodu utraty krwi podczas porodu i wraz z odchodami połogowymi. Wzrasta frakcja wyrzutowa serca, obniża się poziom erytrocytów oraz płytek krwi, zaś leukocytów wzrasta. Obniża się również poziom żelaza – wraca do normy po około dwóch tygodniach. Stopniowo obniża się też poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), estrogenów i progesteronu we krwi. Należy pamiętać, że owulacja może wystąpić nawet po 3 tygodniach od porodu!

Temperatura ciała w połogu może wynosić od 36,5 do 37 stopni. Każdy wzrost temperatury powyżej 38 stopni, z wyjątkiem pierwszej doby po porodzie, należy uznać za nieprawidłowy i wymaga konsultacji lekarskiej. Bezpośrednio po porodzie macica waży ok. 1 kg. Po zakończeniu połogu wraca do swojej wagi ok. 50–70 g. Bardzo ważne jest obserwowanie odchodów popołogowych, gdyż od tego zależy proces gojenia miejsca łożyskowego i endometrium. Odchody połogowe bowiem mają odczyn zasadowy, co niestety sprzyja wszelkim infekcjom. Dlatego też należy szczególnie dbać o higienę krocza (częste podmywanie np. szarym mydłem, wietrzenie) i częstą zmianę wkładek (najlepsze są duże, przewiewne podpaski bez kleju).

Odchody połogowe

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Odchody połogowe zmieniają się wraz z czasem trwania połogu i tak możemy wyróżnić:

 • krwiste (lochia rubra) – w pierwszych dniach połogu,
 • brunatne (lochia fusca) – pod koniec pierwszego tygodnia połogu,
 • brudnożółte (lochia flava) – pod koniec drugiego tygodnia połogu,
 • szaro-białe (lochia alba) – pod koniec trzeciego tygodnia aż do zakończenia połogu.

Wszelkie niepokojące objawy jak: przedłużające się odchody krwiste, cuchnący zapach, skrzepy, ropiejąca rana krocza lub po cięciu cesarskim należy natychmiast skonsultować z lekarzem! Należy zwrócić uwagę także na kolor powłok skórnych oraz obrzęki (fizjologicznie mogą utrzymywać się nawet do 2–3 tygodni po porodzie).

Gwałtowny spadek hormonów: estrogenów i progesteronu może negatywnie wpływać na regulację nastroju. W związku z tym mogą wystąpić różne okołoporodowe zaburzenia psychiczne, takie jak:

 • Baby blues – dotyka 50–80% kobiet, nasilenie objawów przypada na 5–7 dzień po porodzie, po dwóch tygodniach samoistnie znika;
 • Complicated blues – jeśli objawy utrzymują się do 4–5 tygodnia po porodzie;
 • depresja poporodowa – pojawia się 4–6 tygodni po porodzie, a objawy mogą utrzymywać się nawet do roku;
 • psychoza połogowa – objawy narastają gwałtownie w pierwszych dniach po porodzie całkowicie uniemożliwiając normalne funkcjonowanie kobiety oraz opiekę nad dzieckiem.

Laktacyjny brak miesiączki (LAM)

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

To stan fizjologicznej niepłodności powodowany neurohormonalnym zablokowaniem funkcji jajników. Obejmuje pierwsze 6. miesięcy życia dziecka bez prowadzenia jakichkolwiek obserwacji. Warunki LAM:

 • dziecko <6 miesięcy,
 • dziecko jest wyłącznie lub niemal wyłącznie karmione piersią,
 • po 56 dniach po porodzie matka nie ma miesiączki.

Aby wzmocnić efekt powinno się:

 • efektywnie karmić minimum 6 razy na dobę,
 • unikać dopajania i dokarmiania,
 • unikać długich przerw między karmieniami (nie powinny przekraczać 4h w dzień i 6h w nocy),
 • łączny czas karmienia w ciągu doby powinien wynosić min. 100 minut.

Połóg po porodzie a cięciu cesarskim

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Połóg po cięciu cesarskim nieco różni się od połogu po porodzie drogami natury. Pojawia się ból w okolicy rany pooperacyjnej, który może ograniczać sprawność fizyczną. Jeśli do cięcia cesarskiego zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe mogą wystąpić silne bóle głowy, ból pleców, drętwienie i mrowienie nóg. Po znieczuleniu ogólnym mogą doskwierać nudności i wymioty, ból gardła czy głowy. Kobiety po „cesarce” często mają problem z wypróżnieniem. Spowodowane jest to głównie zwolnieniem perystaltyki jelit oraz dietą po operacji. Odradza się długie, gorące kąpiele ze względu na możliwość zaburzenia obkurczania macicy i moczenie rany. To samo dotyczy rany krocza po ewentualnym nacięciu podczas porodu. Zaleca się noszenie przewiewnej siateczkowej bielizny kończącej się pod lub nad raną, a w później bawełnianej, by rana mogła „oddychać”.

Dieta w połogu

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Bardzo ważna jest suplementacja witamin i soli mineralnych (można kontynuować zażywanie preparatów w trakcie ciąży). Z racji tego, iż nie ma diety matki karmiącej i teoretycznie można jeść wszystko, należy pamiętać, że zdrowe odżywianie wg. piramidy zdrowego żywienia to podstawa zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla kobiety karmiącej zwiększa się również zapotrzebowanie kaloryczne do 2600–2800 kcal/dobę. Ze względu na problemy z wypróżnianiem i zaparcia warto wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające dużą ilość błonnika.

Połóg przynosi ogromne zmiany w ciele kobiety. To czas ekspresowej regeneracji i powrotu do stanu sprzed ciąży. Ważne by w tym czasie szczególnie o siebie dbać, dużo wypoczywać, a obowiązki domowe przekazać innym domownikom. To czas na wcielenie się w nową rolę oraz poznanie swojego maleństwa. Wszelkie nieprawidłowości należy konsultować z lekarzem lub położną środowiskową, a w przypadku problemów z samopoczuciem lub laktacją poprosić o pomoc specjalistów.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.